Προς το περιεχόμενο

Carl Martin Delayla


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας!

Λοιπόν μάγκες θέλω επειγώντως γνώμη για το συγκεκριμένο Delay!

Έχω ακούσει από τα καλύτερα μεχρι τα χειρότερα για αυτό το πετάλι!

Τι λέτε εσείς? θέλω οπωσδήποτε γνώμη γιατί πρόκειται να το αγοράσω μέσα στην εβδομάδα! Ευχαριστώ..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ένα search στο Νoiz, θα βρεις πολλά θετικά σχόλια για αυτό. Υπάρχει μια λίστα και με τα κυριότερα θρεντς για echo - delays εδώ:

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11178&start=0

 

Πιστεύω ότι είναι εξαιρετικό, αν και ακριβό. Το σκέτο κάνει περίπου 300 και το XL 355 ευρώ. Πολλοί αγοράζουν το σκέτο και μετανιώνουν που δεν αγόρασαν το XL που είναι πολύ ευέλικτο. Τις διαφορές τους μπορείς να τις δεις στο σάιτ της Carl Martin:

 

http://www.carlmartin.com/product_delayla.htm

http://www.carlmartin.com/product%20delayla%20xl.htm

 

H κύρια διαφορά τους είναι ότι το απλό δεν έχει tap tempo και το max delay του είναι 500ms, ενώ το XL έχει tap tempo και το max delay του φτάνει το 1 sec.

 

Bέβαια, το παν είναι η χρήση που θα του κάνεις, και απαντήσεις για εναλλακτικές λύσεις θα βρεις εκατοντάδες στα θρεντς του πρώτου λινκ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ένας διακόπτης χρησιμεύει στο να καθορίζεις το χρονικό διάστημα των επαναλήψεων του echo (echo κι όχι delay, γιατί είναι φτιαγμένο για να ακούγεται θολό σαν τα παλιά tape echo και όχι με τις κρυστάλλινες επαναλήψεις των νέων delays).

 

Αυτό το κάνεις πατώντας το πόδι σου πάνω του στο ρυθμό που θες, και το πετάλι αναλαμβάνει να σου παίξει τις επαναλήψεις σύμφωνα με αυτό το ρυθμό. Aυτό είναι το tap tempo. Μερικοί το βρίσκουν χρήσιμο όταν θέλουν να ακολουθήσουν οι επαναλήψεις αυτές το ρυθμό του κομματιού για να δέσει καλύτερα ο ήχος με την μπάντα, άλλοι που έχουν λιγότερες απαιτήσεις (όπως εγώ) το κάνουν χειροκίνητα γυρνώντας το ανάλογο knob.

 

 

ΥΓ. Παρεπιπτόντως, ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το είπαν έτσι. Delayla. Ήθελαν μήπως να... αφαιρέσουν την "Layla" από το ομώνυμο κομμάτι του Clapton;;;;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Παρεπιπτόντως' date=' ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το είπαν έτσι. Delayla. Ήθελαν μήπως να... αφαιρέσουν την "Layla" από το ομώνυμο κομμάτι του Clapton;;;;[/quote']

 

Μάλλον ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι αν είναι όντως υπερβολικό το ποσό για ένα και μόνο delay!

 

Δεν διαφωνώ οτι είναι ένα πεταλι με πολλές δυνατότητες και με απόδοση ηχοχρώματος περασμένων δεκαετιών που σίγουρα προσφέρει πολλές εναλλακτικές στον τελικό ήχο σου!

 

Αλλά................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειμαι της φιλοσοφιας στα ποδια να εχουμε stomp boxes τυπου Wha, dist, κλπ και τα effect τετοιου τυπου (deley, reverb) να ειναι σε μορφη rack.

Και ολα τα effects στο Rack να ειναι μετα το μικροφωνο με mixer.

Να πω τη διαδρομη μηπως γινω πιο κατανοητος για μερικους.

guitar>stomp boxes>amp(no reverb)>speaker>mic>mixer (που προσθετεις πανω του παραλληλα τα delay, reverb Κλπ και τα δινεις στερεο στον ηχοληπτη.

Υ.Γ Ακους απο 2 μονιτορ μπροστα σου και τον/τους ενισχυτες πισω σου.

 

ΚΑΤΑΛΗΓΩ παρε ενα TC electronic ή αν εχεις ψιλα παρε eventide

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. Παρεπιπτόντως' date=' ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το είπαν έτσι. Delayla. Ήθελαν μήπως να... αφαιρέσουν την "Layla" από το ομώνυμο κομμάτι του Clapton;;;;[/quote']

 

Μάλλον ναι..

 

φανταζομαι απο το delay-lama :P :P :P

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου