Προς το περιεχόμενο

Που να σπουδασω μουσικη τεχνολογια?


Dennys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To κακό σε τέτοιες συζητήσεις είναι πως ο καθένας υποστηρίζει την πλευρά που προέρχεται και υπηρετεί και αναλώνεται σε οπαδική θεώρηση των πραγμάτων.

 

Για μένα λοιπόν που προέρχομαι από την ελληνική τριτοβάθμια μουσική εκπαίδευση και εργάζομαι στην δευτεροβάθμια,πιστεύω πως τον καλύτερο όσο αφορά τη Μουσική Τεχολογία δεν τον κάνει το "χαρτί".

Και αυτό γιατί στα ΑΕΙ και ΤΕΙ ΟΛΟΙ παίρνουν πτυχίο,είτε σε 4,5 είτε σε 10 χρόνια.

Το ίδιο και στην ιδιωτική εκπαίδευση,ΟΛΟΙ όσοι έχουν να πληρώσουν θα πάρουν κάποτε πτυχίο.

Στην Ελλάδα,τόσο σε δημόσια όσο και ιδιωτική εκπαίδευση,κανείς δεν κρίνεται ανεπαρκής ποτέ,κάποτε το παίρνει το χαρτί,ΔΥΣΤΥΧΩΣ..

 

Εγώ θα κάνω κάποιες ερωτήσεις..

Μπορεί κάποιος απόφοιτος Μουσικής Τεχνολογίας κολλεγίου εν Ελλάδι  να μου πει τον εκπαιδευτικό του κωδικό;Το ΠΕ του δηλαδή..

Έχει;

Διδάσκεται έστω και ένα κατοχυρωμένο παιδαγωγικό μάθημα για να έχει;

Αφού δεν έχει,έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση στην ΑΣΠΑΙΤΕ για να φοιτήσει προκειμένου να πάρει παιδαγωγική επάρκεια;

 

Στον τελευταίο διαγωνισμό της ΝΕΡΙΤ ένας απόφοιτος ιδιωτικού εν Ελλάδι κολλεγίου ποιο πεδίο συμπλήρωνε και ποια είναι η βαθμίδα του;

 

Στο παρακάτω link γιατί είναι μόνο ΠΕ.17.14;

http://e-aitisi.sch.gr/mousika_2013/20140311/Moysikhs_Texnologias_%28Efarmoges_H-Y%29.html

 

Σε αυτό ποιοι είναι οι ΕΜ.16.00 και γιατί είναι στο τέλος του πίνακα;

http://e-aitisi.sch.gr/mousika_orom_2013/20140123/Moysikhs_Texnologias_%28Efarmoges_H-Y%29.html

 

Μπορώ να γράψω πολλά περισσότερα,αλλά το συγκεκριμένο θέμα έχει υπεραναλυθεί στο παρελθόν μέσα στο forum.

Επίσης δεν έχω καμία εργασιακή σχέση είτε με ιδιωτικά κολλέγια,είτε με δημόσια τριτοβάθμια εκπαίδευση,για να έχω κάποιο ιδιοτελές κίνητρο στα γραφόμενά μου.

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν νομίζω να ξεκίνησε κανείς να σπουδάσει μουσική τεχνολογία με απώτερο σκοπό κάποια στιγμή να περάσει από κάποιον διαγωνισμό και να διδάξει, μπορεί να του συμβεί και να το κυνηγήσει κάποια στιγμή για επαγγελματική αποκατάσταση αν δεν μπορεί να απασχοληθεί πουθενά αλλού αλλά σίγουρα δεν είναι το όνειρο κανενος επίδοξου φοιτητή.

 

Το αν μπορεί λοιπόν να αναγνωριστεί το πτυχίο της σχολής που θα διάλεγα για διαγωνισμό με πρόσληψη καθηγητών εμένα προσωπικά δεν θα με επηρέαζε καθόλου στην επιλογή μου.

Καλό είναι βέβαια να γνωρίζεις τι δυνατότητες έχει μετά το κάθε πτυχίο της σχολής που θα επιλέξεις.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να σε διορθώσω,το TEI είναι στο Ρέθυμνο.
η εδρα των τει κρητης ειναι στο ηρακλειο, οποτε οταν γραφεις τει κρητης πρωτα υποτιθεται αυτη η πολη. που ειναι αυτο το τμημα δεν ξερω, ενα παραδειγμα εφερα. το κοστος ζωης παντως ειναι διαφορετικο για καθε ανθρωπο, επρεπε να μου πεις ποσοι 18αριδες μπορουν να μαγειρεψουν οτιδηποτε…  μπορεις παντως να προσπαθησεις να μπεις διπλα στο σπιτι σου, να κανεις αιτηση στην εστια, να μαθεις να μαγειρευεις κτλ δεν ειναι ακατορθωτα πραγματα.

 

στον ιδιωτικό τομέα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για να βρεις δουλεια και με ενα "απλο" bachelor....

φυσικα και δεν μετρανε το ιδιο τα πτυχια της συντριπτικης πλειοψηφιας των κολεγιων και του τελευταιου δημοσιου τει στον ιδιωτικο τομεα. ανεξαρτητα απο το που παρεχετε η ‘’καλυτερη’’ μαθηση, η νοοτροπια ειναι αυτη και οποιος δεν το γνωριζει αυτο θα ειναι γιατι δεν εχει επαφη με την αγορα εργασιας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να ξεκίνησε κανείς να σπουδάσει μουσική τεχνολογία με απώτερο σκοπό κάποια στιγμή να περάσει από κάποιον διαγωνισμό και να διδάξει, μπορεί να του συμβεί και να το κυνηγήσει κάποια στιγμή για επαγγελματική αποκατάσταση αν δεν μπορεί να απασχοληθεί πουθενά αλλού αλλά σίγουρα δεν είναι το όνειρο κανενος επίδοξου φοιτητή.

 

Το αν μπορεί λοιπόν να αναγνωριστεί το πτυχίο της σχολής που θα διάλεγα για διαγωνισμό με πρόσληψη καθηγητών εμένα προσωπικά δεν θα με επηρέαζε καθόλου στην επιλογή μου.

Καλό είναι βέβαια να γνωρίζεις τι δυνατότητες έχει μετά το κάθε πτυχίο της σχολής που θα επιλέξεις.

 

 

@Loki Γιατί δεν είναι το όνειρο κανενός επίδοξου φοιτητή;

Κάποιων είναι να διδάξουν το αντικείμενο των σπουδών τους.

Στο Α.Π.Θ. υπάρχει μεταπτυχιακό για τον Ήχο και την Μουσική Τεχνολογία,οπότε και ακαδημαϊκό ενδιαφέρον υπάρχει και ζήτηση από τους φοιτητές.

 

Σίγουρα από όσους Μουσικούς Τεχνολόγους γνωρίζω, οι περισσότεροι ήθελαν να κάνουν δικό τους στούντιο,παραγωγές,εργασία σε μεγάλες συναυλίες,κ.λ.π. αλλά όταν τα πράγματα στην Ελλάδα έχουν σφίξει στα προαναφερθέντα,καλό είναι να ξέρουν οι επίδοξοι σπουδαστές ότι σαν "χαρτί" με το ένα μπορείς να έχεις περισσότερες εργασιακές επιλογές.

 

Και πέρα από την εκπαίδευση η συμμετοχή σε διαγωνισμούς τύπου ΝΕΡΙΤ,δεν είναι αμελητέα,όταν τη χώρα και τον κλάδο μαστίζει τόση ανεργία.

 

Αυτή τη στιγμή ξέρω Μουσικούς Τεχνολόγους από τις σχολές Ρεθύμνου και Κεφαλονιάς που εργάζονται στα Μουσικά Εργαστήρια των κ.δ.β.μ με καθαρό ωρομίσθιο 12,5€.Αναδρομική πληρωμή μεν,αλλά είναι και αυτή μια αξιοπρεπής επιλογή επιβίωσης.

Και κ.δ.β.μ έχει κάθε δήμος.

 

Καλό είναι λοιπόν,να μην παραγνωρίζονται τα παραπάνω,γιατί είναι σημαντικές εργασιακές επιλογές.

 

το κοστος ζωης παντως ειναι διαφορετικο για καθε ανθρωπο, επρεπε να μου πεις ποσοι 18αριδες μπορουν να μαγειρεψουν οτιδηποτε…  μπορεις παντως να προσπαθησεις να μπεις διπλα στο σπιτι σου, να κανεις αιτηση στην εστια, να μαθεις να μαγειρευεις κτλ δεν ειναι ακατορθωτα πραγματα.

 

Σίγουρα το κόστος ζωής είναι διαφορετικό για κάθε άνθρωπο,απλά τόνισα στις περιπτώσεις που προανέφερα ότι πρόκειται για Κέρκυρα,Κεφαλονιά,Ρέθυμνο που έχουν ακριβότερο κόστος ζωής από την ηπειρωτική Ελλάδα και τα αστικά κέντρα και κανείς φοιτητής δεν μπορεί να αποφύγει το "καπέλο" αυτό.

Και μέσω πανελληνίων Μουσική Τεχνολογία δυστυχώς μπορεί να σπουδάσει μόνο σε αυτά τα μέρη,δηλαδή δυστυχώς, δεν μπορεί να μπει "δίπλα στο σπίτι του" όπως έγραψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα κάπου αναφέρθηκε για Μεταπτυχιακά προγράμματα Μουσικής Τεχνολογίας.

Προυπόθεση τους είναι να ήσουν και φοιτητής στο μουσικό τμήμα του πανεπιστημίου ή μπορεί οποιοσδοίποτε απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης να παρακολουθήσει το πρόγραμμα ?  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ti έγινε φίλε Dennys, έβγαλες άκρη  με το Μητροπολιτικό?

 

 

Ρώτησα και κάποιον οικογενειακό φίλο που σπουδάζει εκεί και τα συμπεράσματα ειναι θετικά. Εντωμεταξύ υπολογίζουμε ότι τα οικονομικά βγαίνουν πάνω - κάτω όσο θα πλήρωνα για φροντιστήρια και για διαμονή, κόστος ζωής στην Κρήτη στο ΤΕΙ κτλ.

Σίγουρα θα περάσω και από το Κολλέγιο για να δω τις εγκαταστάσις και να μιλησω με τους υπεύθυνους.

 

..διαβάζω όλες αυτές τις αντιπαραθέσεις για τα Κολλέγια σε αντίθεση με τα Κρατικα Πανεπιστήμια και όλοι μονίμως τσακώνονται. Στην ιστοσελίδα του Μητροπολιτικού το λεει καθαρά ότι TΟ MHTΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ ΒΡΕΤΑΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.

 

http://www.metropolitan.edu.gr/component/content/article/11-news/423-to-y.html

 

O καθένας διαλέγει να κάνει τις σπουδές που του ταιριάζουν, τον εξυπηρετούν, τον ενδιαφέρουν. Τώρα πιστεύω ότι οι αντιπαραθέσεις ειναι απλά για να μαθαίνουμε.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας να μου απαντήσετε.. όλοι βοηθήσατε με τον τρόπο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρώτησα και κάποιον οικογενειακό φίλο που σπουδάζει εκεί και τα συμπεράσματα ειναι θετικά. Εντωμεταξύ υπολογίζουμε ότι τα οικονομικά βγαίνουν πάνω - κάτω όσο θα πλήρωνα για φροντιστήρια και για διαμονή, κόστος ζωής στην Κρήτη στο ΤΕΙ κτλ.

Σίγουρα θα περάσω και από το Κολλέγιο για να δω τις εγκαταστάσις και να μιλησω με τους υπεύθυνους.

 

..διαβάζω όλες αυτές τις αντιπαραθέσεις για τα Κολλέγια σε αντίθεση με τα Κρατικα Πανεπιστήμια και όλοι μονίμως τσακώνονται. Στην ιστοσελίδα του Μητροπολιτικού το λεει καθαρά ότι TΟ MHTΡΟΠΟΛΙΤΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΕΤΑΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΙΤΛΟΙ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΟΥ ΠΑΡΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΑ ΒΡΕΤΑΝΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ.

 

http://www.metropolitan.edu.gr/component/content/article/11-news/423-to-y.html

 

O καθένας διαλέγει να κάνει τις σπουδές που του ταιριάζουν, τον εξυπηρετούν, τον ενδιαφέρουν. Τώρα πιστεύω ότι οι αντιπαραθέσεις ειναι απλά για να μαθαίνουμε.

 

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας να μου απαντήσετε.. όλοι βοηθήσατε με τον τρόπο σας!

 

ειναι δυνατον να σε βαλει κανεις σε ενα φορουμ να κανεις σπουδες που δεν σου ταιριαζουν; να σε βαλουν να παρεις λαθος μαγνητες ναι, αλλα σπουδες; γενικα  οταν ανοιγεις ενα θεμα σε ενα φορουμ εχε υποψη σου οτι δεν απευθυνονται ολες οι απαντησεις σε εσενα, εσυ απλα δινεις αφορμη για μια συζητηση, αυτοι που απαντανε μπορει να απευθυνονται ο ενας στον αλλο η αοριστα κτλ, δεν εχει κανεις  υποχρεωση να σου απαντησει ουτε και καμια ευθυνη.  στο λεω αυτο επειδη εγραψα δυο απαντησεις εδω χωρις να εχω καμια προθεση να σε επηρεασω στο ελαχιστο.

 

εν παση περιπτωσει, ο λογος που δεν θα χρειαστεις φροντιστηρια για να παρεις χαρτι απο το μητροπολιτικο κολεγιο, ειναι ο λογος που το χαρτι απο το τελευταιο τει θα μετραει περισσοτερο απο το δικο σου στον ιδιωτικο τομεα, στο δημοσιο δεν μετραει καθολου, θα θεωρεισαι δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης οπως και οταν τελειωσες το λυκειο.    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Blue Monk, πραγματικά δεν καταλαβαίνω καθόλου το ύφος σου, και το βρίσκω αδικαιολόγητο. Ευχαριστώ όσους μου απαντησαν - και ναι... ρωτάω στο φόρουμ για να πάρω απόψεις, να μάθω και να ενημερωθώ. Το που θα παω τελικά να σπουδάσω ειναι δική μου απόφαση.

Και το συμπέρασμα που βγάζω είναι οτι υπάρχουν καποιοι - σαν κι εσένα - οι οποίοι συνεχίζουν να πιπιλάνε την ίδια καραμέλα παρόλα όσα έχουν γραφτεί παραπάνω.

ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ φίλε μου αυτό που λες για τους Αποφοίτους του Μητροπολιτικού Κολλεγίου και πιθανόν άλλων Κολλεγίων. Το έχουν γράψει και άλλοι παραπάνω που εργάζονται σε αντίστοιχα Κολλεγια. 

 

"Οι πρώτες αποφάσεις αναγνώρισης επαγγελματικής ισοδυναμίας των τίτλων σπουδών αποφοίτων του Μητροπολιτικού Κολλεγίου από το Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων του Υπουργείου Παιδείας είναι γεγονός.

Συγκεκριμένα, ακολουθώντας την προβλεπόμενη από τον νόμο σχετική διαδικασία, οι απόφοιτοι του Μητροπολιτικού Κολλεγίου αποκτούν αναγνώριση επαγγελματικής ισοδυναμίας των πτυχίων τους με τους αντίστοιχους τίτλους σπουδών των Δημοσίων Ελληνικών ΑΕΙ.

Ήδη, σχετικές αποφάσεις αναγνώρισης έχουν εκδοθεί από το Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (Σ.Α.Ε.Π.) του Υπουργείου Παιδείας & Θρησκευμάτων και αφορούν προγράμματα σπουδών πολλών γνωστικών αντικειμένων που προσφέρονται από το Μητροπολιτικό Κολλέγιο, μεταξύ άλλων των κλάδων σπουδών Οικονομίας-Διοίκησης, Ειδικής Αγωγής, Λογοθεραπείας και Φυσικοθεραπείας, ενώ αναμένονται σχετικές αποφάσεις και για άλλους κλάδους σπουδών τριτοβάθμιας εκπαίδευσης."

 

Πιθανόν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να το συλλάβεις αλλά έτσι είναι.. υπάρχει πλέον ισοτιμία. Επίσης να πω ότι στον ιδιωτικό τομέα το Bachelor έχει άλλη βαρύτητα και για το Δημόσιο, που υπάρχει αναγνώριση... προς το παρόν δεν με απασχολεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τους αντίστοιχους τίτλους σπουδών των Δημοσίων Ελληνικών ΑΕΙ.

 

υπάρχει πλέον ισοτιμία. Επίσης να πω ότι στον ιδιωτικό τομέα το Bachelor έχει άλλη βαρύτητα και για το Δημόσιο, που υπάρχει αναγνώριση...

 

 

αυτα κυριε χρηστη dennys ειναι παραπληροφορηση, γιαυτο αλλωστε εγραψα και το προηγουμενο ποστ ετσι που το εγραψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου