Προς το περιεχόμενο

Orange AD30 κεφαλή και λάμπες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω έναν orange ad30 και μια mesa boogie 2x12 express καμπίνα.

 

Αν και ο ενισχυτής δεν έχει μεγάλο εύρος στον ήχο του, για τον ήχο που θέλω εγώ είναι σχεδόν τέλειος.

 

Αυτό που θέλω να βελτιώσω είναι το gain του, να αυξηθεί λίγο.

 

Παράλληλα σκεφτόμουν και ένα upgrade σε λάμπες όπως αυτό

http://www.thetubestore.com/Shop-by-Amp/Orange-AD30TC-and-AD30HTC-Amp/Orange-AD30TC-and-AD30HTC-Premium-Package

 

Τι αποτέλεσμα πιστεύετε θα έχει στον συνολικό ήχο;

 

Θα καταφέρω με αυτό τον τρόπο να δώσω λίγο παραπάνω gain;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καταφέρω με αυτό τον τρόπο να δώσω λίγο παραπάνω gain;

 

οχι,για παρακατω gain υπαρχουν λυχνιες ,για παραπανω παρε κανα πεταλακι

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

are we talking bout thunder 30? :o

 

αυτός έχει υπερβολικά παραπάνω απ' όσο θέλω εγώ.

 

σκέψου τερματίζω το gain και ιδανικά θα ήθελα να πηγαίνει μία με δύο μπάρες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε κανα πεταλάκι που να τον πουσάρει χωρίς να χρωματίζει τον ηχο. Απ' ό,τι θυμάμαι (τον είχα κανα χρόνο), ο ενισχυτής δεν τα πήγαινε πολύ καλά με διάφορα od/dist πετάλια.

 

Του είχα αλλάξει και λάμπες, είχα πάρει ένα "πακέτο" Harma (watford valves, UK). Θυμάμαι είχε ωφελήσει τον ήχο (έγινε κάπως πιο στιβαρός και ευκρινής) αλλά όχι τόσο ώστε να δικαολογείται το μεγάλο κόστος (2 ξεχωριστά κανάλια συν η rectifier...).

 

Πολύ ωραίος ενισχυτής αλλά πολύ μονόχνωτος ρε γμτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κρίνεις ότι οι λάμπες που έχεις τώρα... "κοντεύουν", ΟΚ, κοίτα για sets που θα σου ζωηρέψουν τον ενισχυτή από πιο νωρίς. Το tubedepot προσφέρει επιλογή high gain στις προενισχύτριες, ενώ στον Doug έχω δει ότι προσφέρει EL84 με επιλογή Early, Average και Late Distortion (αλλά με περιορισμένη ποικιλία).

 

Αν οι λάμπες σου είναι σχετικά καινούριες ή/και δυσπιστείς για την επίδραση που θα έχει η αλλαγή, στο έγραψαν ήδη: ίσως ένα booster ή πολύ "διάφανο" overdrive να είναι λιγότερο επισφαλής επιλογή (και μια επιλογή που θα μπορέσεις να διώξεις από πάνω σου πιο εύκολα στις αγγελίες απ' ότι τις λάμπες αν τελικά το x πετάλι δεν αποδειχθεί κατάλληλο).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πεταλακι μπορει να δωσει λιγο παραπανω στην gain sthn eisodo! Ενα απλο booster ας πουμε!! κατι σαν LPB1 EHX. Eπισης με μοντα στην προενισχυτρια 12ΑΧ7(με αλλαγη λυχνιας δεν μπορεις να κανεις κατι μιας και η 12ΑΧ7 εχει συντελεστη ενισχυσης 100 και ολες οι αλλες αντιστοιχες λιγοτερο). Αλλα με μια καταληλη αλλαγη στο κυκλωμα(αντιστασεις\πυκνωτες) μπορει να παρει πολυ gain.Απο που εισαι?? Ισως μπορω να σε βοηθεισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου