Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

θα παω αυριο πρωι πρωι να παρω σπρευ και θα κανω την εγχειρηση  :D οσο τεσταρα το switch παντως, ειναι καθαρα μηχανικη η βλαβη, δεν εχει να κανει με προβλημα στα ηλεκτρονικα της κατα 99%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι δεν με προβληματιζει καθολου γιατι ετσι μπορω να εχω και overdrive πριν το wah (χρησιμοποιωντας ενα κανονικο πεταλι)  αλλα και μετα το wah χρησιμοποιωντας εναν "βρωμικο" ενισχυτη της TL  ;),οποτε εχω ακομα μεγαλυτερη παλετα ηχων ;)

 

Άλλη μια (χαζή) ερώτηση από μένα!  ;D

 

Γιατί πρέπει να συνδεθεί στη λούπα το stompbox?

Αν πχ συνδέσει κάποιος ένα πεταλάκι overdrive μετά το output της TL σε σειρά, πού προκύπτει πρόβλημα?

Πχ, να έχεις το wah από την TL χωρίς preamp και από το L-output να συνδεθεί το πεταλάκι και από την έξοδο του τελευταίου στον ενισχυτή... (και για οποιοδήποτε εφέ, το wah είναι παράδειγμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι δεν με προβληματιζει καθολου γιατι ετσι μπορω να εχω και overdrive πριν το wah (χρησιμοποιωντας ενα κανονικο πεταλι)  αλλα και μετα το wah χρησιμοποιωντας εναν "βρωμικο" ενισχυτη της TL  ;),οποτε εχω ακομα μεγαλυτερη παλετα ηχων ;)

 

Άλλη μια (χαζή) ερώτηση από μένα!  ;D

 

Γιατί πρέπει να συνδεθεί στη λούπα το stompbox?

Αν πχ συνδέσει κάποιος ένα πεταλάκι overdrive μετά το output της TL σε σειρά, πού προκύπτει πρόβλημα?

Πχ, να έχεις το wah από την TL χωρίς preamp και από το L-output να συνδεθεί το πεταλάκι και από την έξοδο του τελευταίου στον ενισχυτή... (και για οποιοδήποτε εφέ, το wah είναι παράδειγμα)

 

Μεχρι το wah δεν εισαι λαθος...

απο εκει κ περα ομως...Τι να βαλεις δλδ πρωτα modulation fx,delays και  reverb και μετα το overdrive??  :-\

No sir

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα παλι δεν με προβληματιζει καθολου γιατι ετσι μπορω να εχω και overdrive πριν το wah (χρησιμοποιωντας ενα κανονικο πεταλι)  αλλα και μετα το wah χρησιμοποιωντας εναν "βρωμικο" ενισχυτη της TL  ;),οποτε εχω ακομα μεγαλυτερη παλετα ηχων ;)

 

Άλλη μια (χαζή) ερώτηση από μένα!  ;D

 

Γιατί πρέπει να συνδεθεί στη λούπα το stompbox?

Αν πχ συνδέσει κάποιος ένα πεταλάκι overdrive μετά το output της TL σε σειρά, πού προκύπτει πρόβλημα?

Πχ, να έχεις το wah από την TL χωρίς preamp και από το L-output να συνδεθεί το πεταλάκι και από την έξοδο του τελευταίου στον ενισχυτή... (και για οποιοδήποτε εφέ, το wah είναι παράδειγμα)

 

Μεχρι το wah δεν εισαι λαθος...

απο εκει κ περα ομως...Τι να βαλεις δλδ πρωτα modulation fx,delays και  reverb και μετα το overdrive??  :-\

No sir

 

Βρε συ,  "η ουσία" της ερώτησής μου δεν έχει να κάνει με το ποιο είναι το "σωστό" effect chain. Όχι ότι... κατέχω, αλλά δόξα τω Αλλάχ :) έχω διαβάσει ΠΟΛΛΑ εδώ μέσα και έχω πάρει μυρωδιά για τα βασικά "πρέπει" και "δεν πρέπει".

 

Άσχετο με το ΤΙ εφέ θα βάλεις, είναι η ερώτηση, τι πειράζει να μπει σε σειρά με την έξοδο ή την είσοδο της πεταλιέρας?

Και αφού ανέφερες και μερικά εφέ, να προσαρμόσω την ερώτηση και σε αυτά:

έστω ότι θέλω ντε και καλά να παίξω με ΑΛΛΟ delay. Πειράζει να έχω πχ overdrive από την TL και το stompbox delay μετά, σε σειρά, ακι όχι στη λούπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το ΤΙ εφέ θα βάλεις, είναι η ερώτηση, τι πειράζει να μπει σε σειρά με την έξοδο ή την είσοδο της πεταλιέρας?

 

Δεν πειράζει, το αντίθετο εγώ έτσι χρησιμοποιώ τα external effects!! Η λούπα του TL δεν κάνει τίποτα παραπάνω απο το να τα έβαζες τα εφέ σε σειρά, πρίν ή μετά το TL.

 

Η λούπα εξυπηρετεί στο να μπορείς να ανοιγοκλείνεις στα external effects (σε όλα μαζι) τον ήχο τους που εισέρχεται στο TL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι βεβαια δεν πειραζει αλλα ετσι "χανεις" ΟΛΑ τα εφε τις Tonelab (τα οποια ειναι καλυτερα απο το 99,9% των "πεταλιων" που παιζουν στην αγορα... ;)) μια και αν τα βαλεις ΠΡΙΝ το overdrive ακουγονται χαλια..

 

Προσωπικα τη "ψευτολουπα" της TL 5 χρονια που την χρησιμοποιω τωρα δεν την εχω χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ μου,απλα οταν θελω βαζω τα πεταλακια μου (εναν comp,ενα fuzz,ενα square wave tremolo & ενα Overdrive) ΠΡΙΝ την εισοδο της .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο με το ΤΙ εφέ θα βάλεις, είναι η ερώτηση, τι πειράζει να μπει σε σειρά με την έξοδο ή την είσοδο της πεταλιέρας?

 

Δεν πειράζει, το αντίθετο εγώ έτσι χρησιμοποιώ τα external effects!! Η λούπα του TL δεν κάνει τίποτα παραπάνω απο το να τα έβαζες τα εφέ σε σειρά, πρίν ή μετά το TL.

 

Η λούπα εξυπηρετεί στο να μπορείς να ανοιγοκλείνεις στα external effects (σε όλα μαζι) τον ήχο τους που εισέρχεται στο TL.

 

Ωραία! Βασικά αυτό είχα καταλάβει, απλώς ρώτησα γιατί δεν καταλαβαίνω που τελικά έγκειται το "μειονέκτημα" της tonelab σε αυτόν τον τομέα (δεν ρωτάω ειρωνικά!!)

 

 

EDIT:

 

Προς ενίσχυση της απορίας μου:

οχι βεβαια δεν πειραζει αλλα ετσι "χανεις" ΟΛΑ τα εφε τις Tonelab (τα οποια ειναι καλυτερα απο το 99,9% των "πεταλιων" που παιζουν στην αγορα... ;)) μια και αν τα βαλεις ΠΡΙΝ το overdrive ακουγονται χαλια..

 

Γιατί να χάσεις τα εφέ? Αν θες δικό σου overdrive, γιατί να μην το βάλεις σε σειρά ΠΡΙΝ το input της TL?

Παιδιά σόρι για το πρήξιμο, μάλλον κάτι δεν "πιάνω"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουθενα δεν υπαρχει μειονεκτημα..απλα εδω μεσα μας αρεσει καταπίνουμε την κάμηλο και να διυλίζουμε τον κώνωπα μερικες φορες... :) :)

 

(με αλλα λογια δεν εχουμε καταλαβει οτι ειναι αδυνατον να εχεις 100% και την πιτα ολοκληρη & τον σκυλο χορτατο...)

 

Γιατί να χάσεις τα εφέ? Αν θες δικό σου overdrive, γιατί να μην το βάλεις σε σειρά ΠΡΙΝ το input της TL?

Παιδιά σόρι για το πρήξιμο, μάλλον κάτι δεν "πιάνω"...

 

μα αυτο ακριβως γραφω και εγω..

 

Προσωπικα τη "ψευτολουπα" της TL 5 χρονια που την χρησιμοποιω τωρα δεν την εχω χρησιμοποιησει ΠΟΤΕ μου,απλα οταν θελω βαζω τα πεταλακια μου (εναν comp,ενα fuzz,ενα square wave tremolo & ενα Overdrive) ΠΡΙΝ την εισοδο της .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου