Προς το περιεχόμενο

The Police Live at Beat Club 1978


Astroman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

σοβαρά τώρα...κατά την γνώμη μου, η άποψη του atreu73 (την υποστηρίζει ακόμα?... γιατί το έχασα ::)) κόντρα στην "κοντόφθαλμη" αντιμετώπιση του trolley , είναι μια θαυμάσια αφορμή για προβληματισμό μιας "μουσικής κοινότητας" περί πνευματικών δικαιωμάτων... π.χ.:

τα 70 χρόνια πως προέκυψαν?

αν ήταν 35? ο δημιουργός θα έχανε "μέρος του ψωμιού του" και ποιου?

αν ήταν 7 όπως (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος... παίζω εκτός έδρας) στις πατέντες που πολλές φορές είναι "αντικειμενικά" κοινωνικά σπουδαιότερες από πολλά "τραγουδάκια"?...

 

που το "ανίερον" για το οποίο θα πρέπει να "κοκκινίσω" από την ντροπή μου αν το "αγγίξω" ως θεσμό στην υπάρχουσα μορφή του? (χα χα... άκουσον για να μη με πεις κομουνιστή.... σε λίγο θα μας ζητάς και "πολιτικά φρονήματα" εδώ μέσα για να μιλήσουμε... έχεις "ξεφύει")... ;D

 

 

ΥΓ. τελικά ακόμα και οι "γέροι στο μάπετ" χρειάζονται τον εξώστη ("απόσταση") τους... αλλιώς"   φτύνουν" χαρακτηρισμούς στη μούρη σου μιλώντας και δεν το βρίσκω αν μη τι άλλο ευγενικό...τουλάχιστον ας προσέχουν τα  "σάλια" τους...οι καλές μου προθέσεις είναι "διάτρητη ομπρέλα" και "βρέχομαι"... ;D ;D ;D

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 86
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Σε όσους λένε κάτι για δικαιώματα...

 

Για τα ενοίκια τι γνώμη έχετε ρε παιδιά;

 

Άσε που, όσον αφορά τη μουσική, όσο παίζεται το κομμάτι (άρα παράγει χρήματα (διαφημίσεις, εισιτήρια, κλπ) τόσο παίρνει χρήματα. Δηλάδή τι θα έπρεπε να γίνεται; Να γράψω ένα κομμάτι, να το παίζει ο κόσμος, να κερδίζει όλος ο κόσμος εκτός από εμένα;

 

Να σημειώσω ότι αντιπαθώ την ΑΕΠΙ όσο τίποτε και ΔΕΝ είμαι εγγεγραμένος εκεί, αλλά στη Σουηδική STIM! ;)

 

Νικόλα θέτεις θέματα λοιπόν όπως εγώ... σεβαστόν... μπορεί να γίνει μια ωραία κουβέντα (ίσως αλλού γιατί θα μαμηθεί εντελώς κι αυτό το θέμα) χωρίς βιαστικά ασόβαρα συμπεράσματα...

 

με το εξωτερικό στον τομέα της μουσικής δεν έχω εμπειρία...το 1998 όμως χάλασα συμβόλαιο για συνεργασία (στην επικρατούσα εταιρεία της εποχής ALPHA) σε σχέση με την μουσική μου, γιατί "απαίτησα" για λόγους αρχής να μην εισπράτονται από την  ΑΕΠΙ συνθετικά και στιχουργικά δικαιώματα που θα μου ανήκαν από πουθενά.. για τα συγγενικά και της τραγουδίστριας θα έκαναν ότι ήθελαν...φυσικά δικαίωμά τους... και υπάρχουν και κομμάτια μου στην τότε Legend που είχα δώσει σε φίλη παραγωγό που όταν κυκλοφόρησαν δεν ασχολήθηκα καν να ζητήσω το οτιδήποτε...τα "πούλησα" και τέλος...

δεν χρειάζομαι λοιπόν κανέναν χαρακτηρισμό ή νουθεσίες από κανέναν, για να μη χάσω "κάποια μπάλα" και μάλιστα σε γήπεδό που έχω ήδη ταπεινά "σκοράρει" σε ότι αφορά (και μόνο) τις τότε απόψεις μου...

και αν δεν "γνώριζα" πράγματα από μέσα ίσως να έριχνα πολύ νερό στο κρασί μου (σε ότι έχει να κάνει με την κατάσταση στην Ελλάδα)...

σε διεθνές επίπεδο έθεσα παραπάνω προβληματισμούς που είχα και έχω αλλά πάντα φυσικά συζητάω με τις απόψεις μου να κλείνουν προς τα CC...

 

το θέμα φυσικά έχει πολλές εκφάνσεις και δεν ακυρώνεται ούτε το ίδιο σαν προβληματισμός ούτε η τωρινή θεσμική του υπόσταση φυσικά, έτσι απαίδευτα και εκ του μακρώθεν...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζομαι λοιπόν κανέναν χαρακτηρισμό ή νουθεσίες από κανέναν, για να μη χάσω "κάποια μπάλα" και μάλιστα σε γήπεδό που έχω ήδη ταπεινά "σκοράρει" σε ότι αφορά (και μόνο) τις τότε απόψεις μου...

 

Καλά, χαρακτηρισμός δεν υπήρξε, αλλά τι ακριβώς λες ότι αν χρειαστείς νουθεσία θα μας το πεις οπότε μέχρι τότε μπορείς να γράφεις ότι θέλεις; Ε, και αυτοί που εισπράττουν πνευματικά δικαιώματα, όταν θελήσουν νουθεσία θα μας το πουν. Μέχρι τότε, και με δεδομένο ότι εμείς δεν έχουμε έργο με παρόμοια εμβέλεια, ας αναγνωρίσουμε ότι μιλούμε για το έργο, τα δικαιώματα και τα χρήματα άλλων, που τα έχουν επειδή κάποιοι τους τα δίνουν οικειοθελώς, δεν τα κλέβουν οι άνθρωποι.

 

Η πεποίθησή σου ότι μπορείς να μιλάς για χρήματα άλλων, αυτό είναι το ανίερο.

 

Και διδάσκεις (τους νεότερους τουλάχιστον) ότι όντως έχουν το δικαίωμα να το κάνουν αυτό, ενώ φυσικά δεν το έχουν. Και ναι, αυτές οι απόψεις έχουν ιδεολογική προέλευση, αν δεν σου αρέσει να στο επισημαίνουν, μην τις αναπαράγεις.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για να δω που το έκανα αυτό γιατί το παρακάνεις...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τα συγγενικά και της τραγουδίστριας θα έκαναν ότι ήθελαν...φυσικά δικαίωμά τους...

το θέμα φυσικά έχει πολλές εκφάνσεις και δεν ακυρώνεται ούτε το ίδιο σαν προβληματισμός ούτε η τωρινή θεσμική του υπόσταση φυσικά, έτσι απαίδευτα και εκ του μακρώθεν...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δω που το έκανα αυτό γιατί το παρακάνεις...

 

Σώπα μωρέ... και κάνει και ζέστη.

Συζήτηση δεν είναι;

Πως το παρακάνω δηλαδή;

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Χαμένος χρόνος.

Το περίεργο είναι ότι την αδιανόητη αυτή θέση συνεχάρη και ο npap, οπότε κάποιος, κάπου έχασε τη μπάλα.. και... δεν είμαι εγώ. Πείτε και άλλα πάντως, να γελάσουμε, ειδικά όσοι περιμένουν να πουληθεί κανάς δίσκος ή να τους μαζέψει δικαιώματα η ΑΕΠΙ.)

 

και ψάχνω και το σχόλιο σου για τους "κνίτες"... το ότι μάλλον το έσβησες δεν με πρόσβαλε λιγότερο... ναι μεγάλε το έχεις παρακάνει... θες να το πω πιο ευγενικά?..πέρασες δικά μου "εσκαμμένα"... σου φτάνει?

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Και διδάσκεις (τους νεότερους τουλάχιστον) ότι όντως έχουν το δικαίωμα να το κάνουν αυτό, ενώ φυσικά δεν το έχουν. Και ναι, αυτές οι απόψεις έχουν ιδεολογική προέλευση, αν δεν σου αρέσει να στο επισημαίνουν, μην τις αναπαράγεις.

 

τι κάνω?...και τι δεν έχουν? το δικαίωμα να αυτοδιαθέσουν το προϊόν τους με τον τρόπο που νομίζουν? πιωμένος είσαι παιδί μου?  οι άδειες CC ας πούμε είναι παράνομες?

πας καλά?

 

το λήγω εδώ γιατί θα έρθουν οι ίδιοι οι POLICE να σε συλλάβουν... (ή ο OP θα βρίσει αλλά αυτός με το δίκιο του)...;D ;D ;D

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι κάνω?...και τι δεν έχουν? το δικαίωμα να αυτοδιαθέσουν το προϊόν τους με τον τρόπο που νομίζουν? πιωμένος είσαι παιδί μου?  οι άδειες CC ας πούμε είναι παράνομες?

πας καλά?

 

Δεν είμαι ποτέ πιωμένος.

Ας μη συζητήσουμε για τις άδειες CC, βαριέμαι.

 

το λήγω εδώ γιατί θα έρθουν οι ίδιοι οι POLICE να σε συλλάβουν... (ή ο OP θα βρίσει αλλά αυτός με το δίκιο του)...;D ;D ;D

 

Σιγά μη με συλλάβουν. Μάλλον δεν πρόσεξες ότι τους υπερασπίζομαι από την αρχή του θρεντ.

 

--

 

Νίκο, σόρυ για τα εσκαμμένα. Ξανασκάφτα, δεν θα τα ξαναπεράσω.

Καλό βράδυ.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οκ Πάνο... σου χρεώνω το μερεμέτι μαζεύω τα χώματα και κλείνω... :)

Καλό βράδυ...

 

 

ΥΓ. τι να πω κι εγώ που στο Σπόρτιγκ είχα φάει το ξύλο της αρκούδας για πάρτι τους... και είχα και εισιτήριο ο έρμος...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου