Προς το περιεχόμενο

Fender Βlackface επανεκδοσεις, τη γνωμη σας


KostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλα τα μπουζουκοmods είναι εύκολα αναστρέψιμα' date=' αν οι original μετασχηματιστές και το ηχείο είναι σε καλή κατάσταση τότε προχώρα άφοβα.

[/quote']

 

Επειδη απο μπουζουκιστικη :D :D :D :D κουλτουρα βρισκομαι στο Πλειστοκαινο :D :D :D :D ποια ειναι τα κατεξοχην mods(σε ποια σημεια?) που κανουν οι μπουζουκοβιοι σε αυτους τους ενισχυτες?

 

 

Κάποια από τα κλασικά είναι:

- αντικαθιστούν τη λαμπάτη ανόρθωση με solid state και μετατρέπουν το filtering section για λιγότερο sag και μεγαλύτερη τάση που σημαίνει περισσότερα watt-headroom

- βάζουν λάμπες με μεγαλύτερο power dissipation, output. Π.χ. οι περισσότεροι silver μπουζουκοdeluxe φοράνε 6L6 αντί για 6V6.

- τους βιάζουν όσο πιο κρύα γίνεται για να μην αρπάζουν γρήγορα οι τελικές

- βάζουν άλλα μεγάφωνα

 

Μερικοί βάζουν και tweaterάκια... :lol:

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι εμπειριες μου ειναι μικρες με τους συγκεκριμενους ενισχυτες. Πριν αρκετα χρονια, ειχα παιξει με silverface Twin head μεσα απο 4x12 καμπινα. Μου εκανε εντυπωση ποσο δυνατος ηταν, οσο και να ανεβαζα δεν παραμορφωνε. Το distortion πεταλι που χρησιμοποιουσα ακουγοταν πολυ καλα, συμφωνω οτι ειναι καλη πλατφορμα για να χτισεις τον ηχο σου. Ο συγκεκριμενος ηταν πολυ καθαρος και ειχε μεγαλο headroom. Οντως πρεπει να ειναι ο πιο διασημος ενισχυτης που υπαρχει. Οταν ειχα δουλεψει ηχοληπτης σε νυχτερινο μαγαζι, ηταν ο ενισχυτης που ζητουσαν ολοι (ελληνικες & ξενες μπαντες). Ο "Μανος" πρεπει να εχει πανω απο 20 Twin για ενοικιαση.

 

Εχω ακουσει επισης τον 80's Twin (με τα κοκκινα κουμπια και το γκαζωμενο καναλι), δεν μπορω να πω οτι ηταν ασχημος αλλα δεν ειχε ηχο Twin. Nα τονισω οτι παρολο η Fender δεν ειναι γνωστη για το γκαζι, οσοι ενισχυτες της εχουν μου αρεσουν. Ειναι πολυ πιο γλυκοηχο απο τους Marshall (οχι οι αγαπημενοι μου ενισχυτες...) Απο εκει και περα, τα ακουσματα μου ειναι μεσα απο το Line6 POD ΙΙ, στο οποιο πιστευω εχουν κανει καλες προσομοιωσεις, τηρουμενων των αναλογιων παντα.

 

Ας βαλουμε στο παιχνιδι και τον FENDER '59 BASSMAN LTD (1111€) http://www.fender.com/products/search.php?partno=2171000010

Στo POD μου κανει εντυπωση ποσο γρηγορα και ποσο γκαζωνει ο συγκεκριμενος ενισχυτης. Εχει εναν grunge ηχο πολυ διαφορετικο απο σημερινους high gain ενισχυτες.

 

Κανεις δεν αναφερθηκε στους μετασχηματιστες των καινουργιων... ειναι οντως διαφορετικοι; Θεωρω τους μετασχηματιστες την καρδια του ενισχυτη αφου ενα λιγοτερο ή ενα περισσοτερο τυλιγμα αλλαζει τον ηχο. Αν δεν εχουν διαφορα, γιατι να μην παρουμε ενα reissue και να τον ξαναπολωσουμε μαζι με την απαραιτητη αλλαγη πυκνωτων; Μηπως τα καινουργια PCB boards εχουν λιγοτερη ζωη απο τις hand to hand wired σχεδιασεις; Επισης δεν θα εμπιστευομουνα ενα ηχειο 30 χρονων για τον main ενισχυτη μου. Τα ηχεια καποια στιγμη... τελειωνουν, ειτε ειναι Hi-Fi ειτε ειναι ηχειο για μουσικα οργανα. Δεν λεω οτι δεν παιζουν, αλλα δεν παιζουν οπως τα πρωτα χρονια λειτουργιας τους. Ενα ηχειο εχει αναρτηση που ειναι ευαισθητη, ενω οσα εχουν κωνους απο χαρτι σαν βασικο υλικο, ειναι ευαισθητα στον χρονο. Αλλωστε σημερα υπαρχουν Alnico ηχεια απο τους Weber, Celestion & Jensen, οποτε θεωρω πιο λογικο να εξοπλισεις τον ενισχυτη σου με καινουργια ηχεια παρα με ηχεια που εχουν παιξει 30 χρονια σε νυχτερινα μαγαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για την ιστορια...ο ιδιος ο κιθαριστας απο τα διαφανα κρινα ηθελε να μου τον πουλησει γιατι οπως μου ειπε δεν "σηκωνε" τα πολλα πεταλια που ειχε...με βαση αυτα που μου ειπες για headroom κτλ,μαλλον μου το ειπε γιατι ηθελε να τον..στειλει...

 

μπα απλα δεν ειχε καταλαβει οτι το ενα του μεγαφωνο ειχε.....μια τρυπα 10 ποντους με το συμπαθιο (ειχε σχιστει...) :lol: :lol:

 

 

@KostasP

 

Οι μετασχηματιστες ειναι οντως ελαφρυτεροι & μικροτεροι (για αυτο αλλωστε τα reissues ειναι..πουπουλα μπροστα στα original)

 

Tα μεγαφωνα (& οχι ηχεια οπως τα λες) ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι,στους original, τα αλλαζουμε εξαλου ενας καλος twin γινεται ακομα καλυτερος με ενα set EMINENCE TONKER,LEGEND η Delta Pro :wink:

 

(ευτυχως τα νεα μεξικανικα reissues εχουν αξιοπρεπεστατα Jensen 100αρια εν αντιθεση με τα αμερικανικα που ειχαν κατι τρισαθλια low wattage Eminence)

 

Παντως βαζοντας πλαϊ-πλαϊ τον Reissue Twin (με 120αρια Eminence Legend βεβαια & καλες λυχνιες) & τον καλυτερο twin που εχω ακουσει ποτε μου (εναν sf του 1968 100warr χωρις master vol με Yellowbacks JBL & αμερικανικες λυχνιες NOS) ο reissue σταθηκε μια χαρα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:

 

Oι reissue ενισχυτες εχουν: Διαφορετικους μετασχηματιστες, διαφορετικους πυκνωτες, PCB αντι hand to hand wired, διαφορετικα μεγαφωνα, διαφορετικο υλικο για την καμπινα. Το μονο που παραμενει ειναι το ονομα...Καταλαβαινω οτι καλο θα ηταν να τους κρινουμε για το τι προσφερουν γιατι αν τους κρινουμε στο ποσο αυθεντικοι ειναι θα φτασουμε σε τετοια επιπεδα: "I a/b (ed) this amp with my 1998 RI bassman and Heart of Texas music, to possibly buy the LTD bassman as a spare. Fender is still fooling you!!!! They still use a printed circuit board which steals harmonics across the frequency spectrum. This cheap design makes what could be divine amp just good, but not great. For my 1998 RI I installed a hand wired 5f6a circuit kit that I bought from Dan Torres, replaced the speakers with Weber VST AlNiCo, and used NOS RCA blackplate power and NOS sylvania pre-amp tubes, as well as a Sovtek rectifier tube.

 

The difference was obvious to the ears, and the folks and the music store agreed. The LTD is ok, but nothing special. If you really want it to sound like a real 1959 bassman, you have to get rid of that tone sucking circuit they try to buffalo you into believing is the real deal. It isn't. Fender please make the bassman the right way, not the cheap way. Laquering the tweed and calling it LTD is not enough, especially for those that have vintage Tweed amps...." Αυτο βεβαια δεν ειναι κατι νεο, π.χ. διαφορετικοι ηταν και οι silverface απο τους blackface, χωρις να ειναι απαραιτητα αρνητικο.

 

Υπαρχουν αλλοι που να εχουν παιξει με κλασικους Fender; Ποσο ευκολο ειναι να βρεις στην ελλαδα Bandmaster & Showman κεφαλες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοση ωρα μιλαμε για ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ FENDER BLACKFACE, τους BASSMAN γιατι τους βαζεις στο παιχνιδι? (ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικοι ενισχυτες αν και οι καινουργιοι bassman ltd σκοτωνουν)

 

Μην παιρνεις ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ που γραφουν στο Harmony Central τοις μετρητοις.

 

Οι reissue blackface ειναι ΤΙΜΙΟΙ & ΩΡΑΙΟΤΑΤΟΙ ενισχυτες που ακουγονται AKΡΙΒΩΣ σαν.....BLACKFACE ενισχυτες,ολα τα αλλα ειναι μπουρδες με τη ριγανη απο ανθρωπους που ΑΚΟΥΝΕ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ.

 

Εμενα παντως που παιζω σχεδον ολη μου τη ζωη με ενισχυτες Fender απο τα 60s μου ακουγονται ΜΙΑ ΧΑΡΑ.. :wink:

 

Η φιλοσοφια ,ο ηχος & η σχεδιαση ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ιδια (συν το γεγονος οτι ειναι ΠΑΜΦΘΗΝΟΙ δηλ. σχεδον στο 1/3 της τιμης απο οσο κοστιζαν καινουργιοι οι blackface στην εποχη τους.

 

α,και τα ΜΕΓΑΦΩΝΑ των reissues ειναι ΠΟΛΥ καλυτερα απο τις ΒΛΑΚΕΙΕΣ που εβαζαν στα 60s & 70s (με εξαιρεση αυτους που ειχαν factory JBL)...

 

 

Αν ομως θες καινουργιους point to point Fender ενισχυτη ΥΠΑΡΧΟΥΝ & μπορεις να τους αγορασεις (αλλα you will pay handsomely :wink: ).

 

SF Fenber υπαρχουν παρα πολλοι στην ΕΛΛΑΔΑ (κυριως super & twin αλλα και αρκετοι showman) γυρω στα 500 ευρω.Στη Χρυση Ευκαιρια πουλανε πολλους.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοση ωρα μιλαμε για ΕΝΙΣΧΥΤΕΣ FENDER BLACKFACE' date=' τους BASSMAN γιατι τους βαζεις στο παιχνιδι? (ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικοι ενισχυτες αν και οι καινουργιοι bassman ltd σκοτωνουν)[/quote']

 

OK, εχουμε τους Super Reverb RI & Bassman LTD. Δυο ενισχυτες που εχουν τα ιδια ηχεια και ιδια Watt. Aπο οσο καταλαβαινω το κυκλωμα τους ειναι τελειως διαφορετικο με τον Bassman να παραμορφωνει ευκολα ενω ο Super Reverb ειναι πολυ καθαρος ενισχυτης. Ας μιλησουμε για καθαρο ηχο, ποσο και σε τι διαφερουν;

 

*Μου κανει εντυπωση οτι η Fender σχεδιασε εναν ενισχυτη σαν τον Bassman, που αρπαζει ευκολα, για μπασο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν πολλα κοινα (ιδια rectifier,ιδια μεγαφωνα,ιδιες τελικες) αλλα και πολλες διαφορες (presence στο Bassman,reverb& tremolo στον super)

 

και οι δυο ενισχυτες σε λογικη ενταση (δηλ. μεχρι και τη μεση) ειναι ΠΟΛΥ καθαροι,απλα ο BASSMAN ειναι πιο κομπρεσσαρισμενος ενω ο Super ακουγεται πιο γλυκος λογω βεβαια του reverb (χωρις το οποιο βεβαια οπως ολοι οι blackface ακουγεται χαλια,παντα πρεπει να το εχεις εστω & λιγο ανοικτο για να "αναπνεει" η ακαμπτη καμπινα)

 

ο BASSMAN ειναι πιο σφιχτος & "γρηγορος" (για αυτο κανει και για μπασο)

 

ειναι αλλωστε ο πλεον "κλεμμενος" ενισχυτης του πλανητη (αυτον αντεγραψε ο MARSHALL & οι περισσοτεροι,πλην της VOX ,βρεττανοι κατασκευαστες...)

 

εννοειται οτι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ειναι φτιαγμενοι για να παιζουν με ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ κιθαρες (δηλ. κιθαρες με ΜΟΝΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ) :wink: :lol: με διπλους απλα δεν ακουγονται οπως πρεπει... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ειναι φτιαγμενοι για να παιζουν με ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ κιθαρες (δηλ. κιθαρες με ΜΟΝΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ) :wink: :lol: με διπλους απλα δεν ακουγονται οπως πρεπει... :wink:

 

Εκτός αν παίζεις με 335 σε πανηγύρι...:lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε,βεβαια ειδικα αν του βαλεις του twin & κανα δυο κορνες για να "μπισταει" καλυτερα!! :lol: :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται οτι ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ειναι φτιαγμενοι για να παιζουν με ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ κιθαρες (δηλ. κιθαρες με ΜΟΝΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ) :wink: :lol: με διπλους απλα δεν ακουγονται οπως πρεπει... :wink:

 

εως τωρα τα ειπες ολα τελεια..μπραβο τελικα κατι ξερεις απο ενισχυτες κιθαρας... :lol: :lol: :P

ΑΛΛΑ ο bassman ltd παιζει ΓΑΜΑΤΑ και με humbuckers..μιλαω για φαση..ZZ TOP...(εκτος αν εννουσες τον blackface bassman..οχι που ξερω τι διαφορες εχει με τον ltd,αλλα λεμε τωρα...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου