Προς το περιεχόμενο

Bill Lawrence Keystones for strat!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, κατά τη γνώμη μου αν θες γκάζι πας σε άλλο στυλ...

 

Yeap !

 

image.axd?picture=%2F2013%2F10%2Fmain.jpg

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλος, δεν είναι καιρός να βγάλεις τις βοηθητικές πια...; ;D ;D ;D

Είναι για την εκτόξευση.

Κατόπιν αυτοκαταστρέφονται.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μπα δεν τρελενομαι για τρελα γκαζια ,εχω τη λεςπολ για πιο βρωμικες καταστασεις.Απλα θελω να εχει ογκο.Ειχα ακουσει τους 54 απο φεντερ σε μια ηχογραφηση ενος παιδιου απο δω.Μου αρεσαν πολυ αλλα μου φανηκαν καπως Thin αν με πιανετε.Θελω κατι σαν την γκρουβα του Τζιμι πχ.Γενικα να εχουν ογκο,μπασα ξερω γω και να μην ξηνει πολυ ο bridge .Oi tonerider Δε που ακουσα απο αλλη ηχογραφηση παλι απο εδω μου αρεσαν και αυτοι πολυ ,μου εκαναν πολυ φεντερ και πολυ dire straits θα ελεγα.Καλοι και αυτοι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω κατι σαν την γκρουβα του Τζιμι

 

Τοτε θελεις ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ THIN απο τους 54.... ;D

 

Οι μαγνητες των late 60s strat που χρησιμοποιουσε ο Τζιμις... ;D..ηταν γνωστοι για το ποσο "αδειοι" και καθαροι ηταν.

 

Δυστυχως και εσυ εχεις πεσει στην παγιδα που οι περισσοτεροι απειροι κιθαριαριδες πεφτουν... ;D...μπερδευουν το ποσοστο σημασιας των μαγνητων (ενα 10%) με το ποσοστο σημασιας του ΕΝΙΣΧΥΤΗ και των ΕΦΕ (ενα 90%) στον τελικο ηχο....

 

Σγα,σγα θα μαθεις και εσυ...που θα παει... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μπα δεν τρελενομαι για τρελα γκαζια ,εχω τη λεςπολ για πιο βρωμικες καταστασεις.Απλα θελω να εχει ογκο.Ειχα ακουσει τους 54 απο φεντερ σε μια ηχογραφηση ενος παιδιου απο δω.Μου αρεσαν πολυ αλλα μου φανηκαν καπως Thin αν με πιανετε.Θελω κατι σαν την γκρουβα του Τζιμι πχ.Γενικα να εχουν ογκο,μπασα ξερω γω και να μην ξηνει πολυ ο bridge .Oi tonerider Δε που ακουσα απο αλλη ηχογραφηση παλι απο εδω μου αρεσαν και αυτοι πολυ ,μου εκαναν πολυ φεντερ και πολυ dire straits θα ελεγα.Καλοι και αυτοι.

 

Ο όγκος του Τζίμ' δεν ήταν από τους μαγνήτες, Ήταν από κάτι κουτιά που λεγαν Μάρσαλ από πίσω...

Γενικά όγκος και μονοί.... μπα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Αφού έχεις μέχρι τα Χριστούγεννα περιθώριο, θα ήθελες να κοιτάξεις και στις αγγελίες ή προσανατολίζεσαι, αποκλειστικά, για αγορά καινούργιων μαγνητών;

  Στο γράφω αυτό, γιατί, κατά καιρούς, βγαίνουν κάτι καλά κομμάτια, όπως οι Haussel Big Mag.

 

  Ένας φίλος έχει στη strat του τους Fender CS 69, που σηκώνουν τα γκάζια μια χαρά (για τα γούστα μου), αλλά έχουν αρκετά πρίμα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έλεγα ότι είναι thin οι cs '54.

Έχουν ζουμερά χαμηλομεσαία και οι τυλιχτές χορδές της strat τους αγαπάνε πολύ και στα καθαρά και στα βρώμικα. (και επίσης πάρα πολύ στα "ημιβρώμικα")  ;D

Επίσης ο bridge είναι λίγο hotter για να μην "ξύνει".

 

 

Οι cs '69 είναι οι πιο scooped της fender (λιγότερα μεσαία..)

 

Εγώ πάντως αν είχα μία νέα strat και ήθελα να διαλέξω μαγνήτες, οι '54 θα ήταν η πρώτη μου επιλογή. 8)

 

Επίσης θα ήθελα πολύ να ακούσω και το σετάκι ivory tulip του Νίκου Ασημένιου...

http://www.silverpickups.com/ivory-tulip.html

 

...ελπίζω ίσως την κυριακή στην noizoσύναξη?

 

 

Γενικά πιστεύω ότι για οποιαδήποτε μουσική εκτός από metal* και πάνω, ο μαγνήτης πρέπει να είναι "clean", να έχει πρίμα, ευκρίνεια κλπ.

Τα γκάζια καλό είναι να έρχονται από τα υπόλοιπα (ενισχυτής, πετάλια...), όχι από έναν γκαζωμένο μαγνήτη.

 

* κι όταν λέω metal και πάνω, δεν συμπεριλαμβάνω μέσα το mid '70s to early '80s hard rock (ufo, thin lizzy, ac/dc κλπ) το οποίο ναι μεν θεωρείται κι αυτό metal αλλά ηχητικά διαφέρει από αυτό που επικράτησε αργότερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε θελεις ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ THIN απο τους 54.... ;D

 

Οι μαγνητες των late 60s strat που χρησιμοποιουσε ο Τζιμις... ;D..ηταν γνωστοι για το ποσο "αδειοι" και καθαροι ηταν.

 

Δυστυχως και εσυ εχεις πεσει στην παγιδα που οι περισσοτεροι απειροι κιθαριαριδες πεφτουν... ;D...μπερδευουν το ποσοστο σημασιας των μαγνητων (ενα 10%) με το ποσοστο σημασιας του ΕΝΙΣΧΥΤΗ και των ΕΦΕ (ενα 90%) στον τελικο ηχο....

 

Σγα,σγα θα μαθεις και εσυ...που θα παει... ;D

χεχεχεχερχεχε!!!

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου