Προς το περιεχόμενο

Fender Βlackface επανεκδοσεις, τη γνωμη σας


KostasP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

FENDER '65 DELUXE REVERB (999€) http://www.fender.com/products/search.php?partno=0217400000

 

2x6V6 λαμπες, 1x5AR4 RectifierTube, 22 Watt, Spring Reverb & Vibrato ειναι λαμπατα. 2-12" μεγαφωνα Jensen με κεραμικο μαγνητη.

Δεν εχει ποντεσιομετρο για ελεγχο των μεσαιων, τη σημαντικοτερη περιοχη κατα τη γνωμη μου.

 

FENDER '65 TWIN REVERB (1199€)

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0217300000

 

4x6L6 λαμπες, Solid State Rectifier, 85 Watt, Spring Reverb & Vibrato δεν ειναι λαμπατα. 2-12" μεγαφωνα Jensen με κεραμικο μαγνητη. Εχει και στα δυο καναλια ποντεσιομετρο για ελεγχο των μεσαιων.

 

FENDER '65 SUPER REVERB (1444€)

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0217600000

 

2x6L6, 1x5AR4 RectifierTube, 45 Watt, Spring Reverb & Vibrato ειναι λαμπατα. 4-10" μεγαφωνα Jensen με alnico μαγνητη. Εχει στο vibrato καναλι ποντεσιομετρο για ελεγχο των μεσαιων.

 

Εχω διαβασει καλα και ασχημα σχολια στο internet για τις επανεκδοσεις. Το βασικοτερο οτι οι μετασχηματιστες τους δεν ειναι στο επιπεδο των αυθεντικων και φυσικα επηρεαζεται (διαφερει) ο ηχος τους. Δεν γνωριζω αν οι αυθεντικοι ειχαν μασιφ καμπινες οπως αλλοι παλιοτεροι Fender, οι συγκεκριμενοι 3 δεν εχουν.

 

Υπαρχει καποιος που να τους εχει παιξει περισσοτερο απο μερικα λεπτα σε μαγαζι; Καποιος που να εχει συγκρινει vintage με επανεκδοση;

Tελος, ηχητικες διαφορες μεταξυ των 3. Ποσο μεγαλη ενταση θελουν για να παραμορφωσουν και σε τι βαθμο παραμορφωνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειχα και τους τρεις original blackface (1964-1966).

 

O deluxe ΕΧΕΙ ρυθμιστη των μεσαιων αλλα ειναι εσωτερικος (κατα τη γνωμη μου τελεια ρυθμισμενος οποτε μην τον πειραζεις,οποιοσδηποτε τεχνικος της προκοπης μπορει ομως να στον πειραξει)

 

Ετσι και αλλοιως τα ρυθμιστικα των Blackface δεν κανουν και πολλα :lol: οποτε βαλτα φλατ & καθαρισες.

 

Ολες οι επανεκδοσεις ακουγονται ΑΚΡΙΒΩΣ οπως οι παλιοι η μαλλον ΚΑΛΥΤΕΡΑ μια και στη χωρα μας αν βρεις παλιο θα τον εχουν ξεσκισει οι μπουζουκτζιδες.....αν δε βαλεις και λιγο καλυτερες λαμπες και τους μπιασαρεις σωστα (οι εργοστασιακες ρυθμισεις ειναι λιγο κρυες) ΠΕΤΑΝΕ.

 

Σιγουρα δεν ειναι τοσο ευκολα επισκευασιμοι οσο οι point to point παλιοι,αλλα μια και κατασκευαζονται πλεον στο Μεξικο εχουν και καλυτερα υλικα & καλυτερη κατασκευη απο τις αμερικανικες επανεκδοσεις παχυτερες πλακες π.χ)

 

 

Επισης δεν εχουν solid καμπινες οπως οι original αλλα αυτο δεν παιζει καμμια σημασια μια και σε αυτον τον τυπο του ενισχυτη τη δουλεια κανουν τα μεγαφωνα & οχι η καμπινα οποτε δεν αλλαζει ο ηχος ,μαλλον ακομα πιο σφιχτος & καθαρος ακουγεται πραγμα καλο (εν αντιθεση με τους Tweed Fender oπου η καμπινα πρεπει να ειναι πιο "χαλαρη" οποτε το solid ειναι καλο)

 

 

Βεβαια στην Ελλαδα ΜΠΟΡΕΙ να βρεις ΑΣΗΜΕΝΙΕΣ πλακες στα ιδια και λιγοτερα λεφτα (ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ MASTER VOL) που θα σκιζουν και ειναι ουσιαστικα ιδιοι με τους μπλάκφεις αλλα στο 1/3 της τιμης...

 

τελος αν ψαχνεις για ενισχυτες που θα παραμορφωνουν αν τους ανοιξεις σε υψηλη ενταση ψαξε ΑΛΛΟΥ ΤΥΠΟΥ ενισχυτες οι μαυρες πλακες ειναι ΚΑΘΑΡΕΣ......(ακομα και ο deluxe / super καλα για τον Twin ουτε να το συζητας....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Ψιλο-offtopic]

 

Πάντα ήθελα ένα Twin Reverb και δεν είχα τα χρήματα να τον αποκτήσω...

 

Τελευταία, που τα live της μπάντας μου έγιναν κάπως πιο συχνά και η μέση μου άρχισε να πονάει από το κουβάλημα του Hot Rod Deluxe, άρχισα να σκέφτομαι τα σοφά λόγια του γερόλυκου Superfunk ότι το βάρος ενός ενισχυτή δεν είναι αμελητέα ποσότητα...(Εκτός βέβαια αν έχεις Roadies...:roll: )

 

Ενδεικτικά αναφέρω:

 

Hot Rod Deluxe: 20.41 kg

Twin Reverb: 29.03 kg

Super Reverb: 29.48 kg

Super Reverb: 19.05 kg

 

(και επειδή ξέρω ότι θα πεταχτεί η SF και θα πει για τον Pro Jr)

Pro Jr: 9.07 kg

 

:lol:

 

[/Ψιλο-offtopic]

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τεχνικής πλευράς και μόνο έχω ανοίξει αρκετούς Fender και vintage αλλά και reissues. Οι πυκνωτές σήματος που φοράνε οι vintage black&silver (mallory) είναι καλύτεροι από αυτούς που φοράνε τα σημερινα μηχανήματα (noname ΜΚΤ - άντε στις καλύτερες επανεκδόσεις να βρεις WIMA*). Από την εμπειρία μου οι επανεκδόσεις αν και κρυοπολωμένοι έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής από τους vintage. Παρόλο που έχουν πέσει θύματα βιασμού από τους τεχνικούς των μπουζούκιplayers είναι σκυλιά αφού έχουν αντέξει 30+ χρόνια συχνής χρήσης και το μόνο που ζητάνε είναι αλλαγή σε λάμπες και ηλεκτρολυτικούς.

Ηχητικά τώρα, ενώ δηλώνω εξαρχής ότι δεν είμαι vintage-mojo freak, θα προτιμούσα έναν siverface από οποιονδήποτε reissue. Όπως λέει και o Superfunk οι μεταχειρισμένοι silverface βρίσκονται σε πολύ καλές τιμές. Όλα τα μπουζουκοmods είναι εύκολα αναστρέψιμα, αν οι original μετασχηματιστές και το ηχείο είναι σε καλή κατάσταση τότε προχώρα άφοβα.

 

* όχι ότι οι WIMA είναι πυκνωτές κατώτερης ποιότητας, το αντίθετο μάλιστα, απλά είναι προσανατολισμένοι σε πιο modern καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ευκαιρια του τοπικ των blackface,θα θελα να ευχαριστησω αλλη μια φορα τον superfunk(supermaster 8) ) για την "γνωμη" του.... την οποια υλοποιησα και Δ Ε Ν το μετανιωσα!!!!!

 

thanx νικο!!! :wink:

 

 

 

33663Medium.gif

 

 

:D 8) 8) :D :D :D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μπουζουκοmods είναι εύκολα αναστρέψιμα' date=' αν οι original μετασχηματιστές και το ηχείο είναι σε καλή κατάσταση τότε προχώρα άφοβα.

[/quote']

 

Επειδη απο μπουζουκιστικη :D :D :D :D κουλτουρα βρισκομαι στο Πλειστοκαινο :D :D :D :D ποια ειναι τα κατεξοχην mods(σε ποια σημεια?) που κανουν οι μπουζουκοβιοι σε αυτους τους ενισχυτες?

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τεχνικής πλευράς και μόνο έχω ανοίξει αρκετούς Fender και vintage αλλά και reissues. Οι πυκνωτές σήματος που φοράνε οι vintage black&silver (mallory) είναι καλύτεροι από αυτούς που φοράνε τα σημερινα μηχανήματα (noname ΜΚΤ - άντε στις καλύτερες επανεκδόσεις να βρεις WIMA*). Από την εμπειρία μου οι επανεκδόσεις αν και κρυοπολωμένοι έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής από τους vintage. Παρόλο που έχουν πέσει θύματα βιασμού από τους τεχνικούς των μπουζούκιplayers είναι σκυλιά αφού έχουν αντέξει 30+ χρόνια συχνής χρήσης και το μόνο που ζητάνε είναι αλλαγή σε λάμπες και ηλεκτρολυτικούς.

Ηχητικά τώρα' date=' ενώ δηλώνω εξαρχής ότι δεν είμαι vintage-mojo freak, θα προτιμούσα έναν siverface από οποιονδήποτε reissue. Όπως λέει και o Superfunk οι μεταχειρισμένοι silverface βρίσκονται σε πολύ καλές τιμές. Όλα τα μπουζουκοmods είναι εύκολα αναστρέψιμα, αν οι original μετασχηματιστές και το ηχείο είναι σε καλή κατάσταση τότε προχώρα άφοβα.

 

* όχι ότι οι WIMA είναι πυκνωτές κατώτερης ποιότητας, το αντίθετο μάλιστα, απλά είναι προσανατολισμένοι σε πιο modern καταστάσεις.[/quote']

 

RESPECT! 8)

 

μεταχειρισμενοι και φτηνοι SILVERFACES με κλειστα ματια και μετα αλλαγμα λαμπων και πυκνωτων ισως και μεγαφωνου και εισαι αρχηγος..

 

ασε που ολα τα προηγουμενα που θα εχεις βαλει θα ειναι της επιλογης σου και οχι τα εργοστασιακα που πολλες φορες δεν ειναι και οτι καλυτερο...

 

παραμορφωση δεν θα εχεις και θα χρειαστεις πεταλι...απο την μικρη μου εμπειρια και απο εμπειριες αλλων ο twin reverb ειναι ο ενισχυτης που παιρνει χειροτερα τα overdrives και distortions πεταλια απο τους αλλους 3 που αναφερεις ενω ο deluxe reverb τα .."ρουφαει" οπως δεν φανταζεσαι..ασε που ειναι και ελαφρυς μπροστα στους αλλους δυο και ιδανικος σε ενταση...

 

ειχα εναν twin reverb reissue 65 που ειχα παρει απο τον superfunk και αποδειχτηκε μακραν ο χειροτερος ενισχυτης που ειχα ever... :lol:

 

δες και εδω...

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5530&start=0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα μπουζουκοmods είναι εύκολα αναστρέψιμα' date=' αν οι original μετασχηματιστές και το ηχείο είναι σε καλή κατάσταση τότε προχώρα άφοβα.

[/quote']

 

Επειδη απο μπουζουκιστικη :D :D :D :D κουλτουρα βρισκομαι στο Πλειστοκαινο :D :D :D :D ποια ειναι τα κατεξοχην mods(σε ποια σημεια?) που κανουν οι μπουζουκοβιοι σε αυτους τους ενισχυτες?

 

 

Κάποια από τα κλασικά είναι:

- αντικαθιστούν τη λαμπάτη ανόρθωση με solid state και μετατρέπουν το filtering section για λιγότερο sag και μεγαλύτερη τάση που σημαίνει περισσότερα watt-headroom

- βάζουν λάμπες με μεγαλύτερο power dissipation, output. Π.χ. οι περισσότεροι silver μπουζουκοdeluxe φοράνε 6L6 αντί για 6V6.

- τους βιάζουν όσο πιο κρύα γίνεται για να μην αρπάζουν γρήγορα οι τελικές

- βάζουν άλλα μεγάφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την μικρη μου εμπειρια και απο εμπειριες αλλων ο twin reverb ειναι ο ενισχυτης που παιρνει χειροτερα τα overdrives και distortions πεταλια απο τους αλλους 3 που αναφερεις

 

δεν συμφωνω, υπαρχουν παρα πολλοι κιθαριστες που βγαζουν απιστευτα καλους βρωμικους ηχους απο twin με πεταλια.Κατα τη γνωμη μου ειναι ενας εκπληκτικος ενισχυτης"πλατφορμα" για καθε ειδους πεταλι λογω του τεραστιου headroom (φτανει βεβαια να ξερεις τι θες και τι κανεις).

 

Αλλωστε μη ξεχνας οτι σε ολον τον πλανητη ενας στους δυο ενισχυτες Twin ειναι... :lol: και αν παιζεις Live & νοικιαζεις ενισχυτη η πιθανοτητα να σου φερουν twin ειναι 90% μια και θεωρειται μακραν ο πλεον ευελικτος ενισχυτης που υπάρχει (σε οποιοδηποτε μερος του πλανητη και να πας θα δεις οτι οι περισσοτερες μεγαλες εταιρειες ενοικιασεων οργανων εχουν καμμια 30αρια Twin standby....)

 

Ακομα και πολλιοι μπλουζιστες (Κenny Wane ,Johny Lang & παρα πολλοι αλλοι Twin & pedals χρησιμοποιουν ενας απο τους καλυτερους βρωμικους ηχους που ακουσα ποτε ηταν αυτος του Rubben Ford και επαιζε με twin)

 

 

ειχα εναν twin reverb reissue 65 που ειχα παρει απο τον superfunk και αποδειχτηκε μακραν ο χειροτερος ενισχυτης που ειχα ever...

 

& ομως αυτος ο ενισχυτης εχει "γραψει" τα 4 πρωτα αλμπουμ των Διαφανων Κρινων με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ αποτελεσματα (& ΤΟΝΟΥΣ overdrive,fuzz & distortion),μηπως απλα δεν το....κατεχεις το αθλημα του πεταλιου??? :lol: :lol: :lol: ασε που γυρισε δεκα φορες την Ελλαδα χωρις ΚΑΝΕΝΑ προβλημα... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο την μικρη μου εμπειρια και απο εμπειριες αλλων ο twin reverb ειναι ο ενισχυτης που παιρνει χειροτερα τα overdrives και distortions πεταλια απο τους αλλους 3 που αναφερεις

 

δεν συμφωνω' date=' υπαρχουν παρα πολλοι κιθαριστες που βγαζουν απιστευτα καλους βρωμικους ηχους απο twin με πεταλια.Κατα τη γνωμη μου ειναι ενας εκπληκτικος ενισχυτης"πλατφορμα" για καθε ειδους πεταλι λογω του τεραστιου headroom (φτανει βεβαια να ξερεις τι θες και τι κανεις).

 

Αλλωστε μη ξεχνας οτι σε ολον τον πλανητη ενας στους δυο ενισχυτες Twin ειναι... :lol: και αν παιζεις Live & νοικιαζεις ενισχυτη η πιθανοτητα να σου φερουν twin ειναι 90% μια και θεωρειται μακραν ο πλεον ευελικτος ενισχυτης που υπάρχει (σε οποιοδηποτε μερος του πλανητη και να πας θα δεις οτι οι περισσοτερες μεγαλες εταιρειες ενοικιασεων οργανων εχουν καμμια 30αρια Twin standby....)

 

Ακομα και πολλιοι μπλουζιστες (Κenny Wane ,Johny Lang & παρα πολλοι αλλοι Twin & pedals χρησιμοποιουν ενας απο τους καλυτερους βρωμικους ηχους που ακουσα ποτε ηταν αυτος του Rubben Ford και επαιζε με twin)

[/quote']

 

ok βασικα μιλησα συγκεκριμενα γιαυτον που ειχα,απλα ετυχε να δω ιδια reviews και απο αλλους...

 

& ομως αυτος ο ενισχυτης εχει "γραψει" τα 4 πρωτα αλμπουμ των Διαφανων Κρινων με ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ αποτελεσματα (& ΤΟΝΟΥΣ overdrive,fuzz & distortion),μηπως απλα δεν το....κατεχεις το αθλημα του πεταλιου???

 

ισως δεν το κατεχω το αθλημα :lol: :lol:

 

για την ιστορια...ο ιδιος ο κιθαριστας απο τα διαφανα κρινα ηθελε να μου τον πουλησει γιατι οπως μου ειπε δεν "σηκωνε" τα πολλα πεταλια που ειχε...με βαση αυτα που μου ειπες για headroom κτλ,μαλλον μου το ειπε γιατι ηθελε να τον..στειλει... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου