Προς το περιεχόμενο

Επιλογή καινούριου combo full tube amp <800€


Brutus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.thomann.de/gr/search.html?filter=true&gk=gieacotu&manufacturer[]=Palmer

 

να κι ακόμη μια περίπτωση που αξίζει να δεις.

 

και επίσης κανε και μια έρευνα μήπως βρεις τον laney lionheart.εκπληκτικός ενισχυτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

http://www.thomann.de/gr/search.html?filter=true&gk=gieacotu&manufacturer[]=Palmer

 

να κι ακόμη μια περίπτωση που αξίζει να δεις.

 

και επίσης κανε και μια έρευνα μήπως βρεις τον laney lionheart.εκπληκτικός ενισχυτής.

 

Τους Palmer δεν τους ξέρω καθόλου, νομίζω όμως πως φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο με όλους τους φασόν (Epiphone, Harley Benton, Fame κλπ). Ούτως ή άλλως δεν βλέπω να βγάζουν μοντέλο στα watts που θέλω.

 

Ο Lionheart 20H θα μέ ενδιέφερε, αλλά έχουν ένα θεματάκι με το σχεδιασμό και την απόδοση των μετασχηματιστών.

 

Κανένας άμεση εμπειρία με τους υπόλοιπους ενισχυτές τής λίστας έχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τον Peavey Classic 30 για κάμποσο καιρό.

Με single coils μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του: παχιά, κάπως κομπρεσσαρισμένα, ζεστά, πλούσια.

Με humbuckers (les paul) οχι τόσο: κάπως μουντά κι ένρινα, κι "έσπαγαν" λιγουλάκι (με medium προς hot μαγνήτες).

Κατά τ' άλλα όμορφος ήχος προς το vintage, και τελειος για ηχογραφηση με single coils.

 

Εδώ με PRS (ούτε καν LP δηλαδή) άκου τα καθαρά του στα πρώτα λεπτά του βίντεο (bridge κ neck pickup)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα τον Peavey Classic 30 για κάμποσο καιρό.

Με single coils μου άρεσαν πολύ τα καθαρά του: παχιά, κάπως κομπρεσσαρισμένα, ζεστά, πλούσια.

Με humbuckers (les paul) οχι τόσο: κάπως μουντά κι ένρινα, κι "έσπαγαν" λιγουλάκι (με medium προς hot μαγνήτες).

Κατά τ' άλλα όμορφος ήχος προς το vintage, και τελειος για ηχογραφηση με single coils.

 

Εδώ με PRS (ούτε καν LP δηλαδή) άκου τα καθαρά του στα πρώτα λεπτά του βίντεο (bridge κ neck pickup)

 

Όντως στο κλιπάκι τα καθαρά είναι οριακά, χωρίς να είναι άσχημα. Αν όντως είναι έτσι ο κανονικός ήχος τού C30, δεν με χαλάνε. Άλλωστε οι humbuckers στις κιθάρες μου είναι περίπου σε PAF χαρακτηριστικά, οπότε ίσως να βγαίνουν και λίγο πιο καθαροί. Το drive τού ενισχυτή ακούγεται αρκετά ως πολύ καλό.

 

Από περιέργεια, με τι αντικατέστησες τον Peavey;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως στο κλιπάκι τα καθαρά είναι οριακά, χωρίς να είναι άσχημα. Αν όντως είναι έτσι ο κανονικός ήχος τού C30, δεν με χαλάνε.

Ναι, το κλιπ μου ακούγεται αρκετά αντιπροσωπευτικό. Με Les Paul θα ακόυγεται λίγο πιο honky.

 

Το drive τού ενισχυτή ακούγεται αρκετά ως πολύ καλό.

Το drive του εμένα μ'αρέσει, απλώς έχει ένα θεματάκι με κάποιες ψηλές συχνότητες (σκέψου vox) που θέλουν λίγο σουλούπωμα (πχ άλλες προενισχύτριες, εγώ σκεφτόμουν κ καμμιά έυκολη μόντα, κυκλοφορούν απειρες στο διαδίκτυο).

 

Από περιέργεια, με τι αντικατέστησες τον Peavey;

Λόγω έλλειψης $$ προς το παρόν παίζω με ένα valvestate-άκι. Η πρόθεση ήταν ένας marshall, μαλλον ο dsl50 + καμπίνα 1x12 : ήθελα λίγο πιο μοντέρνο ήχο από τον pc30.

 

Κοίτα, τα καθαρά του είναι πάρα πολύ εντυπωσιακά, απλά δεν είναι ακριβώς φεντερένια, ειναι παχιά κ προς το σκοτεινά.

Συνολικά μου έχει λειψει, ακουω ηχογραφήσεις μου με αυτόν κι εντυπωσιάζομαι από το πόσο γλυκό και punchy ήχο έχει.

[Για να ηχογραφήσει το δίσκο του, ενας φίλος μου τον προτίμησε από έναν handwired vox ac15 που είχανε και τους έσπαγε τα νευρα με τις ψηλές του..]

Με strat αυτος ο ήχος βγαίνει για πλάκα (όχι το παίξιμο...) :

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά φίλος!!!

Έχω εδώ και 1,5 χρόνο στην κατοχή μου τον Orange OR15H...είναι ένα μονοκάναλο κτήνος....ικανοποιητικό eq, πολύ καλό headroom κατά την γνώμη μου και από γκάζια όλων των ειδών (εκτός από σκληροπυρηνικό metal....:P)...τι θέλω να πω για τα γκάζια...το έχεις το gain στο ώρα 09.00 και σπάει ωραία, το βάζεις στο ώρα 12.00 και αρχίζεις να παίζεις AC/DC από εκεί και πάνω ροκαρεις μέχρι να σου πονέσουν τα δάχτυλα...τέλος στα full αρχίζει και fuzzιζει και βαράς και stoner αμα λάχει να ούμε....!!!!!!!!

Ποιότητα κατασκευής πολύ καλή (Orange ρε φίλος!!!!!).

Οπότε αν σου αρέσει ο british ήχος (εμένα με τρελαίνει) το χτυπάς!!!

Τα παραπάνω είναι καθαρά προσωπική άποψη και θέμα τι αρέσει στον καθένα!

Σου εύχομαι να κάνεις τι καλύτερη επιλογή κατά την γνώμη σου και να τον χαρείς όποιον και να πάρεις!! 

Αυτά....άντε και καλή Χρονιά να έχουμε όλοι μάγκες!!!!!

 

Υ.Γ.

Είχα παίξει το καλοκαίρι στον Νάκα στην Ναυαρίνου με έναν Laney Lioneart 20W Head και η αλήθεια ήταν πως με εντυπωσίασε....!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές γιορτές σε όλους!

 

Παίζω blues, classic, alternative & desert rock. Χρήση κυρίως για studio (ηχογράφηση), αλλά και live. 15-40W, ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο, λόγω καθαρού headroom αλλά και επίπεδου έντασης. Βασικά χρειάζομαι κάτι με αξιόπιστα καθαρά, ελάχιστο ή και καθόλου noise floor και όχι μουντό ήχο. Επίσης, να συνεργάζεται το ίδιο καλά με single coils και humbuckers. Το αν βγάζει μέτριο overdrive δεν με απασχολεί πολύ, αρκεί αυτό να διορθώνεται με πετάλια και να μην είναι πάντα εκεί στον ήχο τού ενισχυτή. Προτιμάω vintage σε σχέση με modern voicing. Reverb, tremolo & effects loop δεν με πολυαπασχολούν. Και για κεφαλή δεν έχω πρόβλημα, αλλά το budget πέφτει στα 600€. Για μεταχειρισμένο δεν το συζητάω καθότι μένω επαρχία και ένα ταξίδι σε Θεσσαλονίκη ή Αθήνα κοστίζει, συν αλλαγές σε λάμπες, service κλπ.

 

Σκεφτόμουν τους εξής ενισχυτές, αν κάποιος έχει ο ίδιος πείρα με κάποιον από αυτούς ας απαντήσει:

 

Orange TH30c

Orange OR15H

Marshall DSL40c

Marshall DSL15c

Marshall DSL15H

Laney VC30 (112, 212 ή 210)

Fender Blues Deluxe RI

Fender Hot Rod Deluxe III

Peavey Classic 30 (όταν η Peavey επιστρέψει στην Ευρώπη)

Vox AC15 (C1 ή C2)

 

Οι ENGL, Blackstar και Hughes & Kettner σε αυτό το εύρος τιμής έχουν υβριδική και όχι full tube προενίσχυση, οπότε απορρίπτονται.

 

Ευχαριστώ!

Φιλε κανε υπομονη μασε κανα φραγκο παραπανω και χτυπα ενα twin.Θα αλαξει ολος σου ο κοσμος ,παιζουμε τα ιδια πραγματα απο οτι ειδα.Φιλε μονο twin ,mono twin.Καντο και θα με θυμηθεις.φιλε περνας σε αλλη κατηγορια πιστεψε.Ο ενισχυτης παιζει μονος του ,ουτε πεταλια δεν χρειαζεται.Χτυπα ενα twin και ασε τις μεσες λυσεις.Δεν υπαρχουν μεσες λυσεις τελικα στη μουσικη ,χρονια επαιζα με κουβαδακια.Twin is the real thing.Καλες γιορτες και χρονια πολλα.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να εχεις ΚΑΛΑ καθαρα απο ΔΙΠΛΟΥΣ μαγνητες χρειαζεσαι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πανω απο 50 βαττ ,καλυτερα να ειναι 100,και φυσικα αναλογο ΜΕΓΑΦΩΝΟ (γυρω στα 200 με 300 βαττ) ενα EVM12L ή EMINENCE DELTA PRO....μονο αν η κιθαρα σου φοραει διπλους με ΠΟΛΥ vintage χαρακτηρα (SD Seth Lover π.χ.) και χαμηλη εξοδο μπορεις να ελπιζεις σε αξιοπρεπη καθαρα με τους ενισχυτες που αναφερεις.

 

Θα μπορουσες να βαλεις βεβαια μια low gain 12AY7 στη θεση V1 για να εχεις λιγο πιο καθαρο ηχο αλλα ΙΜΗΟ αυτα ειναι ημιμετρα......

 

Στις ΑΓΓΕΛΙΕΣ θα βρεις ευτυχως πολλους αντιστοιχους ενισχυτες στα λεφτα που θες να δωσεις.

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=215058

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=213179

 

αυτος εδω ειναι πραγματικο τεφαρικι

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=221612

 

φυσικα και twin βρισκεις σε αυτα τα λεφτα

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=223797

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το drive του εμένα μ'αρέσει, απλώς έχει ένα θεματάκι με κάποιες ψηλές συχνότητες (σκέψου vox) που θέλουν λίγο σουλούπωμα (πχ άλλες προενισχύτριες, εγώ σκεφτόμουν κ καμμιά έυκολη μόντα, κυκλοφορούν απειρες στο διαδίκτυο).

 

Αυτό που περιγράφεις, όπως το ακούω μού μοιάζει πιο πολύ με θέμα ηχείου και όχι λάμπας. Στην Ελλάδα πάντως, καλά είναι να μην ξεφεύγουμε πολύ με τις μόντες (πλην μεγαφώνων-λυχνιών), γιατί πρέπει να έχεις κι έναν καλό τεχνικό και αυτοί σπανίζουν & κοστίζουν.

Πάντως γενικά ο C30 μού αρέσει αρκετά και απ' όσο τον έψαξα σε reviews έχει αξιοπιστία σαν κατασκευή.

 

Είχα πριν τον VC15 έναν Valvestate 30 (1η γενιά) αλλά ήταν απογοήτευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου