Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλίερας-πολυεφφέ ή πεταλάκια κ' ενισχυτή?


darkRich

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες θέλω τα φώτα σας..

Παίζω ροκ-heavy metal.

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από ενισχυτές, και από πεταλάκια ακόμη λιγότερο..

Έπαιζα χρόνια με Guitar rig..

Τώρα θέλω να αγοράσω εξοπλισμό και χάθηκα...

Έχω στο μυαλό το boss gt-10 και αργότερα ενισχυτή κεφαλή λάμπα.

Αλλά σε συζήτηση που είχα με φίλο μου είπε οτί ο ήχος μου δεν θα είναι ποιοτικός με τα ψηφιακά εφέ του boss και να προσανατολιστώ σε ενισχυτή κυρίως και ίσως κανένα πεταλάκι αργότερα..

Τυχόν γνώμες θα εκτιμηθούν δεόντως καθώς είμαι πολύ κοντά στην αγορά του gt10 και έχω γεμίσει αμφιβολίες για την επιλογή μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ώπα, με μπέρδεψες λίγο. Έχεις σκοπό να πάρεις κάποια στιγμή έναν ενισχυτή (κεφαλί ή combo, αδιάφορο σε αυτό το σημείο), πράγμα το οποίο στο πρότεινε και ο φίλος σου. Μια χαρά μέχρι εδώ. Αν το θέμα είναι με ποιά σειρά θα τα αγοράσεις, ο φίλος σου έχει δικιο, πρέπει πρώτα να βρεις ενισχυτή και μετά είτε ψηφιακή πεταλιέρα ή πετάλια. Το αν θα συνεχίσεις με πετάλια ή πεταλιέρα, το βλέπεις στο επόμενο στάδιο. First things first: βρες ενισχυτή. Μετά αποφάσισε τί λείπει από τον ενισχυτή και τί ψάχνεις από πεταλιέρα / πετάλια. Κοίτα και το budget σου και αποφασίζεις.

 

Priorities man, priorities.    ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Έκτορας, ο ενισχυτής είναι προτεραιότητα. Παρ' όλα αυτά η γνώμη μου είναι, αν δεν έχεις εμπειρία από ενισχυτές όπως λες, να ξεκινήσεις με έναν solid state και όχι λαμπάτο, καθώς στους λαμπάτους πρέπει να "παίξεις" λίγο με τις εντάσεις και το EQ για να βγάλεις κάλο ήχο...θα σου ρθει και πιο φτηνά  ;)

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ' όλα αυτά η γνώμη μου είναι, αν δεν έχεις εμπειρία από ενισχυτές όπως λες, να ξεκινήσεις με έναν solid state και όχι λαμπάτο, καθώς στους λαμπάτους πρέπει να "παίξεις" λίγο με τις εντάσεις και το EQ για να βγάλεις κάλο ήχο...θα σου ρθει και πιο φτηνά  ;)

 

Μπαρδόν;;;;;;;;;;;;;

 

Ίσως το πιο σουρεάλ επιχείρημα ΚΑΤΑ των λαμπάτων που θα μπορούσε κανείς ποτέ να συλλαβίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαρδόν;;;;;;;;;;;;;

 

Ίσως το πιο σουρεάλ επιχείρημα ΚΑΤΑ των λαμπάτων που θα μπορούσε κανείς ποτέ να συλλαβίσει...

 

Το επιχείρημα δεν είναι κατά των λαμπάτων ...απλά δε θεωρώ ότι ένας λαμπάτος είναι κατάλληλος για πρώτος ενισχυτής...

If life gives you melons, you may be dyslexic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα, με μπέρδεψες λίγο. Έχεις σκοπό να πάρεις κάποια στιγμή έναν ενισχυτή (κεφαλί ή combo, αδιάφορο σε αυτό το σημείο), πράγμα το οποίο στο πρότεινε και ο φίλος σου. Μια χαρά μέχρι εδώ. Αν το θέμα είναι με ποιά σειρά θα τα αγοράσεις, ο φίλος σου έχει δικιο, πρέπει πρώτα να βρεις ενισχυτή και μετά είτε ψηφιακή πεταλιέρα ή πετάλια. Το αν θα συνεχίσεις με πετάλια ή πεταλιέρα, το βλέπεις στο επόμενο στάδιο. First things first: βρες ενισχυτή. Μετά αποφάσισε τί λείπει από τον ενισχυτή και τί ψάχνεις από πεταλιέρα / πετάλια. Κοίτα και το budget σου και αποφασίζεις.

 

Priorities man, priorities.    ;)

 

+1000 Ektora

 

.....για αρχή βγάλε από το μυαλό σου την gt-10!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Προσωπικη αποψη παντα,

Παρε τον λαμπατο που ειναι και πιο ακριβος σε κοστος να φυγει,

και πειραματισου με τα πεταλακια που ειναι αναλογικα κ εχουν πιο

ωραιο ηχο απο την ψηφιακη πεταλιερα...

και αν θελεις τοσο πολυ μια πεταλιερα παιρνεις μια RP 355 Digitech η καποια αναλογη

κ βλεπεις πως λειτουργει...βεβαια θα μου πεις τι σχεση εχουν οι φθηνες πεταλιερες

με τις ακριβες...πραγματικα δεν γνωριζω!!

ευχομαι καλη επιλογη σε οτι κ αν κανεις!!! 

 

:) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πραγμα ο λαμπατος ενισχυτης και αλλο τα πολυεφε.

Τα πολυεφε ειναι καλα γιατι μπορεις να τα κουβαλας ευκολα, να εχεις τους ηχους σου ετοιμους και να καρφωνεις και να παιζεις. Τον εκριβη ηχο της λαμπας δεν θα τον παρεις απο καμια εφεδιερα. Ομως θα δεις πολλους ηχους και εφε που θα σε βοηθησουν στο να καταλήξεις τι ακριβως θες για προσωπικο σου ηχο.

Ο Λαμπατος εχει αλλες χαρες. Ειναι κατι σαν προεκταση του χεριου σου. Εσυ τον χρωματιζεις και βγαζεις στην επιφανεια τις οποιες αρετες του.

Βεβαια το ενα δεν αναιρει το αλλο. Επαιζα για 2 χρονια με μια gt10 σε cover band μεχρι να μαζεψω λεφτα να παρω εναν καλο λαμπατο με αξιοπρεπεστατο ηχο. Τωρα παιζω με την gt10 πανω στον λαμπατο και εχω ακομα καλυτερο ηχο. Χρησημοποιω τα εξαιρετικα εφε της gt10 στη loop του ενισχυτη και ειμαι αρχοντας....

 

Αν τα λεφτα σου ειναι μετρημενα παρε πρωτα την πεταλιερα και μετα περνεις και ενισχυτη. Η πεταλιερα θα σου δωσει με το καλημερα ολες τις επιλογες για να χτισεις τον ηχο σου. Ο ενισχυτης θα χρειαστει και τη βοηθεια περιφερειακών (εφε).

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να παίξεις με τη gt10 (ζήτα να σου βάλουν μερικούς ήχους) και με κανα-δυο ενισχυτές και να δεις ποιό σου "τραβάει" πιο πολύ. Δε μπορούμε να ξέρουμε τις αναγκες σου, δεν υπαρχει αναγκαστικά κάποια σειρά προτεραιότητας.

 

Κατά τ'άλλα συμφωνώ με kkmspm. Εγώ πήγα πρώτα για λαμπάτο και το μετάνοιωσα -δεν ήξερα τι ήθελα και έκανα λάθος αγορά. Με μια πεταλιέρα μαθαίνεις καλύτερα κατά τη γνώμη μου, και μετά προχωράς σε ενισχυτή. Εξάλλου, άμα παίζεις κυρίως σε studios θα μπορείς να βλέπεις και τον ήχο σου σε διάφορους ενισχυτές και ν'αποκτήσεις έτσι μια πείρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου