Προς το περιεχόμενο

αλλαγη χρωματος κιθαρας


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχω μια κιθαριτσα(ηλεκτρικη) χρωμα sunburst.αυτο ομως δεν μου αρεσει...πως μπορω να αλλαξω το χρωμα χωρις να χρησιμοποιησω αερογραφο(δεν δινω 200 ευρα για αερογραφο).θελω να τη κανω μονοχρωμη.κοκκινη ή πρασινη ή μοβ :lol: .καμια ιδεα?και τι πρεπει να ξερω για το ξυσιμο του παλιου χρωματος? 8) thanks in advance :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιασωνα θα σε απογοητευσω λιγακι αλλα το ξυσιμο του παλαιου χρωματος ΞΕΧΝΑ το.

 

Κατα 99% η κιθαρα σου ειναι βαμενη με πολυεστερα και θα σου φυγει η πιστη για να βγαλεις το παλαιο χρωμα (δεν νομιζω να τα καταφερεις χωρις να φας και το ξυλο) μια & τα χρωματα αυτα αντεχουν ακομα & σε πυρηνικη εκρηξη.. :lol:

 

Βαψτην ΑΠΟ ΠΑΝΩ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks :D παρεπιμπτωντος ποσο πηγε ολο το project? :? ειναι ακριβο αυτο το χρωμα αυτοκινητου?

 

 

Διάλεξα το χρώμα και μου το έβαλαν σε σπρέυ,πήρα ένα λευκό για φόντο επειδή το κόκκινο για να βγεί φωτεινό θέλει ανοιχτό φόντο απο κάτω, και πήρα και ένα διαφανές βερνίκι.Μαζί με κάτι ντουκόχαρτα Νο 300-600-1000 όλα μαζί 30ευρώ.

 

Προσοχή όμως εάν η κιθάρα σου είναι μαύρη και περάσεις κόκκινο απο πάνω θα βγεί πολύ σκούρο το κόκκινο.Θέλει οπωσδήποτε φόντο πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις ΠΟΛΥ υπομονή και αντοχή στα χέρια :D μπορεί να τα καταφέρεις με τα ντουκόχαρτα. Επίσης υπάρχουν και άλλες τεχνικές όπως με torch.

 

http://www.projectguitar.com/tut/tutorial5.htm

 

Κοίτα αυτά που λέει 'striping the body using...'

 

Η γνώμη μου είναι να κοιτάξεις καλύτερα σε κανένα ebay για ένα φτηνό, έτοιμο βαμμένο σώμα. Ή ένα κιτ/άβαφτο που θα το φτιάξεις εσύ. Έτσι σου μένει και το παλιό σε περίπτωση που αλλάξεις γνώμη, κάτι πάει στραβά, κλπ. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πάντως έβαψα μια με σπρευ κανονικό σκέτο μονο μια στρώση απο πανω και βγήκε μαπα... ειναι ανομοιόμορφο και εχει ξυστεί σε πολλά σημεία.

 

αλλα λέει και καλα relic... :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ έκανα αυτό:

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4668&start=0

 

Βέβαια επιδίωκα το αποτέλεσμα να φαίνεται home-made και έψαχνα λεπτομέρεια. Με λίγη όρεξη παραπάνω, θα γινόταν πολύ καλή! 8) 8)

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ganster μου αρεσε η μοβ κιθαρα ετσι θα την κανω μαλλον :P .ομως αν προκειται να το περασω απο πανω...θα πρεπει να περασω φοντο οπως λεει ο lampiris και μετα το χρωμα,μετα βερνικι τριψιμο βερνικι τριψιμο βερνικι.ομως δεν θα επρεπε να προσπαθησω να τριψω εστω και λιγο το παλιο χρωμα.η θα φαινονται γουβες απο κατω?και αν το τριψω με τι ντουκοχαρτο να το κανω πρωτα? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατι τελευταιο...το χρωμα αυτοκινητου lampiris που το βρικες?γιατι ξερω οτι μερικες σταγονες χρωματος κοστιζουν τα μαλλια της κεφαλης μου... :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου