Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλίερας-πολυεφφέ ή πεταλάκια κ' ενισχυτή?


darkRich

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώραία...αν αγοράσω ενισχυτή...μόνο, προς το παρόν...είτε combο είτε κεφαλή..

πώς θα πηγαίνω από το σπίτι->πρόβα 1 band ->σπίτι->πρόβα 2 band->σπίτι????

την εβδομάδα έχω 2 πρόβες..η κεφαλή κουμπώνει κατευθείαν σε μείκτη ή θέλει οπωσδήποτε καμπίνα? τουλάχιστον να μεταφέρω μόνο κεφαλή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλησπέρα και απο εμένα.

 

Ώραία...αν αγοράσω ενισχυτή...μόνο, προς το παρόν...είτε combο είτε κεφαλή..

πώς θα πηγαίνω από το σπίτι->πρόβα 1 band ->σπίτι->πρόβα 2 band->σπίτι????

την εβδομάδα έχω 2 πρόβες..η κεφαλή κουμπώνει κατευθείαν σε μείκτη ή θέλει οπωσδήποτε καμπίνα? τουλάχιστον να μεταφέρω μόνο κεφαλή..

 

α)Γράφεσαι γυμναστήριο και το ρίχνεις στο κουβάλημα. Αν δεν έχεις και αμάξι αναγκαστηκά κερνάς και φίλο με αμάξι για την μεταφορά.

ή

β) Κάνεις συμφωνία με μεταφορική

 

:P

 

Σοβαρά τώρα. 

 

Αφού θέλεις κάτι για στούντιο και live η καλύτερη λύση για την ώρα είναι η πεταλιέρα (κι ας είναι ο ενισχυτής το Α και το Ω του ήχου σου).

 

Προσωπικά δεν τις έχω συμπαθήσει τις πεταλίερες γιατί δεν έχω την υπομονή να κάτσω να τις ρυθμίσω αλλα έχουν πάρα πολλά θετικά γιαυτό και προτείνω αυτήν τη λύση.

 

Θα έχεις φορητότητα, θα έχεις περίπου τον ήχο στου στο στουντιο και στο live θα πειραματιστέις ακόμα περισσότερο (γιατι καλο και άγιο το Guitar Rig αλλά αλλιώς σε κανονικές συνθήκες).

 

Απο την άλλη αν θες να ακολουθήσεις τον αναλογικό δρόμο για τη metal που παίζεις με ένα καλο distortion και κανα delay μπορείς να κάνεις μια αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τουλάχιστον να μεταφέρω μόνο κεφαλή..

 

Μια κεφαλή ζυγίζει περίπου 20kg όταν ο ενισχυτάκος που σου είπε ο φίλος

http://www.thomann.de/gr/blackstar_id30_tvp.htm  ζυγίζει 13kg

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώραία...αν αγοράσω ενισχυτή...μόνο, προς το παρόν...είτε combο είτε κεφαλή..

πώς θα πηγαίνω από το σπίτι->πρόβα 1 band ->σπίτι->πρόβα 2 band->σπίτι????

την εβδομάδα έχω 2 πρόβες..η κεφαλή κουμπώνει κατευθείαν σε μείκτη ή θέλει οπωσδήποτε καμπίνα? τουλάχιστον να μεταφέρω μόνο κεφαλή..

 

Χμμμ...

Δεν γίνεται να τα έχουμε όλα... Αλλά και γι'αυτό η τεχνολογία έχει προβλέψει!! Αν θες τον ήχο σου μαζί σου (και δεν έχεις εμπειρία να τον προσεγγίζεις σε άλλα μηχανήματα) μπορείς να πάρεις ένα ωραίοτατo combo ενισχυτή με κύριο κριτήριο το βάρος... Με λάμπα μπορείς να παίξεις 10-30Watt που σε φτάνουν μια χαρά. Με solid-state μπορείς να πας 200W

(http://www.thomann.de/gr/zt_amplifiers_the_lunchbox.htm).

Διαλέγεις, υπάρχουν άπειρες λύσεις :)

 

η κεφαλή κουμπώνει κατευθείαν σε μείκτη ή θέλει οπωσδήποτε καμπίνα? τουλάχιστον να μεταφέρω μόνο κεφαλή..

Όχι γενικά!! Ποτέ λαμπάτη κεφαλή χωρίς να έχεις συνδέσει στην έξοδο (speaker output) μεγάφωνα ή κάποιο φορτίο εν πάσει περιπτώσει -> θα την κάψεις. Αν έχει το studio καμπίνα μπορείς να την συνδέσεις εκεί... (προσέχοντας πάντα τα Ohm).

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου