Προς το περιεχόμενο

Μήπως it's time να ξαναμάθουμε την γλώσσα μας man?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φοινικες,Βαβυλωνιοι,Ασσυριοι,Αιγυπτιοι,Ελληνες,Περσες,

Ετρουσκοι,Καρχηδονιοι...

Το 2.500 π.Χ. ηταν τα Ηνωμενα Εθνη.Απλα οι Ελληνες

καταφεραν να προσαρμοσουν ΟΛΑ τα στοιχεια(γλωσσικα,γραμματικα,νοησιακα)

στη γλωσσα τους,στις συνηθειες τους,στο περιβαλλον τους,με

τετοιον τροπο ωστε να δημιουργησουν νεα ΠΡΟΤΥΠΑ και ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ(οπως εκαναν με τοσο θαυμαστο τροπο εξαλλου οι Αρχαιοι Ελληνες,με τα περισσοτερα εκ των αγαθων που ειχαν την τυχη να κατεχουν)..

 

Απο τις τοτε γλωσσες της Μεσης,Εγγυς ανατολης και της Μεσογειου,

τα Ελληνικα μονο εχουν διατηρησει το 90% αυτουσιες τις Αρχες τους.

Απο αυτη την αποψη ειναι η μητερα ολων των γλωσσων.

Ασχετα με το τι ειναι ερχεται/παρερχεται στην γλωσσα,οπως πολυ σωστα

προειπαν οι segei και arpegios(welcome back μαί φρενd) ! :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΗΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΠΕΡΙ ΕΥΗΧΩΝ ΛΕΞΕΩΝ. άν θεωρούμε τα αγγλικα πιο εύηχη γλώσσα να την κανουμε επίσιμη της χώρας μας και να ξεμπερδέυουμε με την "κακοηχη" γλώσσα μας. ΕΛΕΟΣ

 

Συγνώμη ρε παιδιά, αλλά πώς προέκυψε αυτό τώρα; Δηλαδή εγώ δε μπορώ να θεωρώ τα αγγλικά πιο εύηχη γλώσσα άμα θέλω; Πρέπει όλη η Ελλάδα να θεωρεί το ίδιο, και εφ'οσον δεν το θεωρεί άρα εγώ είμαι λάθος; Και το να θεωρεί κάποιος τα αγγλικά πιο εύηχη γλώσσα δε σημαίνει ότι θεωρεί τα ελληνικά "κακόηχη". Δηλαδή τα 50 εκατομύρια ¤ είναι περισσότερα από τα 40, αλλά και τα 40 δεν είναι λίγα! :)

 

Σε κάθε περίπτωση εμένα αυτό που δε μου αρέσει είναι το να παίρνουμε λέξεις από άλλες γλώσσες και να τις βιάζουμε - πολύ περισσότερο όταν πρόκειται για ονόματα ("Καρτέσιος", "Νεύτωνας" και λοιπά σιχαμένα :lol:). Επίσης, θεωρώ ότι το βασικότερο πρόβλημα με την Ελληνική γλώσσα είναι η τραγική σύνταξη και όχι οι λέξεις. Δηλαδή ok, πες "φανταστικό", αλλά κάνε μια σωστή πρόταση ρε γμτ, όχι να βάζουμε ασύνδετες λέξεις δίπλα δίπλα :)

 

Α, επίσης, γιατί κολλάμε στο αν τα ελληνικά είναι "η μητέρα των γλωσσών" κλπ; Ωραία και έστω ότι είναι. Ε και; Δηλαδή τι, θα πάρουμε εμείς credit για κάτι που έτυχε να γίνει από άλλους πριν 3000 χρόνια; Ιστορικά ok να μας ενδιαφέρει, απλά νομίζω ότι ενδιαφέρει περισσότερους από τους 5-10 που ασχολούνται με την ιστορία (όχι εδώ μέσα, γενικά εννοώ) ;) Πάντως είναι σαφές ότι η ελληνική γλώσσα ήταν από τις σημαντικότερες στην ιστορία, αλλά θα πρέπει να θυμόμαστε ότι είχε και τα μέσα να διαδοθεί! Γιατί αν μια φυλή στην Αφρική είχε μια ευφυέστατη γλώσσα, νομίζω δε θα το μάθουμε ποτέ, αφού ποτέ δεν είχαν έναν Αλέξανδρο ή ένα Βυζάντιο ώστε να τη διατηρήσει/διαδόσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε menelaos μαλλον δεν διαβασες τα προηγουμενα απο αυτο. Ηταν ειρωνικο αυτο που ειπα.

 

Θεωρώ οτι το αν μια Γλωσσα ειναι ευηχη η όχι ειναι καθαρα υποκειμενικο θεμα και οποσδήποτε θέμα συνήθειας.Πχ εγώ καποτε θεωρούσα πολυ αντιαισθητικά τα αραβικα, αλλα τωρα μου αρεσουν επειδή καποιο διαστημα ακουγα μουσικες απο όλο τον κοσμο. Επίσης, απο ένα μίκρο γκαλοπ που έχω κανει με ξένους απο διάφορες χώρες που έτυχε να γνωρίσω κατα καιρους, η δική μας γλώσσα μάλλον κακόηχη ακούγεται στα αυτιά τους, για να μην σου πω και βαρύγδουπη.

 

Παντως το σπαστικο είναι το εξής: όταν γίνεται μια συζήτηση να πεταγονται καποιοι άνθρωποι που τα βλέπουν όλα ασπρόμαυρα. Αυτή η νοοτροπια του ότι ή είσαι προχώρημενος ή είσαι ελληναράς δειχνει πόσο πρόβατα είναι μερικοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Η ελληνικη δεν ειναι μονο ενοιολογικη γλωσα,αλλα εχει και κωδικα.Το καθε

γραμμα της αλφαβητου εχει μια ξεχωριστη ενοια και ετσι μπορεις να βρεις

την ακριβη ενοια της λεξης,κατοπιν βεβαια καποιας ερευνας.

Βλεπε βιβλια περι κωδικα, η Πρωτογενεση της ελληνικης γλωσας-Παντελης

Ακτουδιανακης και Θεολογου Σημαιοφορου-Ο κωδικας της αλφαβητου,

(αν τα θυμαμαι σωστα).

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kαι γιατι αυτον τον κωδικα δε μας τον μαθαινουν ποτε στο σχολειο ρε γμτ. ουτε καν στους μπαμπαδες μας που ηταν και τρελαμενη τοτε η εκπαιδευση με την ελληνικη γλωσσα.

Σιγουρα τιποτα αμερικανοι και αλλοι δηθεν αναπτυγμενοι λαοι θα κρυβονται απο πισω και συνωμοτουν εις βαρος μας και μας αποκρυπτουν την αληθεια.

:) :)

 

http://www.psarasbooks.gr/p_details.asp?cid=&pid=397&scat=24

 

δε μου φαινεται πολυ σοι . τι λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε καν στους μπαμπαδες μας που ηταν και τρελαμενη τοτε η εκπαιδευση με την ελληνικη γλωσσα.

 

Μάλλον ακριβώς το αντίθετο συνέβαινε. Ήταν μια γελοία προσπάθεια συσχέτισης της Νεοελληνικής με αυτήν της αρχαίας (;...) Ελλάδας' date=' με παράλληλη "κάθαρση" από βαρβαρικά στοιχεία (εξ' ου και το "καθαρεύουσα").

 

Ανάθεμα κι αν διδασκόταν έστω και το [i']σε τι χρησίμευαν[/i] οι τόνοι (με αποτέλεσμα οι περισσότεροι να τους εκλαμβάνουν -και δικαίως- ως βασανιστήριο)

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Η ελληνικη δεν ειναι μονο ενοιολογικη γλωσα' date='αλλα εχει και κωδικα.Το καθε

γραμμα της αλφαβητου εχει μια ξεχωριστη ενοια και ετσι μπορεις να βρεις

την ακριβη ενοια της λεξης,κατοπιν βεβαια καποιας ερευνας.

Βλεπε βιβλια περι κωδικα, η Πρωτογενεση της ελληνικης γλωσας-Παντελης

Ακτουδιανακης και Θεολογου Σημαιοφορου-Ο κωδικας της αλφαβητου,

(αν τα θυμαμαι σωστα).[/quote']

 

Παιδιά, αυτά με τον κώδικα είναι αστεία. Το κάνουν διάφοροι καμένοι σε όλες τις γλώσσες και υποστηρίζουν το ίδιο ακριβώς πράγμα ο καθένας για τη γώσσα του (ότι έχει μυστικό κώδικα, ότι παρατηρούνται ισότητες των λεξαρίθμων (έτσι λένε το άθροισμα των επιμέρους ψηφίων) μεταξύ ενοιολογικά κοντινών εκφράσεων κλπ. Στην πραγματικότητα είναι εντελώς τυχαίο. Θέλετε μερικά παραδείγματα?

 

Υποτίθεται ότι η φράση "Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ" αθροίζει στο 1272

όσο δηλαδή και η φράση "ΑΡΜΟΝΙΑ ΚΥΡΙΟΥ" και η λέξη "ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ"

Αυτό που δεν λένε οι κύριο αυτοί είναι ότι η φράση

"ΠΑΪΔΑΚΙΑ ΣΤΑ ΚΑΡΒΟΥΝΑ" αθροίζει επίσης στο 1272.

 

¶λλο παράδειγμα

 

Υποτίθεται ότι Ο ΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ=ΤΙΣ Ο ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ=1964

Αυτό που δεν λένε οι κύριοι, είναι ότι η φράση "ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΤΑΚΑ ΤΑΚΑ" κάνει επίσης 1964.

 

(Δοκιμάστε τα)

 

Και άλλα πολλά. Για κάθε αριθμητική ισότητα που υποτίθεται ότι υποδηλώνει την ύπαρξη κώδικα στην ελληνική γλώσσα, υπάρχουν δεκάδες άσχετες προτάσεις και λέξεις που επίσης αντιστοιχούν στον ίδιο αριθμό και καθιστούν φανερό ότι η συσχέτιση των λεξαρίθμων είναι εντελώς συμπτωματική.

 

Πάρτε και μερικά σχετικά με το forum.

 

Η ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΙΣ=ΜΙΑ ΦΕΝΤΕΡ ΤΕΛΕΚΑΣΤΕΡ=1977 :lol:

ΗΛΙ ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΑΓΙΟΝ ΠΝΕΥΜΑ=ΓΚΙΜΠΣΟΝ ΛΕΣ ΠΟΛ=888 :lol:

ΓΕΝΕΣΙΣ = Η ΜΗΤΕΡΑ ΓΗ=ΓΚΙΜΠΣΟΝ=473 :lol:

ΔΩΔΕΚΑΘΕΟΝ=Η ΦΕΝΤΕΡ=968 :lol: :lol:

 

Λίγες ημέρες το έψαξα, μόνο και μόνο ως αριθμητικό παιγνίδι αντί σταυρολέξου, και για να γελάσουμε με τους φίλους μου με όλες τις αστείες ισότητες που προκύπτουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε όχι και αστεία αυτά τα πολύ πολύ σοβαρά πράγματα. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Έλεος, πραγματικά άμα μια γλώσσα έχει 10,000 λέξεις ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα υπάρχουν άπειρες που θα αθροίζουν στον ίδιο αριθμό. Μεγάλο κατόρθωμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ε όχι και αστεία αυτά τα πολύ πολύ σοβαρά πράγματα. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Έλεος' date=' πραγματικά άμα μια γλώσσα έχει 10,000 λέξεις ΠΡΟΦΑΝΩΣ θα υπάρχουν άπειρες που θα αθροίζουν στον ίδιο αριθμό. Μεγάλο κατόρθωμα...[/quote']

 

Ναι, αλλά πολλοί δεν το αντιλαμβάνονται αυτό και "θαμπώνονται" από τέτοιες τυχαίες συσχετίσεις. :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι υπάρχουν επιτήδειοι που βγάζουν μεροκάματο με κάτι τέτοια, σε βάρος διαφόρων αφελών που πάνε να ακούσουν την ανάλυση του χαρακτήρα τους με βάση το ονοματεπώνυμό τους και τους αριθμούς στους οποίους το αυτό αθροίζει. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

 

Εισαγγελέαααααααας. :evil: :evil: :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου