Προς το περιεχόμενο

little 59 & sm-1 mini hum


krotos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα σε ολους τους φιλους. Ποσταρω αυτο το θεμα μια και δε βρηκα αρκετες πληροφορίες και ετσι επαφίεμαι στις γνωσεις σας.

 

Εχω μια classic vibe 50 tele με alnico 3 μαγνητες και θα θελα να της κανω μια αναβαθμιση, θελω να βαλω τον seymour duncan little 59 στην θεση bridge και τον sm-1 στην θεση neck.

 

Ερωτηση 1: πως σας φαινεται αυτος ο συνδιασμος?

            2: η κιθαρα μου εχει τωρα 250κ ποτς, τι ποτς πρεπει να βαλω? 500κ ή 375κ? και αν ναι υπαρχει καποιο λινκ να τα παραγγειλω?

            3: υπαρχει καποιος μαστορας στην θεσσαλονικη που να κανει τετειες δουλειες και ποσο χρεωνει περιπου?

            4: ο ενισχυτης που παιζω ειναι προς το παρον ενας mustang 1 αλλα περιμενω τον peavey valveking 20 compo που παρειγγειλα, για distortion θα χρησιμοποιησω to tc electronic dark matter, η μουσικη που παιζω ειναι ως 80ς 90ς rock απο αποψη αναγκης μαγνητη γεφυρας που θελω να με καλυπτει. Πχ θελω να παιξω whitesnake αλλα και puressence, def lepard bon jovi κλπ.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'ευχαριστω για την απαντηση, κατι τετοιο κανει ? ποια η διαφορα μινι με κανονικα?

http://www.ebay.co.uk/itm/MINI-ALPHA-POTS-Log-A-or-Linear-B-500k-Volume-Tone-Potentiometers-for-Guitars-/191281567892?pt=LH_DefaultDomain_3&var=&hash=item2c89451894

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλεις τους μαγνήτες που γράφεις, θα φύγεις πολύ μακριά από τον κλασσικό tele ήχο, πας σε κάτι υβριδικό (ιδίως στη bridge θέση). Μπορεί βέβαια αυτό να ψάχνεις, οπότε... πάσο.

 

Επίσης, δεν ξέρω αν η Squier σου έχει το ανάλογο βάθος στις κοιλότητες τών μαγνητών για τις διαστάσεις των συγκεκριμένων Seymour Duncan.

 

Ο κατασκευαστής προτείνει ποτενσιόμετρα 250k για τον Little '59 και 500k για τον SM-1, οπότε θα πρέπει να πειραματιστείς. Η διαφορά τών mini και τών standard είναι το μέγεθος που έχει το "βαρελάκι" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω ολους θα το τσεκαρω το αρτ οφ γουντ

Αν βάλεις τους μαγνήτες που γράφεις, θα φύγεις πολύ μακριά από τον κλασσικό tele ήχο, πας σε κάτι υβριδικό (ιδίως στη bridge θέση). Μπορεί βέβαια αυτό να ψάχνεις, οπότε... πάσο.

φυσικα και θα φυγω απο τον κλασσικο τελε ηχο, ειδικα με τον little 59 αλλα ουτως η αλλως και η hot rod δεν εχασε κατι με τον μινι χαμ στο λαιμο? θα μου πεις κρατησε single coil στη γεφυρα, οκ εγω θα το παω ενα βημα παραπερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα ουτως η αλλως και η hot rod δεν εχασε κατι με τον μινι χαμ στο λαιμο?

 

οχι δεν εχασε αντιθετα ΚΕΡΔΙΣΕ,ενας low output mini hum ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ μαγνητης για tele neck και ακουγεται υπεροχα και ισορροπημενα σαν "τεραστιος" μονος ενω και η both pups θεση ακουγεται φανταστικα.

 

ετσι κι αλλοιως η "neck" θεση σε μια tele ειναι περισσοτερο "διακοσμητικη" ,δεν αγοραζεις tele δηλ. για να εχεις τον ηχο του neck pup αλλα φυσικα για να εχεις τον ηχο του BRIDGE pup (o οποιος με εναν little 59 παει οριστικα "περιπατο")  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχασε αντιθετα ΚΕΡΔΙΣΕ,ενας low output mini hum ειναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ μαγνητης για tele neck και ακουγεται υπεροχα και ισορροπημενα σαν "τεραστιος" μονος ενω και η both pups θεση ακουγεται φανταστικα.

 

ετσι κι αλλοιως η "neck" θεση σε μια tele ειναι περισσοτερο "διακοσμητικη" ,δεν αγοραζεις tele δηλ. για να εχεις τον ηχο του neck pup αλλα φυσικα για να εχεις τον ηχο του BRIDGE pup (o οποιος με εναν little 59 παει οριστικα "περιπατο")  

δηλαδη αν κρατησω τον bridge και αλλαξω τον neck θα εχω περιπου μια hot rod ηχητικα? θα συνεργαστει καλα με τον alnico iii? επισης αν βαλω μονο τον μινι πρεπει να αλλαξω τα ποτ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου