Προς το περιεχόμενο

Ταυτόχρονη χρήση VST - πρόβλημα


26hint

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Συναντώ το εξής κόλλημα.

Τόσο η onboard κάρτα ήχου οσο και η pci-e αδυναντούν να παίξουν ταυτόχρονα ενα vst instrument πχ Trupianos Standalone(contoled by usb/midi) ή Waves GTR3 (controled by line-in) και ταυτόχρονα μια πηγή media player ή και DAW που αναπαράγει mp3, wav κτλ. αρχεία.

Γιατί συμβαίνει αυτό και κυρίως υπάρχει τρόπος να παρακάμψω το κόλλημα;

 

Σημ. Όταν ενεργοποιείτε το όποιο vst, βγαίνει ειδοποίηση κάτω δεξιά της οθόνης ότι γίνεται ενεργοποίση του ASIO4all. Αυτό είναι άραγε που μπλοκάρει τις άλλες εξόδους/πηγές ήχου;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά προσπαθείς ενώ έχεις ανοιχτό το DAW με το Trupianos (οτιδήποτε και αν κάνεις σε αυτό) να ακούσεις ταυτόχρονα και ήχο από τον media-player ή από άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής ?

  Το θέμα αυτό έχει να κάνει με τους drivers (στην προκειμένη περίπτωση οι ASIO4all) που χρησιμοποιεί η κάρτα ήχου σου (onboard ή pci-e και πάντα μία από τις δύο και ποτέ ταυτόχρονα!) οι οποίοι είναι σχεδιασμένοι έτσι ώστε να χρησιμοποιούν μια πηγή ήχου (πχ DAW, media player ή ότι άλλο αναπαράγει ήχο) κάθε φορά. Με λίγα λόγια όταν έχεις ανοιχτό το DAW με το Trupianos δεν είναι εφικτό να ακούσεις ήχους από άλλο πρόγραμμα στον ίδιο υπολογιστή.

  Λύσεις για αυτό το θέμα είναι (από όσο εγώ τουλάχιστον γνωρίζω) δύο.

  1.Αν αυτό που θέλεις να ακούσεις είναι αρχείο στον υπολογιστή κανε το import στο ίδιο DAW μαζί με το VST ως νέο track και άκουσέ το από εκεί και φυσικά μετά αν θες το σβήνεις. Ακόμα και αν αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να ακούς την μουσική απο το mp3 και να παίζεις "από πάνω" midi μέσω VST η λύση συνήθως είναι αυτή.   

  2.Μερικά DAWs πχ Cubase 5 ή Studio one (αν όχι όλα πλέον) έχουν μια επιλογή στα preferences/options ώστε να αφήνουν ελεύθερους τους drivers όταν το DAW βρίσκεται στο background ή minimized, αλλά κάτι τέτοιο δεν σε αφήνει να παίξεις μαζί με το κομμάτι ταυτόχρονα.

 

Ελπίζω να βοήθησα....:-D

   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου, θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την μία κάρτα ήχου για να ακούς μόνο από την άλλη. Αυτό θα το κάνεις από το παράθυρο του asio4all εκεί που λέει για τις εξόδους των καρτών ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αν κατάλαβα καλά προσπαθείς ενώ έχεις ανοιχτό το DAW με το Trupianos (οτιδήποτε και αν κάνεις σε αυτό) να ακούσεις ταυτόχρονα και ήχο από τον media-player ή από άλλο πρόγραμμα αναπαραγωγής ?

  Το θέμα αυτό έχει να κάνει με τους drivers (στην προκειμένη περίπτωση οι ASIO4all) που χρησιμοποιεί η κάρτα ήχου σου (onboard ή pci-e και πάντα μία από τις δύο και ποτέ ταυτόχρονα!) οι οποίοι είναι σχεδιασμένοι έτσι ώστε να χρησιμοποιούν μια πηγή ήχου (πχ DAW, media player ή ότι άλλο αναπαράγει ήχο) κάθε φορά. Με λίγα λόγια όταν έχεις ανοιχτό το DAW με το Trupianos δεν είναι εφικτό να ακούσεις ήχους από άλλο πρόγραμμα στον ίδιο υπολογιστή.

   Λύσεις για αυτό το θέμα είναι (από όσο εγώ τουλάχιστον γνωρίζω) δύο.

  1.Αν αυτό που θέλεις να ακούσεις είναι αρχείο στον υπολογιστή κανε το import στο ίδιο DAW μαζί με το VST ως νέο track και άκουσέ το από εκεί και φυσικά μετά αν θες το σβήνεις. Ακόμα και αν αυτό που προσπαθείς να κάνεις είναι να ακούς την μουσική και να παίζεις "από πάνω" midi μέσω VST η λύση που συνήθως είναι αυτή.   

  2.Μερικά DAWs πχ Cubase 5 ή Studio one (αν όχι όλα πλέον) έχουν μια επιλογή στα preferences ώστε να αφήνουν ελεύθερους τους drivers όταν το DAW βρίσκεται στο background ή minimized, αλλά κάτι τέτοιο δεν σε αφήνει να παίξεις μαζί με το κομμάτι ταυτόχρονα.

 

Ελπίζω να βοήθησα....:-D

   

Για την ακρίβεια τα vst που ανεφερα δεν χρειαζονται DAW ή host. Παίζουν αυτόνομα. Stand alone νομίζω λέγονται. Αλλά θα κοιτάξω οτι προτείνεις.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά το πρόβλημα σου, θα πρέπει να απενεργοποιήσεις την μία κάρτα ήχου για να ακούς μόνο από την άλλη. Αυτό θα το κάνεις από το παράθυρο του asio4all εκεί που λέει για τις εξόδους των καρτών ήχου.

Νόμιζα οτι να απενεργοποιήσω την on board απο το bios αρκούσε.Θα κοιτάξω την λύση που προτείνεις και θα σου πω αν έβγαλα κάποια άκρη.

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νόμιζα οτι να απενεργοποιήσω την on board απο το bios αρκούσε.Θα κοιτάξω την λύση που προτείνεις και θα σου πω αν έβγαλα κάποια άκρη.

 

Ευχαριστώ.

 

Ναι.. στην πραγματικότητα η απενεργοποίηση από το BIOS αρκεί.. από την στιγμή που δεν βλέπει ο υπολογιστής την κάρτα στην διαχείριση συσκευών είναι σαν να μην υπάρχει... αλλά θα ήταν ευκολότερο να σε βοηθήσουμε αν μας έλεγες τι είναι αυτό που θέλεις να κάνεις ακριβώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς χρησιμοποίησε μια κάρτα ήχου. Ποτέ δεν έχουμε μαζί και την onboard και την pci ή την. USB. Απενεργοποιήσε από bios την onboard και κάνε προσθαφαιρεση προγραμμάτων drivers

και utilities της onboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ναι.. στην πραγματικότητα η απενεργοποίηση από το BIOS αρκεί.. από την στιγμή που δεν βλέπει ο υπολογιστής την κάρτα στην διαχείριση συσκευών είναι σαν να μην υπάρχει... αλλά θα ήταν ευκολότερο να σε βοηθήσουμε αν μας έλεγες τι είναι αυτό που θέλεις να κάνεις ακριβώς...

 

Απο το waves GTR να έχω ένα καλό reverb (αλλά και compression) στη φωνή, καθώς αυτά των καρτών μου είναι για πέταμα. Ταυτόχρονα να τρέχω ενα instrumental αρχείο απο media player για αυτοσχεδιασμούς ή απο cool edit/adobe audition για εγγραφή της φωνής στο ένα κανάλι και μιξάρισμα με το instrumental που θα έχω να τρέχει (real time καθώς τραγουδάω πάνω του) στο άλλο κανάλι.

Κάτι παρόμοιο και με το Trupianos για piano improvisations ή συνοδείες σε άλλα κομμάτια(δικά μου ή άλλων) που έχω σε wav και mp3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια έκδοση του adobe audition έχεις ?

 

Την 6 και την 3. Τις εχω απεγκαταστήσει και τις δυο αυτή τη στιγμή μιας και μου σπάσανε τα νεύρα καθώς δεν μπορούσα να φορτώσω κανένα plug in, για κάποιο περίεργο λόγο.

Εχω μόνο  ενα cool edit 2.1  (ουτε αυτό εχει plug in).

Πάντως υπάρχουν και οι 2 εκδόσεις του Ad.Audition στο σκληρό μου ως "installation pack".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου