Προς το περιεχόμενο

Ποιο octave πετάλι.


vastrange

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να κάνω δώρο σε ένα φίλο ένα octave πετάλι.

Τι προτείνετε?

digitech whammy, boss OC-3, EHX octave multiplexer, EHX micro POG, κάποιο άλλο?

 

Θα το χρησιμοποιεί με βαρύτονη και fuzz.

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να ειναι απλα octaver? Αν ναι, δεν ειναι αναγκη να πας στο whammy. Απο κει και περα, προκειται να το χρησιμοποιησει ως παραδοσιακο octaver σε riff, ακκορντα κλπ, ή για κατι πιο πειραματικο? Το Boss και το octave multiplexer ειναι μονοφωνικα octaver, που σημαινει οτι με ακκορντα, διφωνιες κλπ χανουν το tracking και παιζουν περιπου οτι να'ναι. Ειναι ακαταλληλα για αυστηρο και συγκεκριμενο παιξιμο, δινουν ομως χαρακτηρα σε κατι πιο πειραματικο. Το micro pog ειναι αλανθαστο και προτεινεται για τετοιου ειδους παιξιματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις αναφερει budget που είναι το πιο βασικο... ???

 

Χωρις να εχω μεγαλη πειρα με τα συγκεκριμενα πεταλια θεωρω ότι τα καθαρα (χωρις fuzz) είναι πιο ευέλικτα. Το Digitech Whammy 5 στη τιμη που το βλεπω στο γνωστο Γερμανικο μαγαζι είναι ευκαιρια για αυτά που προσφερει. Επισης το T-Rex Octavius με ειχε εντυπωσιασει σε online clips κοστιζει όμως 100 ευρω παραπανω από το Digitech.

 

Σε βρωμικα εντυπωση μου εκανε η μουσικοτητα του Believe (Lovepedal). Δεν είναι ακριβως βρωμικο με την εννοια ότι δεν εχει fuzz αλλα ένα μικρο dirty boost το δινει. Δε το λες ευκαιρια όμως και δε βρισκεται ευκολα. Για Hendrix ηχο το Kasleder Voodoo Chile φαινεται ιδανικο και είναι σε λογικη τιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις κύριοι!

 

@Gianniss: το ΟC-3 κάνει και ακκόρντα νομίζω?

Το POG είναι η καλύτερη επιλογή νομίζω και γω. Να δω μήπως το βρω μεταχεισμένο.

 

@KostasP: Κώστα πάντα ενδιαφέρουσες οι προτάσεις σου. Μπορώ να διαθέσω μέχρι 120 - 130 ευρώ.

 

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gianniss: το ΟC-3 κάνει και ακκόρντα νομίζω?

Μπα... Το ειχα για καποιο καιρο. Ισως οι οκταβες(φυσικες) να ακουγονται ok με το εφφε, και ισως καποιες διφωνιες με χαμηλα το mix της οκταβας. Οπως και να'χει, δεν εχει καμια σχεση με την ακριβεια του pog(για το οποιο μπορει καποιος να παραπονεθει οτι το sustain του ακκορντου μετα το strum, ακουγεται καπως ''συνθιζον'').

By the way, το OC-3 εχει υπεροχο(για τα γουστα μου) drive.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... Το ειχα για καποιο καιρο. Ισως οι οκταβες(φυσικες) να ακουγονται ok με το εφφε, και ισως καποιες διφωνιες με χαμηλα το mix της οκταβας. Οπως και να'χει, δεν εχει καμια σχεση με την ακριβεια του pog(για το οποιο μπορει καποιος να παραπονεθει οτι το sustain του ακκορντου μετα το strum, ακουγεται καπως ''συνθιζον'').

By the way, το OC-3 εχει υπεροχο(για τα γουστα μου) drive.

 

+1

 

To OC-3 ισχυρίζεται οτι παίζει και ακκόρντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου