Προς το περιεχόμενο

Έκαψα το motherboard ή υπάρχει σωτηρία;


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26hint την στιγμή που έχεις 1024mb RAM, δεν γίνεται να μην φορτώνει από αυτό. Ποντάρω πως κάτι έχει γίνει με τον σκληρό και πως το θέμα σου είναι software. Ας σου πει και κανάς άλλος, καθώς έτσι είναι λίγο δύσκολο να βρούμε την λύση, προσωπικά πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα καταφεύγω σε windows setup. Αν πάλι έχεις επανεκκινήσεις κλπ, τότε σαφώς ψάχνεσαι για hardware failure, αλλά να έχουν συμβεί όλα αυτά με τις RAM μου φαίνεται απίθανο. Καταλαβαίνω τί εννοεί ο φίλος από το άλλο forum, όλοι έχουμε περάσει από εκείνες τις ωραίες εποχές, αλλά στην περίπτωσή σου 'μετράς' RAM άρα είσαι οκ. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω προσωπικά  ;)

 

P.S Μπορείς ν'αφαιρέσεις την μπαταρία του BIOS και να την ξαναβάλεις, οπου γίνεται αυτόματα RESET στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αν πιστεύεις πως κάτι φταίει με τα βολτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε μπες στο bios και γύρνα σε default setting πάτα F10 και restart το pc λογικά όλα θα έχουν επανέλθει  http://www.computerhope.com/issues/ch000976.htm . To έχω παθει αρκετές φορές.

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26hint την στιγμή που έχεις 1024mb RAM, δεν γίνεται να μην φορτώνει από αυτό. Ποντάρω πως κάτι έχει γίνει με τον σκληρό και πως το θέμα σου είναι software. Ας σου πει και κανάς άλλος, καθώς έτσι είναι λίγο δύσκολο να βρούμε την λύση, προσωπικά πάντως σε αυτές τις περιπτώσεις πάντα καταφεύγω σε windows setup. Αν πάλι έχεις επανεκκινήσεις κλπ, τότε σαφώς ψάχνεσαι για hardware failure, αλλά να έχουν συμβεί όλα αυτά με τις RAM μου φαίνεται απίθανο. Καταλαβαίνω τί εννοεί ο φίλος από το άλλο forum, όλοι έχουμε περάσει από εκείνες τις ωραίες εποχές, αλλά στην περίπτωσή σου 'μετράς' RAM άρα είσαι οκ. Τουλάχιστον αυτό πιστεύω προσωπικά  ;)

 

P.S Μπορείς ν'αφαιρέσεις την μπαταρία του BIOS και να την ξαναβάλεις, οπου γίνεται αυτόματα RESET στις εργοστασιακές ρυθμίσεις, αν πιστεύεις πως κάτι φταίει με τα βολτ.

 

Mistral αυτό με τη μπαταρία το έκανα χωρία αποτέλεσμα. Βέβαια τώρα είδα απο το link που εδωσε ο φίλος παρακάτω οτι πρέπει να περιμένω και 5 λεπτά, οχι βαλε-βγάλε που εκανα εγώ

If the above steps do not reset the CMOS settings we suggest removing the CMOS battery for 5 minutes causing the computer to forget all settings.

 

Για windows setup υποθέτω χρειάζεται το αντίστοιχο cd το οποίο δεν υπάρχει.

Το να κατεβάσω απο το net σπασμένα xp (αυτό τώρα ξερω οτι δεν πρεπει να το λεω δημοσιά στο forum)  για να κάνω set up φαντάζομαι θα κάνει χειρότερα τα πράγματα μιας και πολύ πιθανόν θα πεσω σε διαφορετική εκδοση των xp professional.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μπες στο bios και γύρνα σε default setting πάτα F10 και restart το pc λογικά όλα θα έχουν επανέλθει  http://www.computerhope.com/issues/ch000976.htm . To έχω παθει αρκετές φορές.

 

vasilisgeo72 και αυτό το δοκίμασα χωρίς αποτέλεσμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούμε λίγο πόσους σκληρούς εχεις?

εαν εχεις πάνω απο ενα πρεπει να μπεις με F2 η να μπεις στο bios και να δώσεις 1ων το δίσκο που εχει το λειτουργικό στο μενου boot

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακούμε λίγο πόσους σκληρούς εχεις?

 

Γενικά πολλούς αλλά ολοι έχουν δεδομένα και ετσι εφτιαξα partitions για να περασω τα xp εκει.Χωρίς αποτέλεσμα βέβαια.

Ενας απο αυτους ήταν ssd αν αυτό λέει κάτι.

 

Αν εννοείς πόσους έχω τώρα στο προβληματικό pc, εναν μόνο, τον παλιό τον δικό του που λειτουργούσε πριν αρχίσω τους πειραματισμούς. Και ναι, αυτον βλέπει ως πρώτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέει ο vasilisgeo72 προσπαθώ να επισημάνω. Όταν έβαλες τον δεύτερο σκληρό έγινε πανικός και ενδεχομένως να προσπάθησες να κάνεις setup κατά λάθος στον παλιό σου σκληρό.

 

εαν εχεις πάνω απο ενα πρεπει να μπεις με F2 η να μπεις στο bios και να δώσεις 1ων το δίσκο που εχει το λειτουργικό στο μενου boot

Αυτό

 

Για windows setup υποθέτω χρειάζεται το αντίστοιχο cd το οποίο δεν υπάρχει.

Το να κατεβάσω απο το net σπασμένα xp (αυτό τώρα ξερω οτι δεν πρεπει να το λεω δημοσιά στο forum)  για να κάνω set up φαντάζομαι θα κάνει χειρότερα τα πράγματα μιας και πολύ πιθανόν θα πεσω σε διαφορετική εκδοση των xp professional.

Μα γι'αυτό σου λέω να βάλεις τον δικό σου σκληρό που υποθέτω πως είναι άδειος και να βάλεις όποια έκδοση Windows XP αγοράσεις  ;D Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα, καθώς δεν θα παίζει ρόλο σε φορμαρισμένο σκληρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα γι'αυτό σου λέω να βάλεις τον δικό σου σκληρό που υποθέτω πως είναι άδειος και να βάλεις όποια έκδοση Windows XP αγοράσεις  ;D Έτσι δεν θα έχεις πρόβλημα, καθώς δεν θα παίζει ρόλο σε φορμαρισμένο σκληρό.

 

Αδειος μπορει να μην ειναι αλλα δημιουργησα partition. Αλλα όπως ειπα και στην αρχή αν και εχω χεστει ( με το μπαρδον) στα installations διαφορετικών εκδόσεων των windows παντα καταλήγω στη μπλε οθόνη του θανατου :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδειος μπορει να μην ειναι αλλα δημιουργησα partition. Αλλα όπως ειπα και στην αρχή αν και εχω χεστει ( με το μπαρδον) στα installations διαφορετικών εκδόσεων των windows παντα καταλήγω στη μπλε οθόνη του θανατου :-(

πότε καταλήγεις στην μπλε οθόνη σε ποιο σημείο τις εγκατάστασης ?

i love my stratogibsontele

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου