Προς το περιεχόμενο

Bohemia upright πιάνο


Nefeli.kom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κάποιος που να έχει παίξει, ακούσει ποτέ ένα Bohemia ;

Θα ήθελα πληροφορίες και κριτικές για ποιότητα, ήχο, πλήκτρα κλπ.

 

Επίσης θα με ενδιέφερε συγκεκριμένα οποιαδήποτε πληροφορία για ενδεχόμενη αντιπροσωπευτικη τιμή ενός όρθιου ακουστικού Bohemia 122 demichippendale του '96 ελάχιστα χρησιμοποιημενο, όπως και η σημερινή του τιμή καινούριο.

Κανείς και τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ακόμα και τα όνειρα θέλουν δουλειά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Guru

Πέρα από το γεγονός ότι δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, από ό,τι κατάλαβα μάλλον το αγόρασες ήδη. Αυτό που μπορώ αν σου πώ είναι ότι μπορείς να πάρεις πιάνο από οποιαδήποτε μάρκα και να σου βγει πατάτα, ακόμη και από steinway- ναι, το έχω ζήσει και αυτό. Έχει να κάνει με τη μεταχείριση που έχει υποστεί, το περιβάλλον που το είχαν κτλ. Σπανίως ένα πιάνο όταν το πάρεις είναι στην ίδια φάση που ήταν όταν βγήκε από το εργοστάσιο. Αλλά και αυτό μπορεί να συμβεί, ή και καλύτερα ακόμη.

 

Σε κάθε περίπτωση λοιπόν, η αγορά ενός πιάνου είναι κάτι που έχει να κάνει με το κάθε πιάνο ξεχωριστά. Η μάρκα είναι ένας δείκτης ποιότητας, αλλά αναφέρεται εν γένει στο μέσο όρο του τι πιάνο έβγαλε το εργοστάσιο, όχι τι πιάνο θα δεις εσύ εκεί, και βέβαια σε ένα επίπεδο που κάτω από αυτό δεν πέφτει το πιάνο, και πάλι όταν βγει από το εργοστάσιο. Τα τι βγήκε με το τι βλέπεις εσύ μπορεί να έχουν τεράστια απόσταση μεταξύ τους.

 

Π.χ. έχω παίξει πολλά πιάνα που ήταν στα νιάτα τους σίγουρα θαυμάσια, αλλά στην πορεία έχασαν σχεδόν τα πάντα. Ή εν δυνάμει πιανάρες των 150 χιλιάδων, που δυστυχώς δεν έκατσαν ποτέ σωστά από κατασκευής, δε βγήκαν στο επίπεδο που έπρεπε για τα λεφτά τους από την αρχή, και το στρώσιμο δεν έκανε τίποτε, οπότε μιλάμε για πεταμένα 150 χιλιάρικα. Ή το αντίθετο, πιανάκια που δεν τα πιιάνει το μάτι σου, και τα παίζεις και παθαίνεις πλάκα! Ευτυχείς συμπτώσεις.

 

Με άλλα λόγια, η μάρκα δε σημαίνει απαραίτητα και πολλά, ειδικά στη χαμηλή κατηγορία τιμής. Το πιάνο είναι ζωντανός οργανισμός. Ακούς το κάθε όργανο ξεχωριστά και αποφασίζεις.

 

Αν εσένα σου έκατσε καλή περίπτωση, αυτό είναι το σημαντικό. Για αυτό, όταν παίρνουμε πιάνο, πάντοτε είναι καλό να έχουμε δίπλα μας κάποιον πιανίστα του οποίου το γούστο εμπιστευόμαστε, και τον βάζουμε να δοκιμάσει το πιάνο. Όπως με τα αυτοκίνητα και το φίλο μας μηχανικό...

Αυτή η πρόταση είναι ψευδής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα πρόσφατα ένα Bohemia 1,30. Βγάζει γλυκύτατο ήχο. Τα πλήκτρα μαλακά και ευαίσθητα. Για τα πιάνα γενικώς λένε να αποφεύγεις τα παλιά, ακόμα και αυτά που έχουν ανακατασκευαστεί. Έχε υπόψη σου ότι όσο ψηλότερο είναι τόσο πλουσιότερο ήχο βγάζει αφού το ύψος του καθορίζει το μήκος των χορδών. Πριν το αγοράσεις εξέτασε το εσωτερικό και βεβαιώσου ότι είναι όσο γίνεται καθαρό. Φυσικά και πρέπει να το παίξεις αρκετά πριν καταλήξεις αλλά θα σε συμβούλευα να μην αγοράσεις μεταχειρισμένο.

Από τα πολλά πιάνα που δοκίμασα τελευταία μου έμεινε το Yamaha u3s. Κρυστάλλινος ήχος αλλά δυστυχώς απαγορευτικό στα 10.000 € περίπου. 

 

1365.jpg   

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος που να έχει παίξει, ακούσει ποτέ ένα Bohemia ;

Θα ήθελα πληροφορίες και κριτικές για ποιότητα, ήχο, πλήκτρα κλπ.

 

Είχα ένα Bohemia πριν 13 περίπου χρόνια, όταν έδινα εξετάσεις στο ωδείο. Το είχα νοικιάσει μετά από προτροπή του καθηγητή μου και μετάνοιωσα που δεν το κράτησα. Τα πιάνα γενικώς τείνουν να αποδίδουν τον καλύτερό τους ήχο μετά από 4-5 χρόνια με την προϋπόθεση ότι .... υπάρχει αρκετή προπόνηση. Μετά από κει η τσόχα του πλήκτρου φθείρεται σε σημείο που να αλλοιώνει αρκτετά τον ήχο (προς το δυσάρεστο). Το Bohemia το είχα για περίπου 2 χρόνια οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το πως ενδεχομένως θα ακουγόταν μετά από αυτό το χρονικό διάστημα, αλλά για όσο το είχα ο ήχος του μου άρεσε αρκετά.

 

Συνιστώ να αποφύγεις τα Yamaha καθότι για κάποιο μυστήριο λόγο ακούγονται εξαιρετικά καλά από την αρχή αλλά σε 4-5 χρόνια χρειάζονται... service. ;D Για κάποιο λόγο συμπεριφέρονται ... ανάποδα. ;D Αν σου αρέσει κάτι τέτοιο καλώς.

 

Όταν είχα το Bohemia (το οποίο νοίκιασα καινούριο) υπήρχε η δυνατότητα στο τέλος του ενοικιαστηρίου να αγοραστεί και οι δόσεις του ενοικίου να θεωρηθούν δόσεις αγοράς. Αν σε ενδιαφέρει, μπορείς να ρωτήσεις αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Από τα πολλά πιάνα που δοκίμασα τελευταία μου έμεινε το Yamaha u3s. Κρυστάλλινος ήχος αλλά δυστυχώς απαγορευτικό στα 10.000 € περίπου. 

Τυγχαίνει να πουλάω ένα Krauss upright αυτή τη στιγμή...

 

Η αρχική του τιμή ήταν γύρω στις 7,500 ευρώ πριν 15-17 χρόνια (σε αντίστοιχες δρχ τότε, άρα αρκετά παραπάνω τώρα), αλλά το δίνω στα 2500 πάνω κάτω.

 

Δεδομένου του ποιός είμαι, το ότι έχω ένα δίπλωμα πιάνου και ότι ΑΥΤΟ το πιάνο με έβγαλε μέχρι εκεί, μπορείς να καταλάβεις ότι ΑΥΤΟ το πιάνο αξίζει τρελά...

 

Τα Yamaha δεν τα αντέχω με τίποτε... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μου φαινεται ο ήχος τους πολύ bright, και πράγματι μετά από κάποια χρόνια θέλουν... κοίταγμα. Τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου. :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαινεται ο ήχος τους πολύ bright, και πράγματι μετά από κάποια χρόνια θέλουν... κοίταγμα. Τουλάχιστον αυτή είναι η εμπειρία μου. :-/

 

Πιστεύω ότι αυτό είναι ανάλογο και με τα μοντέλα και το λέω αυτό γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένα ακριβό Yamaha θα έχει τέτοια κατάληξη.

 

ΟΚ σίγουρα Steinway δεν είναι αλλά είναι Πιάνα που έχουν λανσαριστεί πάρα πολύ στην αγορά και από κορυφαίους πιανίστες.

 

Δεν έχω yamaha πιάνο ούτε μoυ αρέσουν οι ταμπέλες μιας και έχω ηλεκτρικό πιάνο Kurzweil ,αν και θα ήθελα ένα grand piano Steinway  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλά προφανώς μιλάω για ένα μέσο όρο. Τα μεγάλα πιάνα με ουρά της Yamaha είναι εξαιρετικά, όπως και να το δει κανείς... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sami έχεις δίκιο, τα γνώριζα αυτά που είπες, το πιάνο το είδα και το έπαιξα μαζί με την καθηγήτρια μου, η οποία το βρήκε εξαιρετικό. Είναι σχεδόν αχρησιμοποιητο, σε σπίτι χωρίς υγρασία και διατηρημένο άριστα, πιστεύω σπάνια βρίσκει κανείς τέτοια ευκαιρία.

Το ηχείο του είναι αρκετά ψηλο έχει γεμάτο ήχο.

 

Νικόλα, το Krauss είναι αντίκα; Πες μου λίγα λόγια γι' αυτό.

 

Αυτό για την ενοικίαση πιάνου δεν το ήξερα! Ευχαριστώ για την πληροφορία! -Όσο ζεις μαθαίνεις-  :D

Κανείς και τίποτα δεν είναι δεδομένο. Ακόμα και τα όνειρα θέλουν δουλειά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου