Προς το περιεχόμενο

intel i7-920 vs. AMD FX-4300 vs. FX-6300 για επεξεργασία εικόνας/ηχου


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum.

 

Ποιον απο τους παραπάνω 3 προτείνεται ως πιο κατάλληλο για

editing εικόνας και ήχου(vst instruments/DAW)

 

Βασικά ενδιαφέρομαι για μεταχειρισμενο λογο στενου budget.

Οι τιμές των 2 πρώτων έχουν πέσει γύρω στα 60 ευρω. Ενω τον FX-6300 τον βρίσκεις με 20-30 ευρω παραπανω.

 

Και κατι εξίσου βασικό.Με τις motherboards που θα βρω να τους συνοδεύουν θα έχω μεγαλύτερη ευελιξία σε μοντελα και κόστος με στους AMD (μιας και ο ι7-920 είναι παλιότερης γενιάς) ή πάνω κάτω τα ίδια.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου πάντως και την περίπτωση ενός καινούργιου i3, του στυλ 4150. Θα έχεις παραπλήσιες επιδόσεις, ή και καλύτερες αν το πρόγραμμά σου δεν έχει καλό multitasking, ενώ θα έχεις καινούργιο μηχάνημα με εγγύηση, και όχι 5-6 ετών ταλαιπωρημένο. Θα μπορείς επίσης να βρεις καινούργιο motherboard, όπου υπάρχουν πολλές επιλογές σε προσιτό κόστος. Αν σε παίρνει σκέψου το.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου πάντως και την περίπτωση ενός καινούργιου i3, του στυλ 4130- 4330. Θα έχεις παραπλήσιες επιδόσεις, ή και καλύτερες αν το πρόγραμμά σου δεν έχει καλό multitasking, ενώ θα έχεις καινούργιο μηχάνημα με εγγύηση, και όχι 5-6 ετών ταλαιπωρημένο. Θα μπορείς επίσης να βρεις καινούργιο motherboard, όπου υπάρχουν πολλές επιλογές σε προσιτό κόστος. Αν σε παίρνει σκέψου το.  ;)

 

 

 

Παρεμπιπτόντως ολες αυτες οι εφαρμογες( sony vegas, Reason, cuebase) ειναι multitasking;

Δηλαδη οσοι περισσοτεροι πυρηνες τοσο το καλυτερο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι, σαφώς είναι. Το θέμα είναι αν προτιμάει κάποιος 4 αδύναμους πυρήνες ή 2 δυνατούς. Διότι δεν συγκρίνουμε έναν καινούργιο i3 με έναν καινούργιο i7, αλλά με έναν παλιό i7. ΙΜΗΟ είναι προτιμότερο λιγότεροι πυρήνες αλλά πιο δυνατοί, τόσο γιατί (έστω και λίγο )θα έχουν καλύτερη διαχείριση, όσο και γιατί κάποια Plug in είναι πολύ βαριά, και με δεδομένο ότι τα περισσότερα προγράμματα στέλνουν σε ένα πυρήνα το κάθε Plug in, υπάρχει περίπτωση να σου τερματίσουν πρόωρα το cpu.

 

Αυτά όμως είναι λεπτομέρειες και ειδικές περιπτώσεις. Η ουσία είναι ότι με τον i3 4150 ας πούμε θα έχεις παραπλήσια δύναμη, και θα είναι καινούργιος. Για μένα που είμαι λίγο αγχωτικός, είναι μεγάλη υπόθεση να ξέρω ότι έχω εγγύηση, για σένα μπορεί να μην αξίζει τα όποια χρήματα θα χρειαστούν παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Παρεμπιπτόντως ολες αυτες οι εφαρμογες( sony vegas, Reason, cuebase) ειναι multitasking;

Δηλαδη οσοι περισσοτεροι πυρηνες τοσο το καλυτερο ;

 

 

Δηλαδή σε ένα συγκριτικό σαν αυτό κοιτάμε το Multi-threaded performance και οχι Single-threaded performance;

(Single-threaded υποθέτω οτι είναι ας πουμε το browsing στο internet)

 

http://www.cpu-world.com/Compare/312/AMD_FX-Series_FX-4300_vs_Intel_Core_i7_i7-920.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τον 4150 τον έχω δει σε εξειδικευμένα sites να τον συγκρίνουν με τον Ι3 και να υστερεί σε single-threaded performance

 

Υποψιάζομαι πως ο Ι7-920 είναι ανώτερος του 4150 σε single-threaded performance και πιθανότατα και σε multi-threaded

 

Ο ΟΡ ας ψάξει στο δίκτυο, θα βρει πολλά benchmarks και για τους δύο

 

edit: μόλις τώρα είδα το παραπάνω συγκριτικό, φαίνεται πως σωστά υπέθεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, θα το εχω υποψιν μου manosx .

 

Πάντως μπορείς να μου δώσεις ενα παράδειγμα Single-threaded εφαρμογής, να καταλαβω και γω περι τινος πρόκειται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω 4150 εννοώ φυσικά τον i3 4150, μην παρεξηγηθώ, δεν έχει άλλωστε καμιά δουλειά η AMD σε μουσικό φόρουμ  ;D ;D ;D

 

 

26hint δεν μιλάω για single threaded εφαρμογή, αλλά για τη διαχείριση των πυρήνων από το DAW. Δεδομένο πρώτο: Αν τερματίσει ένας πυρήνας αρχίζουν τα κοψίματα, ακόμα και αν οι άλλοι κάθονται. Δεδομένο δεύτερο: Κατά κανόνα κάθε plug in πάει σε έναν πυρήνα. Δεδομένο τρίτο: Υπάρχουν Plug in πολύ βαριά. Άρα είναι πιο εύκολο να "τερματίσεις" το cpu, αν έχεις την ΙΔΙΑ δύναμη χωρισμένη στα 4 αντί στα 2. 

 

 

Ξαναλέω ότι είναι ειδικές περιπτώσεις αυτές, καλύτερα να σκεφτείς άλλα πράγματα, π.χ. την εγγύηση, και το τι θα κάνεις όταν θα σκάσουν οι πυκνωτές από την προϊστορική Motherboard που θα αγοράσεις και ο άλλος τη δούλευε 24 ώρες κατακαλόκαιρο σε κλειστό κουτί από μπισκότα ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τον 4150 τον έχω δει σε εξειδικευμένα sites να τον συγκρίνουν με τον Ι3 και να υστερεί σε single-threaded performance

 

Υποψιάζομαι πως ο Ι7-920 είναι ανώτερος του 4150 σε single-threaded performance και πιθανότατα και σε multi-threaded

 

Ο ΟΡ ας ψάξει στο δίκτυο, θα βρει πολλά benchmarks και για τους δύο

 

edit: μόλις τώρα είδα το παραπάνω συγκριτικό, φαίνεται πως σωστά υπέθεσα.

 

gdevelek εχω ψαξει πολλά τέτοια συγκριτικά αλλά αγνοώντας τη πρακτική εφαρμογή ( σε συγκεκριμένα προγράμματα εννοώ) του  single-threaded vs. multi-threaded, αδυνατω να να καταλάβω τι είναι καλύτερο για τις ανάγκες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου