Προς το περιεχόμενο

Ποιός Bridge με Texas special;


koap4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμίτες, μετά τις διακοπές είπα ν ασχοληθώ με το βάλε -βγάλε σε μια κιθάρα μου. Έχω φορέσει 2 CS texas special strat neck & middle και θέλω να τους συνδιάσω με μαγνητη bridge. Εκτός από τον TS (που ψάχνω να τον βρώ) ποιους άλλους μαγνητες προτείνετε?

 

Έχω υπόψιν τους: CS69?, 57/62?, Seymοur Dunkan SSL-1, Seymοur Dunkan Twang Banger APST-1 (αυτός θα μου άρεσε γιατί τελεκαστεροφέρνει), ή οποιονδήποτε άλλον νομίζετε ότι θα ταιριάζει με TS, π.χ, Van Z, Fralin κλπ.

 

Το ερώτημα είναι: έχετε δοκιμάσει-ακούσει κάποιους συνδιασμούς με τους TS? τι θα ταίριαζε στη θέση Bridge?

 

Η κιθάρα είναι tele με strat tremolo και παίρνει strat μαγνητες, έχει σώμα ASH με Rosewood ταστιερα, αν αυτό βοηθά. Το είδος μουσικής προφανες... blues, Rock, Classic Rock, ψιλοjazz κλπ.

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι 3 πρώτοι θα ακουστούν αναιμικοί (λόγω εξόδου κυρίως, σε συνδυασμό με τους TS). Ο twangbanger είναι πιο λογική λύση για τη κιθάρα σου, είναι και πάνω από 8kΩ, οπότε ...

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/vintage-output/twang_banger_ap/

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να μην ακούγονται και τόσο αναιμικοί λόγω εξόδου, με εξαίρεση πιθανόν τον 57/62. Αν λάβω υπόψη ότι η έξοδος των TS neck & middle είναι 6,2k & 6,5 και του bridge 6,7k, όλοι οι υπόλοιποι εκει γύρω κυμαίνονται στα 6,5κ.

 

Ευχαριστώ Νεστορα, θα συμφωνήσω μαζί σου για τον APST-1 διότι ψήνομαι αρκετά γι αυτόν και ας μην τον έχω ακούσει Live παρά μόνο στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι CS 69 και χαμηλή έξοδο έχουν αλλά υπολείπονται και σε μεσαία οπότε θα είναι η πιο ατυχής επιλογή.

Επίσης ο bridge TS πάντα "παίζει" σε kΩ κι' εχει και άλλο color chart  ...

http://www.fender.com/en-GR/guitar-bass-parts/pickups-and-preamps/custom-shop-custom-69-strat-pickups-set-of-3/

 

http://www.fender.com/en-GR/guitar-bass-parts/pickups-and-preamps/fender-texas-special-strat-pickups-set-of-3/

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή, να ταιριάζει με τους TS που ήδη υπάρχουν και μου αρέσουν, και να ανταποκρίνεται όταν χρειάζεται σε σόλο καλά στο γκάζι (όχι για μεταλ για blues περισσότερο) δεν έχω πολλές απαιτήσεις απο τον bridge καθώς τον χρησιμοποιώ ελάχιστα. Περισσότερο μπορεί να τον χρησιμοποιήσω καθαρό με κανα delay, chorus κλπ. Ελπιζω να βοήθησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τον SSL-5 (Custom Staggered) από Seymour Duncan θα έχεις πιο κλασσικό strat ήχο στην 2η θέση (σε σχέση με τον Twangbanger). Επίσης, θα σού δώσει πολύ καλό όγκο στην 1η θέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου