Προς το περιεχόμενο

Χορδές ακουστικής σε κλασσική


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακούστε τι σκέφτηκα μόλις τώρα,

θα μου άρεσε πολύ να είχα μια ακουστική κιθάρα,αλλά δε με παίρνει γιατί έχω βάλει στόχο να πάρω μία hardtail ηλεκτρική.Έχω όμως 2 κλασσικές.Η μία είναι πολύ καλή και τη χρησιμοποιώ στο μάθημα της κλασσικής,αλλά η άλλη είναι μία τελείως διαλυμένη(έχει και μια ρωγμή στο σώμα!!).Για αυτή είχα πάρει χορδές για κλασσική αλλά δεν τις έχω βάλει ακόμα.

Όπως θα έχετε καταλάβει,σκεφτόμουν αυτό:

Αν βάλω χορδές ακουστικής στη κλασσική,θα έχω έναν ήχο που να πλησιάζει την ακουστική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

¶λλη πίεση ασκούν οι κλασσικές nylon χορδές και διαφορετική οι χορδές της ηλεκτρικής. Υπάρχει κίνδυνος να σκεβρώσει η κιθάρα πολύ άσχημα ειδικά αν έχει κ προιστορία..(για τη ρωγμή που αναφέρεις). Οπότε ίσως να μην αξίζει το κόπο να την αχρηστέψεις εντελώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βάλω χορδές ακουστικής στη κλασσική' date='θα έχω έναν ήχο που να πλησιάζει την ακουστική?[/quote']

 

Θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το να βάλεις χορδές από άρπα σε τσέλο.

 

Τελείως διαφορετικά όργανα, που έχουν σχέση μεταξύ τους όση σχέση έχει ο μουσακάς με τις τηγανητές πατάτες. :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό είναι ότι θα σου καταστρέψει την γέφυρα γιατί οι μεταλλικές χορδές έχουν μαγαλύτερη τάση. Το έπαθα κάποτε όταν πηγα να κάνω το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα κάνει κάποτε (και σε ακριβή κιθάρα 8O :oops: ) αλλά ήμουν τυχερός γιατί όταν το είπα σε κάποιον που ήξερε από τέτοια το τι άκουσα δεν γράφεται :lol: και ξαναέβαλα τις κανονοκές :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως άμα πραγματικά δεν σε νοιαζει για την κιθάρα (την μισοκατεστρμενη) και θέλεις να πειραματιστεις δοκιμασε να αλλαξεισ μονο τα καντινια. Και αμα το κανεις μετα πες μας τι βγήκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου