Προς το περιεχόμενο

Θεσσαλονίκη studio για πρόβα drums;


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, εδώ και κάποια χρόνια παίζω αυτοδίδακτα ντραμς με ένα σετάκι Alesis DM8 και δύο εξτρά πιάτα που του έχω φορέσει. Θέλω να δω πως είναι να παίζεις σε αληθινά ντραμς. Υπάρχει κάποιο στούντιο Θεσσαλονίκη (ή Κατερίνη) που να μπορώ να νοικιάσω με την ώρα ας πούμε, και να χρειάζομαι μόνο μπαγκέτες δηλαδή να έχει και διπλό πετάλι εγκατεστημένο ή 2 μπότες; Πως γίνεται συνήθως, τα στούντιο τα έχουν όλα έτοιμα ή ο ντράμερ φέρνει τα δικά του πετάλια; Δεν πιστεύω; Δεν μιλάω για ηχογραφήσεις κλπ, μόνο για ρικριέισιον μόνος μου, ή το πολύ πολύ να ηχογραφήσω τον εαυτό μου στο κινητό, απλά την ησυχία μου να έχω και να είναι οικονομικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε, υπάρχει σίγουρα το red house κοντά στο Γαλλικό Ινστιτούτο (εκεί που ήταν η ΕΤ3) το οποίο έχει μια μικρή αίθουσα με ένα σετάκι τύμπανα και χρεώνει 5 ευρώ την ώρα. Επίσης υπάρχει ένα ακόμα κοντά στα γραφεία του ΟΑΣΘ το οποίο επίσης παίρνει 5 ευρώ αλλά δεν ξέρω ακριβώς που είναι καθώς έμαθα γι αυτό από ντράμερ που παραδίδει μαθήματα πρόσφατα και δεν έχω πάει ο ίδιος. Τώρα για τα ίδια τα τύμπανα, επειδή στο red house έχω κάνει πρόβα, μη περιμένεις πολλά. Τα τύμπανα σε όλα τα στούντιο που έχω πάει όλο και κάτι στραβό βγάζουν, είτε έιναι σπασμένα πιατίνια, είτε είναι σπασμένες βάσεις (σε ένα είχε σπάσει η βάση του Τομ!) είτε είναι σάπια πετάλια (πήγαμε να ρυθμίσουμε Millennium και το είδαμε να διαλύεται). Όπως ακριβώς εμείς οι κιθαρίστες (κιθαρίστας είμαι) κουβαλάμε τις κιθάρες και τα μπάσα έτσι κι εσύ αν θέλεις να παίξεις σωστά πρέπει τουλάχιστον το πετάλι, αν δε σε ενδιαφέρουν τα σπασμένα πιάτα, να το φέρεις εσύ, πρώτο γιατί θα το έχεις ρυθμίσει όπως θέλεις και δεύτερον γιατί ένα κακό πετάλι μπορεί να σου κάνει και ζημιά στο πόδι και να έχεις άλλα τρεχάματα μετά! Ελπίζω να βοήθησα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε, υπάρχει σίγουρα το red house κοντά στο Γαλλικό Ινστιτούτο (εκεί που ήταν η ΕΤ3) το οποίο έχει μια μικρή αίθουσα με ένα σετάκι τύμπανα και χρεώνει 5 ευρώ την ώρα. Επίσης υπάρχει ένα ακόμα κοντά στα γραφεία του ΟΑΣΘ το οποίο επίσης παίρνει 5 ευρώ αλλά δεν ξέρω ακριβώς που είναι καθώς έμαθα γι αυτό από ντράμερ που παραδίδει μαθήματα πρόσφατα και δεν έχω πάει ο ίδιος. Τώρα για τα ίδια τα τύμπανα, επειδή στο red house έχω κάνει πρόβα, μη περιμένεις πολλά. Τα τύμπανα σε όλα τα στούντιο που έχω πάει όλο και κάτι στραβό βγάζουν, είτε έιναι σπασμένα πιατίνια, είτε είναι σπασμένες βάσεις (σε ένα είχε σπάσει η βάση του Τομ!) είτε είναι σάπια πετάλια (πήγαμε να ρυθμίσουμε Millennium και το είδαμε να διαλύεται). Όπως ακριβώς εμείς οι κιθαρίστες (κιθαρίστας είμαι) κουβαλάμε τις κιθάρες και τα μπάσα έτσι κι εσύ αν θέλεις να παίξεις σωστά πρέπει τουλάχιστον το πετάλι, αν δε σε ενδιαφέρουν τα σπασμένα πιάτα, να το φέρεις εσύ, πρώτο γιατί θα το έχεις ρυθμίσει όπως θέλεις και δεύτερον γιατί ένα κακό πετάλι μπορεί να σου κάνει και ζημιά στο πόδι και να έχεις άλλα τρεχάματα μετά! Ελπίζω να βοήθησα!

 

 

Έλα φίλε, βεβαίως και βοήθησες αλλά με μελαγχολείς με αυτά που μου λες..

 

Ένα σπασμένο πιατίνι δε θα με πείραζε, αλλά τα πετάλια, το διπλό Pearl δηλαδή που χρησιμοποιώ στο ηλεκτρονικό σετ, το έχω και σε άλλη πόλη και βαριέμαι να το μοντάρω-ξεμοντάρω φυσικά..  κυρίως αυτό ήθελα να δοκιμάσω για να δω πως ακούγομαι, δίμποτο σε κανονικά ντραμς. Εντάξει, θα έδινα και 10 και 20 και 30 ευρώ την ώρα (δε θα πηγαίνω και κάθε μέρα) για ένα νορμάλ σετ υπαρκτό με δίμποτο έτοιμο. Και εγώ κιθαρίστας είμαι, και μπασίστας και τραγουδιστής αυτοδίδακτος σε όλα, απλά φτιάχνω μουσική στο σπίτι μου γιατί δεν τα πάω καλά με τους ανθρώπους τα τελευταία 15 χρόνια.

Τελευταία φορά που πάτησα σε στούντιο ήταν στο Ρόβερ της Ναβαρίνου πριν περίπου 17 χρόνια στην εφηβεία που είχαμε κάτι σαν "γκρουπ" με κάτι άλλους περίεργους τύπους, αν και τότε ήμουνα "τραγουδιστής" και "ηχογραφούσαμε" σε κασετόφωνο. Δεν ξέρω καν αν υπάρχει ακόμα, και από ότι θυμάμαι δεν πρέπει να είχε διπλό πετάλι περασμένο τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που τα θυμηθηκες τα rover ρε συ  ;D

Παρε μερικα λινκ και χτυπα τους ενα τηλ.

Στο jam που εχω παει παλιοτερα το σετ τους ειναι μια χαρα ,και απο οτι θυμαμαι και στο electric eye στη Δελφων (2310-855854)

 

http://www.studiojam.gr/

https://el-gr.facebook.com/pages/RED-HOUSE-STUDIOS-THESSALONIKI/276007989085836

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου