Προς το περιεχόμενο

LOOPER η κατι αλλο ?


panosprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω το φορουμ και ζητω τη γνωμη σας.Εχω την παρακατω αναποδια συνηθως οι καλυτερες ιδεες μου οταν πιανω την κιθαρα ερχονται οταν παιζω μαζι με καποιο cd ,   η οταν βαζω καποιο συγκροτημα να παιζει στο Υοutube.Αφου βγαλω τη μελωδια η βρω που παιζει αυτο που ακουω  ,φρασεις ,κλιμακες,αρχιζω και φτιαχνω δικες μου μελωδιες, ριφ, chord sequences κλπ .Το θεμα ειναι οτι τις περισσοτερες φορες απο τεμπελια :P δεν εχω συνδεσει την κιθαρα ουτε με ενισχυτη αλλα ουτε με καποια καρτα ηχου .Ετσι δεν μπορω να γραψω καπου τις ιδεες και φυσικα τις ξεχναω και πανε χαμενες .Στην ερωτηση τωρα εσεις τι θα προτεινατε  η τι χρησιμοποιειτε για να γραφετε τις ιδεες σας εκτος του υπολογιστη.Τη λυση ενος Looper σαν το παρακατω  σε συνδιασμο με καποια πεταλιερα για τα ακουστικα πως τη βρισκετε?   http://www.thomann.de/gr/digitech_jamman_solo_xt.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιδοτο για την τεμπελια δυστυχως δεν εχει βγει ακομα :P. Θα το επαιρνα κι εγω. Εφοσον βαριεσαι να συνδεσεις σε ενισχυτη/καρτα ηχου, γιατι να μη βαριεσαι να συνδεσεις σε looper και ακουστικα?

Τελοσπαντων, τα loopers δεν βγηκαν τοσο για ηχογραφηση, οσο για performance(ειτε σε κοινο, ειτε μονος σου). Κανουν βεβαια και αυτη τη δουλεια. Αλλα θα καταφερεις να γραψεις την ιδεα σου μεμονομενη απο το υπολοιπο σκηνικο(cd, μπαντες youtube), και αυτο μπορει μετα να μη βγαζει πολυ νοημα οταν το ξαναακουσεις. Καλυτερα ενα recorder του στυλ zoom H-1.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιδοτο για την τεμπελια δυστυχως δεν εχει βγει ακομα :P. Θα το επαιρνα κι εγω. Εφοσον βαριεσαι να συνδεσεις σε ενισχυτη/καρτα ηχου, γιατι να μη βαριεσαι να συνδεσεις σε looper και ακουστικα?

Τελοσπαντων, τα loopers δεν βγηκαν τοσο για ηχογραφηση, οσο για performance(ειτε σε κοινο, ειτε μονος σου). Κανουν βεβαια και αυτη τη δουλεια. Αλλα θα καταφερεις να γραψεις την ιδεα σου μεμονομενη απο το υπολοιπο σκηνικο(cd, μπαντες youtube), και αυτο μπορει μετα να μη βγαζει πολυ νοημα οταν το ξαναακουσεις. Καλυτερα ενα recorder του στυλ zoom H-1.

 

To θεμα ειναι οτι δεν τα πηγαινα και πολυ καλα με τις καρτες ηχου και για αυτο την εστειλα.Απλως θα ηθελα να εχω μονιμα την κιθαρα συνδεδεμενη ξερω εγω ας πουμε σε ενα looper η κατι σαν το ΖOOM  που λες και οταν κατσει η ιδεα να την ηχογραφω. Οσον αφορα το αν θα βγαζουν νοημα οι φρασεις χωρις το cd απο πανω  λογω του ειδους της μουσικης που παιζω ειναι περισσοτερο ολοκληρωμενες μελωδιες παρα ριφ των 5-6 νοτων αρα στεκονται ανετα αν τις ακουσεις μετα .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, τοτε. Και ενα looper μπορει να σου κανει τη δουλεια. Το zoom το προτεινα επειδη κανει εξωτερικη ηχογραφηση με μικροφωνο και ετσι θα ηχογραφησει οτιδηποτε ακουγεται στο χωρο που βρισκεσαι.

Καθαρα απο περιεργεια: Τι ειδος μουσικης παιζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok, τοτε. Και ενα looper μπορει να σου κανει τη δουλεια. Το zoom το προτεινα επειδη κανει εξωτερικη ηχογραφηση με μικροφωνο και ετσι θα ηχογραφησει οτιδηποτε ακουγεται στο χωρο που βρισκεσαι.

Καθαρα απο περιεργεια: Τι ειδος μουσικης παιζεις?

70's Prog  Space Rock  οχι Prog Metal και προσπαθω να φτιαξω  μια μπαντα μαζι με τον αδερφο μου που παιζει ντραμς καποια χρονια τωρα .
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

70's Prog  Space Rock  οχι Prog Metal και προσπαθω να φτιαξω  μια μπαντα μαζι με τον αδερφο μου που παιζει ντραμς καποια χρονια τωρα .

Nice!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο, γεια σου!

Θα σου φανεί χαζό, αλλά καταγράφω εδώ και χρόνια ιδέες στο απλό Nokia κινητό μου.

Ξέρω ότι μπορεί να μην είναι αυτό που περίμενες να ακούσεις, αλλά με αυτό τον τρόπο δεν έχω (ξε)χάσει ποτέ κάποια ιδέα όσο απλή ή πολύπλοκη και να είναι  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά καταγράφω εδώ και χρόνια ιδέες στο απλό Nokia κινητό μου.

Ξέρω ότι μπορεί να μην είναι αυτό που περίμενες να ακούσεις, αλλά με αυτό τον τρόπο δεν έχω (ξε)χάσει ποτέ κάποια ιδέα όσο απλή ή πολύπλοκη και να είναι  ;)

 

και εγώ το κινήτο μου χρησιμοποιώ για γρήγορη καταγραφή ιδεών.  :)

 

Καλυτερα ενα recorder του στυλ zoom H-1.

 

+1

 

Ωστόσο, μια και προσπαθήσεις να στήσεις μια μπάντα, ένα looper θα σου φανεί χρήσιμο και εκεί.

 

 

 

Μια τελευταία πρόταση, από μένα είναι το line6 backtrack:

http://line6.com/backtrack/

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, προσωπικά, αλλά φαίνεται να κάνει για τη δουλειά, που το θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνο, γεια σου!

Θα σου φανεί χαζό, αλλά καταγράφω εδώ και χρόνια ιδέες στο απλό Nokia κινητό μου.

Ξέρω ότι μπορεί να μην είναι αυτό που περίμενες να ακούσεις, αλλά με αυτό τον τρόπο δεν έχω (ξε)χάσει ποτέ κάποια ιδέα όσο απλή ή πολύπλοκη και να είναι  ;)

Ελα ρε Τακη με το κινητο γραφουμε ολες τις προβες που κανουμε με τον αδερφο μου με σκοπο να κρατησουμε τα ωραια σημεια.Αλλα ετσι σκεφτομουν οταν παιζω μονος μου να τα γραφω αλλιως.Ελπιζω να περνας καλα.Stay Prog ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το κινήτο μου χρησιμοποιώ για γρήγορη καταγραφή ιδεών.  :)

 

+1

 

Ωστόσο, μια και προσπαθήσεις να στήσεις μια μπάντα, ένα looper θα σου φανεί χρήσιμο και εκεί.

 

 

 

Μια τελευταία πρόταση, από μένα είναι το line6 backtrack:

http://line6.com/backtrack/ Ωραιο θα το ψαξω  Ευχαριστω 8)

 

Δεν το έχω δοκιμάσει, προσωπικά, αλλά φαίνεται να κάνει για τη δουλειά, που το θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου