Προς το περιεχόμενο

Αγορα φθηνου tuner για pedalboard


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να προσθεσω ενα tuner στο pedalboard και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω πολλα χρηματα αυτη τη στιγμη. Βεβαια το μονο που θελω να κανει ειναι το κουρδισμα του (υποψιν κουρδιζω και ενα step down σε ρε δηλαδη) και φυσικα να μην κανει παρεμβολες στον ηχο. Πριν ειχα ενα Korg GA40 το οποιο ειχε line in και line out, αλλα το σημα ειχε παρεμβολες και η φαση ηταν αστεια.

 

Επειδη βλεπω οτι ξεπερναει τα 50 Ε η ιστορια psu connector tuner και πριν παω στα μεταχειρισμενα θελω να ρωτησω αν ειχε κανεις εμπειρια με καποια τετοιου budget φαση σαν τα παρακατω και αν προκειται οντως να κανουν τη δουλεια τους:

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_cpt_20.htm

https://www.thomann.de/gr/behringer_tu300.htm

https://www.thomann.de/gr/warwick_rocktuner_pt_1.htm

https://www.thomann.de/gr/warwick_rocktuner_pt_2_black.htm

 

Αν οντως πιστευετε οτι το παω σαν τζαμπατζης προτινετε μου κατι οντως solid που θα βοηθησει και σε ενδεχομενο live, να αρχισω να κοιταω αγγελεις.

Υπερευχαριστω προκαταβολικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακριά από Βεηρινγερ και Harley Βenton tuners.

Είναι αναξιόπιστα κατασκευαστικά (το δικό μου έβγαζε λάθος ενδείξεις! και το επέστρεψα) και ρουφάνε τόνο.

Το Rocktuner PT-2 πάλι, ήταν ΟΚ.

Συμφωνώ όμως με τον κύριο Μαυροπερισσότερο: ψάξε για κανένα polytune ή Kord pitchblack δεύτερο χέρι. παίζουν στα 40-50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα λετε παιδια συμφωνω, παντως αν σε κανενα μηνα που σκοπευω να κανω την αγορα δεν βρω καποιο απο τα pitchblack, polytune ή ακομη και κανα TU-2/TU-3, επειδη βλεπω δεν ανεβαζουν συχνα αγγελιες, λετε οντως να παω για το Warwick Rocktuner PT 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Warwick PT-2 το είχα και γενικώς ήμουν ευχαριστημένος. Έχει ένα feature που δεν έχουν τα άλλα: μπορείς να το παρεμβάλλεις και να κουρδίζεις (με ενεργοποιημένο το tuner) ενώ έχεις σήμα, ενώ παίζεις δηλαδή.

Αυτό, χωρίς να χρειάζεται να περνάει από καποια λούπα - απλώς έχοντας επιλέξει ως έξοδο την bypass έξοδό του ίδιου του πεταλιού (σου δίνει αυτή τη δυνατότητα).

Το ζήτημα είναι ότι σε αυτή και μόνο αυτή την έξοδό του , διέκρινα μια μικρή απώλεια σήματος... (και αυτό το feature ήταν ο μόνος λόγος που το είχα προτιμήσει σε σχέση με ένα pitchblack ας πούμε ή κάποιο άλλο tuner). Παίζω με πολύ λίγα πετάλια για να δικαιολογήσω/μπορώ να ζήσω με  μια απώλεια σήματος λόγω ενός τιούνερ κι έτσι το έδωσα.

Κατά τα άλλα, στην "κανονική" του έξοδο -όπου όταν ενεργοποιείς το tuner κόβεται ο ήχος - όπως συμβαίνει με όλα τα άλλα tuners δηλαδή), όλα ήταν OK. Καμία απώλεια σήματος όταν ήταν απενεργοποιημένο, μια χαρά tracking της νότας κ.λπ.

Αντίθετα, με τα άλλα φτηνά τιούνερ της κατηγορίας του αυτό ήταν ΟΚ. Τα  (behringer, harley benton) ρουφούσαν / αλλοίωναν τον ήχο τόσο πολύ,ώστε έγραψα στο τόμαν να τους το επιστρέψω και μου είπαν "δεν μας συμφέρει ούτε καν - κράτα το για έξι μήνες just in case που στο ζητήσουμε, και μου επέστρεψαν το 20άρικο! Το ξέρουν κι οι ίδιοι ότι these pedals suck για χρήση εκτός δωματίου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Warwick PT-2 το είχα και γενικώς ήμουν ευχαριστημένος. Έχει ένα feature που δεν έχουν τα άλλα: μπορείς να το παρεμβάλλεις και να κουρδίζεις (με ενεργοποιημένο το tuner) ενώ έχεις σήμα, ενώ παίζεις δηλαδή.

Αυτό, χωρίς να χρειάζεται να περνάει από καποια λούπα - απλώς έχοντας επιλέξει ως έξοδο την bypass έξοδό του ίδιου του πεταλιού (σου δίνει αυτή τη δυνατότητα).

Το ζήτημα είναι ότι σε αυτή και μόνο αυτή την έξοδό του , διέκρινα μια μικρή απώλεια σήματος... (και αυτό το feature ήταν ο μόνος λόγος που το είχα προτιμήσει σε σχέση με ένα pitchblack ας πούμε ή κάποιο άλλο tuner). Παίζω με πολύ λίγα πετάλια για να δικαιολογήσω/μπορώ να ζήσω με  μια απώλεια σήματος λόγω ενός τιούνερ κι έτσι το έδωσα.

Κατά τα άλλα, στην "κανονική" του έξοδο -όπου όταν ενεργοποιείς το tuner κόβεται ο ήχος - όπως συμβαίνει με όλα τα άλλα tuners δηλαδή), όλα ήταν OK. Καμία απώλεια σήματος όταν ήταν απενεργοποιημένο, μια χαρά tracking της νότας κ.λπ.

Αντίθετα, με τα άλλα φτηνά τιούνερ της κατηγορίας του αυτό ήταν ΟΚ. Τα  (behringer, harley benton) ρουφούσαν / αλλοίωναν τον ήχο τόσο πολύ,ώστε έγραψα στο τόμαν να τους το επιστρέψω και μου είπαν "δεν μας συμφέρει ούτε καν - κράτα το για έξι μήνες just in case που στο ζητήσουμε, και μου επέστρεψαν το 20άρικο! Το ξέρουν κι οι ίδιοι ότι these pedals suck για χρήση εκτός δωματίου...

 

Ευτυχως με προλαβες και με διαφωτισες σε ευχαριστω πολυ! Εχω κι εγω λιγα πεταλια και αν χρειαστει κατι πιο σοβαρο απλα δε θα χρησιμοποιησω το feature και θα το περασω στην κανονικη του εξοδο. Οποτεαν δεν κατσει κατι αλλο θα το επιλεξω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου