Προς το περιεχόμενο

Decals...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας... Μιας και ετοιμαζω customιες, μηπως ξερει κανεις που πουλαει ΄χαρτι΄ εκτυπωτη για decals, αν πωλουνται ετοιμα και ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθηθει για για τοποθετηθει κατω απ το βερνικι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας στην Αναζήτηση και γράψεις "decal" θα πάρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις (πέρα από το χαρτί που δεν είμαι σίγουρος ότι έχει συζητηθεί).

 

Ξεκίνα από εδώ:

 

χειροποίητο decal

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν τυπώνω σε κάποιο ειδικό χαρτί για decals, αλλά σε διαφανές αυτοκόλλητο για inkjet. Αν μάλιστα πας σε τυπογραφείο μπορούν να σου τυπώσουν το αυτοκόλλητο σε ακόμη πιο λεπτό αυτοκόλλητο για καλύτερο αποτέλεσμα.

 

Έτσι λοιπόν, τυπώνω αρχικά το περίγραμμα πάνω στο αυτοκόλλητο και το αποτέλεσμα είναι αρχικά κάπως έτσι:

 

Ferden.jpg

 

Ξεκολλάω το αυτοκόλλητο, και αρχίζω να το βάφω με χρυσαφί ή ασημί μαρκαδοράκι (συνήθως 0,7-1mm) από την πίσω μεριά (από τη μεριά που η διαφάνεια κολλάει). Η διαδικασία πρέπει να γίνει προσεκτικά για να μη ξεφύγει το χρώμα πέρα από τα όρια του σήματος, αλλά και για να μη το θολώσω με το λίπος του δέρματος ακουμπώντας την αυτοκόλλητη επιφάνεια. Αν θολώσει, τότε, μόλις κολληθεί πάνω στο ξύλο, θα ξεχωρίζει γιατί θα έχει χάσει τη διαφάνειά του...

 

Στη συνέχεια το κόβω με ψαλίδι προσεκτικά και όσο μπορώ, κοντά στα όρια των γραμμάτων. Δεν αφήνω πολύ πλαστικό δηλαδή, ίσα-ισα τόσο ώστε να μπορεί να κολληθεί πάνω στο headstock.

Tην ώρα που το κόβω, το πιάνω με τσιμπιδάκι (αυτό της κοπέλας μου για τα φρύδια :lol: :lol: :lol: ) ώστε πάλι να μην το θολώσω με τα χέρια μου...

 

Αν όλα πάνε καλά, το αποτέλεσμα είναι κάπως έτσι:

 

Decal.jpg

 

:wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω οτι κατι τετοιο ειναι η καλυτερη λυση....ουτε νερο ουτε τιποτα και ειναι και κομμενο ακριβως στα ορια των γραμματων....επισης κρατανε 5 με 7 χρονια

αν τα συντηρεις....κι εγω απο εκει θα παρω καποια στιγμη και καθαρισα...

 

www.best-decals.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Elavd, τι font χρησιμοποιείς για τα "Stravocaster", "asynchronised tremulo" κλπ;... :?:

 

 

Φαίνεται Arial, αλλά δεν πρέπει να'ναι... :!: :?:

 

 

(λέω να τολμήσω κι εγώ κάτι...) :? 8O

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια καποιον που να φτιαχνει εδω στο ελλαντα ξερετε να μην παιδευομαι ο ανθρωπος???

 

αν ναι στειλτε μου πμ για να παω να τελειωνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου