Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με overheating


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πριν βγάλεις την ψύκτρα να βάλεις καινούρια πάστα(φλώρα), τσέκαρε ότι ο ανεμιστήρας δουλεύει κανονικά (στην ταχύτητα που πρέπει) και ότι η ψύκτρα κάθεται κανονικά στη θέση της.

 

Ο επεξεργαστής σου μου φαίνεται σαν πιο φτηνή εναλλακτική για θέρμανση χώρου απ'ότι οι θερμοπομποί και τα λοιπά  ;D

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πριν βγάλεις την ψύκτρα να βάλεις καινούρια πάστα(φλώρα), τσέκαρε ότι ο ανεμιστήρας δουλεύει κανονικά (στην ταχύτητα που πρέπει) και ότι η ψύκτρα κάθεται κανονικά στη θέση της.

 

Ο επεξεργαστής σου μου φαίνεται σαν πιο φτηνή εναλλακτική για θέρμανση χώρου απ'ότι οι θερμοπομποί και τα λοιπά  ;D

 

Πώς μπορώ με ασφάλεια (εννοώ τη δική μου ασφάλεια ;D ) να βάλω thermal paste και πού ακριβώς μπαίνει;Είδα μερικά tutorials,αλλά όλα γίνονται εκτός πύργου και μπερδεύομαι! ::)

 

Επίσης,πώς μπορώ να ελέγξω ότι η ταχύτητα λειτουργίας του ανεμιστήρα είναι σωστή;

 

Τώρα που είναι καλοκαίρι και ζεσταίνεται και από τον χώρο,ώρες ώρες καίγονται τα πόδια μου! ;D ;D ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ με ασφάλεια (εννοώ τη δική μου ασφάλεια ;D ) να βάλω thermal paste και πού ακριβώς μπαίνει;Είδα μερικά tutorials,αλλά όλα γίνονται εκτός πύργου και μπερδεύομαι! ::)

 

Επίσης,πώς μπορώ να ελέγξω ότι η ταχύτητα λειτουργίας του ανεμιστήρα είναι σωστή;

 

Τώρα που είναι καλοκαίρι και ζεσταίνεται και από τον χώρο,ώρες ώρες καίγονται τα πόδια μου! ;D ;D ;D

 

Άμα δεν έχεις εμπειρία, καλύτερα να στο κάνει κάποιος φίλος που ξέρει, ή δώσε να στο κάνουν σε κάποιο μαγαζί.

 

Είδα ξανά την εικόνα απ'το BIOS που πόσταρες, είναι στα 2800 RPM (φαίνεται νορμάλ). Έχεις αυτή που λέει Q9550 στη σελίδα παρακάτω;

http://www.silentpcreview.com/article964-page1.html

 

Μήπως γενικά να επενδύσεις σε μια πιο αποτελεσματική ψύκτρα; Ότνα παίζεις με idle θερμοκρασία στους 70 βαθμούς, θέλει λίγη προσοχή. Η στοκ ψύκτρα συνήθως αρκεί αλλά πρέπει να έχει καλή απαγωγή αερα το κουτί σου και η θερμοκρασία δωματίου να μην υπερβαίνει τους 26 βαθμούς.

 

EDIT

Κατέβασε και εγκατέστησε το προγραμματάκι SpeedFan από εδώ:

http://download.cnet.com/SpeedFan/3000-2094_4-10067444.html

 

Είναι σημαντικό να δεις τη συμπεριφορά της ταχύτητας του ανεμιστήρα καθώς δουλεύεις στα Windows. Τσέκαρε και πες μας.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτή την περίοδο δεν προλαβαίνω να τον πάω σε κάποιο μαγαζί,γιατί είμαι Κορυδαλλό και εδώ κοντά δεν παίζει κάποιο μαγαζί με είδη υπολογιστή.

 

Ναι έχω ακριβώς αυτή,δεν έχω αλλάξει κάτι,είναι η stock.

 

1.png

 

Αυτά είναι τα δεδομένα που μου έδωσε το SpeedFan.Any ideas? ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άνοιξα και καθάρισα λιγάκι μέσα το σύστημα.

 

Στην αρχή έφαγε σκάλωμα και μου έβγαζε συνεχώς warming η Bios για τη θερμοκρασία και στη συνέχεια έκανε αιώνιο start up repair.

 

Μετά έκανα ένα reboot,έτρεξα normally τα Win7 και μέχρι στιγμής όλα καλά και η θερμοκρασία δεν ξεπερνά τους 76-77 C,αν και πάλι είναι σχετικά υψηλά.Βέβαια με τα 100σταρια που έριχνε πριν δεν έχει καμία σχέση και μπορώ να κάνω τη δουλειά μου κανονικά ως τις 10 του Ιουνίου που θα έχω κενό για να τον πάω για check up.

 

Δεν ξέρω πώς πέρασε το start up repair,δεν ξέρω πώς έπεσε η θερμοκρασία κατά 20-25 βαθμούς,αλλά προς το παρών μου κάνει! 8)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε , αμα ειχαν φραξει ολα απο την μπιχλα και δεν τον ειχες καθαρισει ποτε, υπάρχει μια λογική να εγκλωβιζεται η θερμότητα.

Ευτυχως που δεν πετάχτηκε κανα θηρίο απο εκει μέσα .

 

χααχαχαχαχαχ

 

θα βγει καμμια μερα ο επεξεργαστης εξω και θα σε αρπαξει απο το γιακα. λολ

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ενα update το bios καμια φορά δεν διαβάζει σωστα. Πολλές φορες τα προγραμματα που τρεχουν μέσα απο τα  win  έχουν απόκλιση στις μετρήσεις τους, το πιο αξιόπιστο είναι μέσα απο το bios. Επίσης τσεκαρε τα κενά στα καμάκια της ψυκτρας σσυνήθως εκεί βρίσκεις και τις πένες που χάνονται με τόση μπιχλα που μαζεύει. Επίσης η θερμοαγωγιμη καλό είναι να αλλαζετε μια φορά τον χρονο γιατί ξερενεται και χάνει τις ιδιότητες της. Η διαδικασια είναι σχετικα εύκολη μονο που πριν βάλεις την καινούργια πρεπει να αφεραισεις την παλιά και να καθαρίσεις και την εεπιφάνεια της ψυκτρας και του επεξεργαστη με οινόπνευμα. μην πάρεις silver γιατί είναι conductive και αν βάλεις ππολύ μμπορεί να ξεχυληση και να προκαλέσει τσουφ ή πουφ, η πιο safe λύση εείναι ceramic IV και η δια φορά σε βαθμός με την αλλη είναι αμελητέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

ε , αμα ειχαν φραξει ολα απο την μπιχλα και δεν τον ειχες καθαρισει ποτε, υπάρχει μια λογική να εγκλωβιζεται η θερμότητα.

Ευτυχως που δεν πετάχτηκε κανα θηρίο απο εκει μέσα .

 

χααχαχαχαχαχ

 

θα βγει καμμια μερα ο επεξεργαστης εξω και θα σε αρπαξει απο το γιακα. λολ

 

Δυστυχώς τσάμπα βιάστηκα να χαρώ. >:(

 

Μόνο όταν δεν κάνω τίποτα (άντε να έχω ανοιχτό τον browser,το πολύ) έχω αυτές τις θερμοκρασίες.Ακόμα και με το youtube να παίζει πάει στο 99-100.Φοβάμαι συνεπώς να ανοίξω το manager! ;D

 

Κάνε ενα update το bios καμια φορά δεν διαβάζει σωστα. Πολλές φορες τα προγραμματα που τρεχουν μέσα απο τα  win  έχουν απόκλιση στις μετρήσεις τους, το πιο αξιόπιστο είναι μέσα απο το bios. Επίσης τσεκαρε τα κενά στα καμάκια της ψυκτρας σσυνήθως εκεί βρίσκεις και τις πένες που χάνονται με τόση μπιχλα που μαζεύει. Επίσης η θερμοαγωγιμη καλό είναι να αλλαζετε μια φορά τον χρονο γιατί ξερενεται και χάνει τις ιδιότητες της. Η διαδικασια είναι σχετικα εύκολη μονο που πριν βάλεις την καινούργια πρεπει να αφεραισεις την παλιά και να καθαρίσεις και την εεπιφάνεια της ψυκτρας και του επεξεργαστη με οινόπνευμα. μην πάρεις silver γιατί είναι conductive και αν βάλεις ππολύ μμπορεί να ξεχυληση και να προκαλέσει τσουφ ή πουφ, η πιο safe λύση εείναι ceramic IV και η δια φορά σε βαθμός με την αλλη είναι αμελητέα.

 

Σ'ευχαριστώ για το guide,αλλά επειδή είμαι σκράπας και δε θέλω να ψηθώ από κάνα εξάρτημα,θα το πάω για καθαρισμό.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πάρα πολύ εύκολο να βγάλεις την ψύκτρα, να καθαρίσεις την παλιά πάστα και να βάλεις νέα, αξίζει να δοκιμάσεις.... με την ευκαιρία καθαρίζεις ακαθαρσίες από την ψύκτρα και πιθανότατα θα συνέλθει το σύστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου