Προς το περιεχόμενο

Πληροφορίες για room in room


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν κοίταξε.

Η μοναδική μεταβλητή παράμετρος στον τύπο της ηχομόνωσης είναι η μάζα και ο πετροβάμβακας δεν έχει αρκετή.

Τώρα θα μου πεις από που έχει προκύψει αυτή η παρανόηση.

Ένας τρόπος να έχεις καλύτερα αποτελέσματα από τον "νόμο της μάζας" είναι να φτιάξεις μια κατασκευή "mass spring mass". Αν δηλαδή με δυο γυψοσανίδες κολλητά έχεις 28dB ηχομόνωση αν τις απομακρύνεις μπορείς να φτάσεις στα 31dB. Αν τώρα προσθέσεις πετροβάμβακα μπορεί να κερδίσεις άλλα 3dB. Εδώ mass=γυψοσανίδα' date=' spring=αέρας και ο πετροβάβαμακας που κάνει το damping.

Aπο μόνος του ο πετροβάμβακας δεν λειτουργεί παρά μόνο σε μια τέτοια κατασκευή.[/quote']

 

δε κατάλαβα...πως το εννοείς ο πετροβάμβακας απο μόνος του κάνει μόνο διαφορά 3db? πως θα πρέπει να χρησιμοποιήτε πάνω αό τοίχο ώστε να έχει καλά αποτελέσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχίζω να μπαίνω στο νόημα και σ' ευχαριστώ που είσαι τόσο κατανοητός. Θα τολμήσω να σου ζητήσω κάτι πιο συγκεκριμένο. Θέλω να ξεκινήσω από την ηχομόνωση δαπέδου. Τι θα μου πρότεινες σα δραστική λύση για κόψω τη μετάδοση του ήχου (σε κάποιο ικανοποιητικό βαθμό) μέσω του δαπέδου που τώρα είναι ένα απλό γκρο μπετόν. Το ύψος που μπορώ να εκμεταλευτώ από το έδαφος είναι 8 εκατοστά επειδή υπάρχει ήδη μια μπαλκονόπορτα που ανοίγει προς τα μέσα. ¶ραγε μπορεί να χρησιμοποιηθεί η διπλή γυψοσανίδα στο έδαφος ή να προτιμήσω κάτι σε ξύλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου