Προς το περιεχόμενο

Πως μπορώ να φτάσω σ'αυτό το μπάσο?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

samy paragas συνεχομενο ομως.... ? για 7 λεπτα? θα παρει ο αντιχειρας φωτια..!  ;D

 

btw. αναλογικο συνθ μπασο ενοω.. οχι the real thing

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψυχραιμία συνάνθρωποι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

mamonu ασχολούμαι καιρό με το άθλημα και δεν μπορώ με τπτ να βγάλω τέτοιο ήχο με vst. Έχω δοκιμάσει όλα τα συνηθισμένα vst και πάντα κάνω sidechain. Έχω δει tutorial και έχω πειραματιστεί μέχρι να φέρει ο απο πάνω την αστυνομία και από κάτω την πυροσβεστική. Χώρια από πρισέτς τα οποία αλλάζω, έχω φτιάξει και πολλά δικά μου αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν βγαίνει τόσο γεμάτος ήχος όπως σ' εκείνο το track. Το θέμα που έθεσες για μη fast envelopes στα συνθια, δεν το έχω ξανακούσει να σου πω την αλήθεια, αλλά πολύς κόσμος σε φόρουμ του εξωτερικού λέει πως χωρίς συνθ δεν κάνεις αυτά τα monster μπάσα. Τεσπά. Θα συνεχίσω τον πειραματισμό μου φαίνεται μέχρι να στείλει ο σαμαράς επίδομα εξοπλισμού home studio.. Ευχαριστώ προς όλες τις κατευθύνσεις..

 

Υγ: Αυτός που λέει ότι το παίζει live.. καλύτερα να το ξανασκεφτεί.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία συνάνθρωποι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις..

mamonu ασχολούμαι καιρό με το άθλημα και δεν μπορώ με τπτ να βγάλω τέτοιο ήχο με vst. Έχω δοκιμάσει όλα τα συνηθισμένα vst και πάντα κάνω sidechain. Έχω δει tutorial και έχω πειραματιστεί μέχρι να φέρει ο απο πάνω την αστυνομία και από κάτω την πυροσβεστική. Χώρια από πρισέτς τα οποία αλλάζω, έχω φτιάξει και πολλά δικά μου αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος. Δεν βγαίνει τόσο γεμάτος ήχος όπως σ' εκείνο το track. Το θέμα που έθεσες για μη fast envelopes στα συνθια, δεν το έχω ξανακούσει να σου πω την αλήθεια, αλλά πολύς κόσμος σε φόρουμ του εξωτερικού λέει πως χωρίς συνθ δεν κάνεις αυτά τα monster μπάσα. Τεσπά. Θα συνεχίσω τον πειραματισμό μου φαίνεται μέχρι να στείλει ο σαμαράς επίδομα εξοπλισμού home studio.. Ευχαριστώ προς όλες τις κατευθύνσεις..

 

Υγ: Αυτός που λέει ότι το παίζει live.. καλύτερα να το ξανασκεφτεί.. :)

 

 

 

τι VST χρησιμοποιεις αν επιτρεπεται?

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

τι VST χρησιμοποιεις αν επιτρεπεται?

 

 

Έχω καταλήξει στο sylenth με πρόσθετο layer massive ή v station, αλλά πρόσφατα έβαλα μπρος το trillian το οποίο είναι ενδιαφέρον αλλά πολύ βαρύ για τα παραφορτωμένα μου project..

 

Eνταξει Mamonu, μη συνεχιζεις, ειναι γνωστο πλεον οτι εισαι ολιγον τοκ-τοκ, wackoold.gif γι αυτο και δεν σε παρεξηγουμε.

 

@Sin_citizen, καλο κουραγιο. ;D

ενω εσυ τι εισαι ρε καταρακτωδη αποτυχια για ανθρωπο?

ενας υποσαχαριος-χαλκιδιωτης που νομιζει οτι τα ξερει ολα.

 

εβαλες και 4 συνθ σε ενα σταντ και την ειδες

 

Ψυχραιμία κύριοι..  :o  :o  :o  :o  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Sylenth1 βγάζει απίστευτα μπασα πιστευώ και θα σε βοηθήσει(αλλα μπορεις να φτασεις κοντα στο αποτελεσμα με παρα πολλα soft synths).

Saw wave με full Filter Envelope μικρό decay, τερμα κατω το sustain και το Release.

Παιξε κυριος με το decay αναλογα ποσο fullon θες τον ηχο οπως και με την διαρκεια της καθε νοτας.

Επίσης σημαντικο ειναι να εχεις ταιριαστη μποτα και καλη μιξη (eq,sidechain και ενα ωραιο stereo effect οπως chorus η κατι παρομοιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δυνατό το μπασο, καραγουσταρα.

 

Συμφωνω με mamonu στο περι γρηγορων envelopes. Το Diva είναι πολυ καλό σε αυτό, αλλα θελει δε μενει επεξεργαστής ουτε για ναρκαλιευτή μετα ;D

 

Επίσης το Vanguard θα μπορούσε να το κανει, με το εσωτερικο του gate sequencer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει αυτό που λες για το Diva, ώρες ώρες νομίζω ότι όταν το φορτώνω πέφτουν τα pc όλης της πολυκατοικίας. Το Vngrd το χρησιμοποιούσα παλιότερα γιατί δεν το βρίσκω 64 bit (εννος δεν το βρίσκω με το γνωστό τρόπο που δεν πρέπει να αναφερθεί στο σαιτ  ;D  ;D  :o  ;D), αλλά ο ήχος του μου φαίνεται σαν κουτσουλιά μπροστά στα προαναφερθέντα. Νομίζω πως το πρόβλημα δεν είναι στην περιβάλλουσα αλλά στον ήχο τον ίδιο, δεν μπορώ να πετύχω αυτό το καλογυαλισμένο growl που βγάζει το μπάσο του τύπου..

Όπως και να έχει ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό που είπε ο mamonu για τα envelopes ισχύει. Για να έχεις όσο το δυνατό πιο snappy μπάσο χρειάζονται και γρήγορα envelopes, κυρίως στο στάδιο του attack. Γι αυτό άλλωστε και σε αυτόν τον τομέα ξεχωρίζει το SH101, για τέτοιου είδους μπαςογραμμες. Βέβαια μιλάμε για διαφορα  millisecond ,αλλά υπάρχει.

 

Στο συγκεκριμένο θέμα το μπάσο μου φάνηκε να έχει μια moogy χροιά, χωρίς να είναι αδύνατο να το φτιάξεις με άλλο συνθ, vst ή hardware. Πάντως φαίνεται να έχει και περαιτέρω επεξεργασία (eq, comp. Κτλ)

 

Απο vst ίσως το monark της N.I. , η το Diva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ να πετύχω αυτό το καλογυαλισμένο growl που βγάζει το μπάσο του τύπου..

 

Για δε ριχνεις μια ματια και στο Bassline 101 τοτε?

 

http://kunz.corrupt.ch/products/tal-bassline-101

 

Προσωπικά ειναι το αγαπημενο μου (μαζί με το δωρεάν charlatan, αλλα αυτο για αλλη δουλεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δε ριχνεις μια ματια και στο Bassline 101 τοτε?

 

http://kunz.corrupt.ch/products/tal-bassline-101

 

Προσωπικά ειναι το αγαπημενο μου (μαζί με το δωρεάν charlatan, αλλα αυτο για αλλη δουλεια)

το χω ακουστά, θα το τσεκάρω..

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου