Προς το περιεχόμενο

Που να σπουδασω μουσικη τεχνολογια?


Dennys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι κ φιλες! Ειμαι 17 χρονων και φετος τελειώνω το λυκειο. Ονειρο μου ειναι να σπουδασω music technology και σκεφτομαι για το Μητροπολιτικο Κολλεγιο στο Μαρουσι...εχω ακουσει ομως οτι ειναι πολυ ακριβο, παρολ αυτα αξιζει? για πειτε μου εχει σπουδασει κανεις εκει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δωσε πανελληνιες και μπες σε μια σχολη που να εχει σχεση με θετικες επιστημες, καλυτερα κατι γενικο (για να μπορεις μετα να ασχοληθεις σοβαρα με καποιο κλαδο της μουσικης τεχνολογιας) οπως μαθηματικα,φυσικη,ηλεκτρονικα κλπ.

Ταυτογχρονα "σπουδασε" μουσικη τεχνολογια σπιτι σου.

Ο,τι μαθαινουν σε οποιαδηποτε τετοιου ειδους σχολη μπορεις να το μαθεις και απο το ιντερνετ και πολλα περισσοτερα..Μην πετας τα λεφτα και τον χρονο σου.Κανεις δεν βγηκε πιο βλακας απο το πανεπιστημιο :P

Καλη τυχη!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τμήμα Μηχανικών Μουσικής Τεχνολογίας & Ακουστικής Τ.Ε. του Ανώτατου Τεχνολογικού Ιδρύματος  Κρήτης

 

http://www.teicrete.gr/mta/gr/

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχε υποψη σου οτι τα κολεγια δεν τα αναγνωριζει το ελληνικο κρατος σαν τριτοβαθμια εκπαιδευση… κατατασσονται στην meta-δευτεροβαθμια εκπαιδευση, ειναι δηλαδη meta το 2 και πριν το 3 χωρις ομως να βρισκονται αναμεσα τους, πχ 2.5 η εστω 2.2, στην ουσια ειναι παλι 2… δηλαδη αν ειχες 2 φασολια οταν τελειωσες το λυκειο τα ιδια θα εχεις και οταν τελειωσεις το κολεγιο…

 

επισης τα ντοπια κολεγια και τα παραρτηματα β ξενων πανεπιστημιων απο οσο ξερω δεν εχουν ιδιαιτερη αναγνωριση ουτε στο εξωτερικο αν και κατατασσονται στην αντιστοιχη εξω  κλιμακα...  αυτα ισως με εξαιρεση ενος παλιου ξενικου κολεγιου που εδρευει την ελλαδα 

 

το καλυτερο ειναι παντα να φυγεις εξω… αλλα το πιο οικονομικο ειναι οι πανελληνιες και με τα ρεστα αγοραζεις στουντιο μαζι με το ακινητο !  ! !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα πουθενά.

όπως σου είπε και ο φίλος belzrebuth πιο πάνω ασχολήσου καλύτερα μόνος σου.

Ότι χαρτί και να πάρεις στην ουσία δεν θα μετράει πουθενά αφού δουλειά στο αντικείμενο σου δεν θα βρείς. Αν έχεις φράγκα για να σπουδάσεις έξω με την προοπτική να μείνεις και να δουλέψεις εκεί τότε είναι ίσως το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τριτοβάθμιο επίπεδο μπορείς να σπουδάσεις:

-Στο ΤΕΙ της Κρήτης που προαναφέρθηκε

http://www.teicrete.gr/mta/gr/

-Στο ΤΕΙ Ιονίων Νήσων και συγκεκριμένα στο Ληξούρι

http://thmo.teiion.gr/

και να πάρεις κατεύθυνση ηχοληψία

-Στο Πανεπιστημιακό Τμήμα Ήχου & Εικόνας

http://avarts.ionio.gr/

 

Και οι τρεις σχολές έχουν αστείες βάσεις.

Στο δημόσιο και με τα τρία πτυχία μπορείς να συμμετάσχεις σε διαγωνισμούς τύπου ΝΕΡΙΤ.

 

Μόνο από τη δεύτερη μπορείς να δουλέψεις σαν αναπληρωτής/ωρομίσθιος σε Μουσικά Σχολεία,αν και εξαιτίας έλλειψης πιστώσεων και παρά τα κενά,φέτος δε δούλεψε κανένας Μουσικός Τεχνολόγος.

Και με τα 3 πτυχία μπορείς να συμμετέχεις σε προκηρύξεις που ζητούν πτυχιούχους τριτοβάθμιας,προγράμματα κ.δ.β.μ,κ.λ.π.

 

Όλα όμως τα παραπάνω ισχύουν τώρα που μιλάμε και στη χώρα μας αλλάζουν ανά πάσα στιγμή.Επίσης καριέρα στο δημόσιο και διορισμοί δεν υπάρχουν ούτε για εμάς που δουλεύουμε χρόνια στη δημόσια εκπαίδευση σαν αναπληρωτές,ωρομίσθιοι και συμβασιούχοι.

 

Όσο για τα κολλέγια δεν αναγνωρίζονται από το δημόσιο σαν τριτοβάθμια εκπαίδευση όπως πολύ σωστά γράφτηκε και πριν.Δεν ξέρω τι γνώσεις παρέχουν,αλλά αν πας απλά για το χαρτί,η γνώμη μου είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο και το χρήμα.

 

Για 4,5 χρόνια σπουδών σε ένα από τα τρία τμήματα που ανέφερα στην αρχή του post,θα σου φύγουν μετριοπαθώς και κατά προσέγγιση 54μήνες*600€=32.400€

Με τόσα πολλά χρήματα,μπορείς να επενδύσεις στον εαυτό σου,σε βιβλία και σε εξοπλισμό.

 

Αλλά και η ιδεά του Loki περί σπουδών στο εξωτερικό με την προοπτική να μείνεις εκεί είναι καλή.Έξω ακόμη γίνονται πράγματα σε μεγάλη κλίμακα,εδώ όχι..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι κ φιλες! Ειμαι 17 χρονων και φετος τελειώνω το λυκειο. Ονειρο μου ειναι να σπουδασω music technology και σκεφτομαι για το Μητροπολιτικο Κολλεγιο στο Μαρουσι...εχω ακουσει ομως οτι ειναι πολυ ακριβο, παρολ αυτα αξιζει? για πειτε μου εχει σπουδασει κανεις εκει?

 

αυτο του ομιλου ΑΚΜΗ? για κανενα λογο... ουτε να το σκεφτεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τα όνειρα αλλά όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω χρειάζεται προσαρμογή στην προσέγγιση.

 

Τι προοπτική βλέπεις με τη μουσική τεχνολογία από μόνη της;

 

ΙΜΟ να κοιτάξεις να τη συνδυάσεις με κάτι άλλο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν του αρεσαν οι απαντησεις μαλλον του φιλου και εξαφανιστηκε.

Ειναι λυπηρο παντως να βλεπεις παιδια 3 μηνες πριν τις πανελληνιες αντι να κοιτανε να μπουνε σε καμια σχολη να ψαχνουν shortcuts και "κολλεγια" απο δω και απο κει.

Βεβαια φταινε και οι γονεις που απο την παλια πιπιλα "παιδι μου γινε γιατρος/δικηγορος κλπ" εχουν αρχισει το "πηγαινε πασα μου εξω ,εδω δεν εχει τιποτα.."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Τι προοπτική βλέπεις με τη μουσική τεχνολογία από μόνη της;

Απο εκεί πρέπει να ξεκινήσεις. Τι νομίζεις πως θελεις να κάνεις με τη γνώση αυτή;

Γιατί πέρα απο την επαγγελματική αποκατάσταση (που στην Ελλάδα είναι πενιχρή σήμερα) υπάρχει λόγος να σπουδάσεις για τη γνώση και μόνο αν αυτό ζητάς. Για να κυνηγήσεις το δικό σου δρόμο, όπου κι αν είναι αυτός. Οι σχολές / Κολέγια / ΙΕΚ και ΑΕΙ είναι μετρημένες στη χώρα μας και αν ψάξεις λίγο σε προηγούμενα θέματα αλλά και στο παραπάνω ποστ του Kanimothrios θα αντλήσεις πολλές πληροφορίες. Το Μητροπολιτικό Κολέγιο του Ομίλου ΑΚΜΗ, απ' όσο γνωρίζω είναι μια απο τις καλές περιπτώσεις αν και δεν ξέρω τα οικονομικά. Θα έλεγα στις τρεις πρώτες σχολές όσον αφορά προδιαγραφές και εγκαταστάσεις.

 

Δωσε πανελληνιες και μπες σε μια σχολη...
Για να γίνει δημόσιος υπάλληλος; Αυτό είναι όραμα! :-\

 

...αλλα το πιο οικονομικο ειναι οι πανελληνιες και με τα ρεστα αγοραζεις στουντιο μαζι με το ακινητο !  ! !
Μπα... δεν ήξερα πως τα νοικια στην επαρχία που είναι οι σχολές αλλά και το κόστος ζωής ενός φοιτητή είναι τσάμπα... Ας μας πουν όσοι το κάνουν ήδη, τι κοστίζει στις οικογένειες τους. :(

 

αυτο του ομιλου ΑΚΜΗ? για κανενα λογο... ουτε να το σκεφτεσαι

Μήπως να μας έλεγες και τους λόγους; Οχι τίποτα άλλο αλλά το να το λέει ένας ανώνυμος χωρίς να το τεκμηριώνει, δεν έχει και πολύ βάρος σαν άποψη.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου