Προς το περιεχόμενο

κανω μια μικρη ερευνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

Πολλοι απο εσας μαλλον εχετε δει οτι το mastering πλεον προσφερεται απο εκατονταδες studio και online.

Ποιες οι σκεψεις σας για το online mastering?

Θα στελνατε ποτε την μουσικη σας σε ενα επαγγελματια μεσω του internet?

Ειχατε ποτε καποια θετικη ή αρνητικη εμπειρια απο online  mastering την οποια θα θελατε να μοιραστειτε?

 

Οι ερωτησεις μου εχουν μοναδικο σκοπο να γνωρισω καλυτερα την νοοτροπια που διακατεχει τους ελληνες παραγωγους/μουσικους και να μπορεσω να προσφερω οσο το δυνατον καλυτερες υπηρεσιες και μια θετικη εμπειρια στους μελλοντικους Ελληνες πελατες μου. Επισης ισως μπορεσουμε ολοι να γινουμε λιγο σοφοτεροι μεσα απο μια τετοια συζητηση και ακομα περρισοτερο ισως επιτελους καταφερουμε sto ellada να εχουμε και παραγωγες που ακουγονται ευχαριστα για περρισοτερο απο ...2 λεπτα.

 

Θα χαρω πολυ αν με το πραπανω θεμα χρειαστει να απαντησω κι εγω σε ερωτησεις σας

 

Αποστολης

 

 

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχατε ποτε καποια θετικη ή αρνητικη εμπειρια απο online  mastering την οποια θα θελατε να μοιραστειτε?

 

Ναι,εστειλε η εταιρια μας τον τελευταιο δισκο μας για μαστερινγκ στο Sterling & μας επεστρεψαν πισω ενα ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ (χάλι,όχι χαλί... ;D)....never again......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάνει μια συζήτηση ήδη κάτσε να στη βρω...

 

να'μαστε:

 

Mastering στο εξωτερικό...αξίζει τελικά;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,εστειλε η εταιρια μας τον τελευταιο δισκο μας για μαστερινγκ στο Sterling & μας επεστρεψαν πισω ενα ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ (χάλι,όχι χαλί... ;D)....never again......

 

Εχει κι αλλου πορτοκαλιες...

 

Ειχες ευκαιρια να μιλησεις με τον μηχανικο? εννοω πριν την δουλεια...

Μετα το mastering και εφ οσον δεν ησουν ευχαριστημενος μπορεσες να ζητησεις περρισοτερη δουλεια ή αυτο ηταν απαγορευμενο?

 

Απο οτι γνωριζω οι πιο πολλοι επαγγελματιες επιζητουν την καλη επικοινωνια με τον πελατη (τουλαχιστον ετσι κανω εγω) και βεβαια ειναι πολυ ευκολο (και αναγκαιο κατα την γνωμη μου) να ξαναδουλεψουν  και να παρεχουν 100% ικανοποιηση.

 

Πραγματικα λυπαμαι.

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε κάνει μια συζήτηση ήδη κάτσε να στη βρω...

 

να'μαστε:

 

Mastering στο εξωτερικό...αξίζει τελικά;

 

Θα διαβασω αλλα με ενδιαφερει να ακουσω τους χρηστες ακομα και αν εχουν στειλει για mastering sto εσωτερικο

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχες ευκαιρια να μιλησεις με τον μηχανικο? εννοω πριν την δουλεια...

Μετα το mastering και εφ οσον δεν ησουν ευχαριστημενος μπορεσες να ζητησεις περρισοτερη δουλεια ή αυτο ηταν απαγορευμενο?

 

μπα τα κανονησε η εταιρεια αυτα οποτε δεν ειχα μπλεχτει καθολου,με το που το ακουσα ομως...μπλεχτηκα και δεν ηθελα καν να ασχοληθω ξανα μαζι τους....(ετσι κι αλλοιως ημουν αντιθετος απο την αρχη μια και αν δεν "εισαι απο πανω" δουλεια δε γινεται ετσι κι αλλοιως.....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι πολύ θετικός στην ιδέα του on-line mastering και εκτός από το τελικό finishing των κομματιών αυτό που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα είναι μικρές συμβουλές ώστε να βελτιωθεί η αρχική μίξη και κατά συνέπεια και το τελικό master να ακούγεται καλύτερα. Επίσης πιστεύω ότι το Α και το Ω είναι η συνεννόηση μεταξύ mastering engineer και δημιουργού και ότι το καλύτερο είναι να είναι ο δημιουργός παρών στο mastering session. Εαν αυτό δεν είναι δυνατό όπως στη περίπτωση του on-line mastering πιστεύω ότι από πλευράς mastering engineer θα είναι λίγο πιο κουραστικό με την έννοια ότι θα πρέπει να φτιάξει 2-3 εκδοχές για τον πελάτη μέχρι το τελικό οκ. Είχαμε τη τύχη με τη μπάντα μου να κάνουμε το mastering του cd μας στο AM και στα session ήταν παρών 2 μέλη του συγκροτήματος (δυστυχώς εγώ δε μπορούσα να παρευρεθώ) ο Γιάννης (αν θυμάμαι καλά το όνομα) μας έκανε πολύ καλή δουλειά αλλά αυτό που εκτιμήσαμε περισσότερο ήταν η διάθεσή του για να μας ακούσει πραγματικά χωρίς παρωπίδες και αφ' υψηλού ύφος.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθότι ασχολούμαι ερασιτεχνικά με σύνθεση μουσικής σε home studio, δεν είχα μέχρι τώρα την εμπειρία ή την ανάγκη για επαγγελματικό mastering. Όταν όμως έχω υλικό το οποίο λαμβάνω σοβαρά υπ'οψιν και σκοπεύω να διαθέσω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο (όχι demo δηλαδή)... τότε θα απευθυνόμουν σχεδόν σίγουρα σε κάποιο mastering studio.

 

Θα προτιμούσα τον online τρόπο γιατί έτσι μπορώ να επιλέξω απο πολλά διαφορετικά studio ανεξαρτήτου τοποθεσίας.

 

Θα προτιμούσα Ελληνικό studio για να υποστηρίξω τους λίγους αξιόλογους του χώρου εδώ, αλλά μόνο εαν ήμουν βέβαιος για ένα καλό αποτέλεσμα. Και εφ'οσον οι τιμές δεν απέχουν πολύ απο τον ανταγωνισμό.

 

Θα ήθελα να ακούσω δείγματα δουλειάς του εν'λόγω studio, τα πριν και τα μετά του mastering σε επαγγελματικές ηχογραφήσεις διαφόρων ειδών μουσικής.

 

Εάν οι μίξεις είχαν πρόβλημα που θα εμπόδιζε τον mastering engineer να κάνει καλή δουλειά, θα προτιμούσα να το πει εκ των προτέρων, ούτως ώστε να αποφασίσω εαν θα ξαναμιξάρω ή θα συνεχίσω. Με άλλα λόγια, να έχω μια εικόνα πριν γίνει η δουλειά, για το τι δουλειά μπορεί να γίνει και τι να περιμένω.

 

Θα με ενδιέφερε να ξέρω οτι το studio έχει αρκετή εμπειρία με το είδος της μουσικής που έχω δουλέψει. Αυτό κολλάει και στα δείγματα δουλειάς παραπάνω.

 

Αυτά πάνω κάτω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι σε διαδικασία αναζήτησης. Έχω μιλήσει με αρκετούς μέσω ίντερνετ, με κάποιους τα βρήκαμε, κάποιοι μου έστειλαν ένα sample πάνω στη δουλειά μου για να δω το αποτέλεσμα. Αυτό είναι αρκετά βοηθητικό (να κάνεις ένα δωρεάν sample μερικών δευτερολέπτων).

Κάποιοι προσφέρουν τη δυνατότητα να σου ξαναδουλεύουν τα κομμάτια 2-3 φορές αν δεν είσαι ικανοποιημένος, αλλά αυτό είναι χρήσιμο μόνο όταν ξέρεις τι θες. Αλλιώς τσάμπα κούραση για το mastering studio.

Σίγουρα θα ήταν καλά αν μπορεί κανείς να είναι εκεί όταν γίνεται το mastering. Αλλά αν βρεις έναν κώδικα επικοινωνίας με το studio, νομίζω πως θα καταλάβουν τι θες, και δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

 

:D..::Christabel Etheriel::..:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα τα κανονησε η εταιρεια αυτα οποτε δεν ειχα μπλεχτει καθολου,με το που το ακουσα ομως...μπλεχτηκα και δεν ηθελα καν να ασχοληθω ξανα μαζι τους....(ετσι κι αλλοιως ημουν αντιθετος απο την αρχη μια και αν δεν "εισαι απο πανω" δουλεια δε γινεται ετσι κι αλλοιως.....)

 

Λυπαμαι αλλα αν εσυ ο οποιος εισαι ο αμεσα ενδιαφερομενος δεν θελεις να ασχοληθεις τοτε....καλα να παθεις (φιλικα παντα)

 

οπως καταλαβαινω απο τα συμφραζομενα ησουν προκατελειμενος απο την αρχη (πολυ πριν στειλεις για mastering) οποτε θεωρω οτι αυτο επαιξε μεγαλο (...καθοριστικο μαλλον) ρολο στο οτι η εμπειρια σου δεν ηταν και πολυ καλη.

 

Μαλλον εσυ ομως εχεις ηδη βρει τον ανθρωπο που εμπιστευεσαι και αυτο ειναι πολυ καλο. Κατα γενικη ομολογια τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλυτερα οταν οι 2 μεριες (μουσικος και μηχανικος) βρισκουν κοινο τοπο στις αποψεις τους.

www.odeon-mastering.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου