Προς το περιεχόμενο

Πιο οκτάβερ να διαλέξω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εννοω ότι πανω από δυο νοτες ταυτοχρονα δεν καταλαβαινεις τι γινεται π.χ. Chords δεν παιζει να παιξεις με το συγκεριμενο. Γι’ αυτό και το Pog και Pog2 λεγονται Polyphonic octavers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το POG έχει πολύ δυνατό tracking και έχει και πολλά εξτραδάκια.

Είναι ανάλογα και με τη χρήση που θέλεις να κάνεις. Υπάρχει και το mini POG που είναι εξίσου καλό (χωρίς τα extra features). Ένα ακόμα που μου έκανε πολύ θετική εντύπωση ήταν το Octavius της T Rex.

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα αυτο που με εντυπωσίασε είναι το jimi hendrix octavio dunlop.Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν fuzz με octaver μαζί ή σκέτο octaver.Eίναι λίγο ακριβό βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παίξει με τα Boss OC3, EHX Multiplexer, καθώς και με το EHX microsynth. Aπό αυτά, μου άρεσε, πιο πολ,ύ το τελευταίο.

Ωστόσο, απέχει, αρκετά, από το να χαρακτηριστεί ως  ένα απλό octaver, μια και προσφέρει πολλά παραπάνω.

 

Στα συν του Boss oc3 το ωραίο, για τα γούστα μου, distortion.

 

 

Αυτή τη στιγμή, έχω στην κατοχή μου το mxr blue box, που με υπερκαλύπτει στο τομέα octave-fuzz, αλλά είναι ένα δύστροπο, μικρό τερατάκι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στα συν του Boss oc3 το ωραίο, για τα γούστα μου, distortion.

 

Το έχω- για το μπάσο- και εσχάτως το έπαιξα και live (και λόγο του OD ήχου που δίνει).

 

Δεν είχα κανένα παράπονο/πρόβλημα. Όσο για το tracking, δεν είχα κάποιο θέμα, όμως δεν έπαιξα κάποιον «καταιγισμό» από νότες για να δω τι ψάρια πιάνει εκεί.

 

Πάντως για τα γούστα μου- είναι για μπάσο, αλλά γιατί όχι και για κιθάρα ή τέλος πάντων δεν ξέρω αν έχει βγάλει πετάλι αμιγώς για κιθάρα- το «απόλυτο» είναι το MXR 288.

 

Απίστευτος, «οργανικός» ήχος και φοβερά παραμετροποιήσιμο 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πριν 2 μηνες πηρα το whammy5 για το εφφέ και μόνο.

Τελικά είναι και ένα υπέροχο πετάλι με octaver και detuner (ειναι το δεξί μέρος του πεταλιού + momentary switch).

Τέλειο tracking, ακόμα και στα ακόρντα.

Αξίζει να το δοκιμάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου