Προς το περιεχόμενο

To tonelab or not? That's the question!


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παντως εχουν πλακα μερικοι,μερικοι με 450 ευρω περιμενουν να αγορασουν ενα συστημα που και τρομερο ηχο να  εχει (που ΕΧΕΙ) αλλα και τις routing δυνατοτητες του συστηματος του....ΕDGE...  :) :) ;D (Το οποιο συντηρητικα το κοστολογω γυρω στα 100.000 ευρω...)

 

του... ποιού...?? ποιός είναι αυτός ο έντγκε...??  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Είμαι τόσο ηχητικά εξαρτημένος και δεν με προβληματίζει τίποτα σχετικά με λούπες κλπ, που αγόρασα και 2ο TL, για backup (ποτέ δεν ξέρεις...!!!!)

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 1k
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγω ειχα παλια την gt-8. τα εφφε-πεταλια που εβαζες απο το fxloop μπορουσες να τα χωσεις σε οποιοδηποτε σημειο της αλυσιδας εφφε γουσταρες. ακομη και στο τελος :D

Η tonelab πραγματικα μου εκανε τον ηχο πιο τρισδιαστατο και μαλακο χωρις τα τζιτζικια της gt-8. και μου μενει περισσοτερη ωρα παιξιμο, γιατι δεν τον σπαταλαω σε μικρορυθμισεις οπως εκανα με την gt-8. παντα κατι με χαλουσε...Αν εχω αρκετες μερες να παιξω, οταν βαζω την tonelab πραγματικα μενω αφωνος με τον ηχο της, κατι που δεν συνεβαινε με την boss.

Οσο για τη λουπα της tonelab δεν μου αρεσει γιατι εκτος του οτι δεν μπορεις να βαλεις τα εφφε σε οποιο σημειο της αλυσιδας θελεις αλλα μονο στην αρχη, εχω παρατηρισει οτι κανει εναν θορυβο οταν την κλεινεις,κατι που πιστευω οτι ειναι και λογικο...οποτε δεν υπαρχει λογος να την χρησιμοποιεις, παρα μονο αν εχεις πεταλι χωρις true bypass και σε ενοχλη πραγματικα η παρεμβολη του οταν ειναι κλειστο.

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω παρατηρισει οτι κανει εναν θορυβο οταν την κλεινεις,κατι που πιστευω οτι ειναι και λογικο...οποτε δεν υπαρχει λογος να την χρησιμοποιεις, παρα μονο αν εχεις πεταλι χωρις true bypass και σε ενοχλη πραγματικα η παρεμβολη του οταν ειναι κλειστο.

 

Δεν την χρησιμοποιώ την λούπα, αλλα παλιότερα που έκανα καποια πειράματα δεν ακουσα κανένα παράξενο ήχο....!!! Μήπως είναι κάποιο απο τα πετάλια σου....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν την χρησιμοποιώ την λούπα, αλλα παλιότερα που έκανα καποια πειράματα δεν ακουσα κανένα παράξενο ήχο....!!! Μήπως είναι κάποιο απο τα πετάλια σου....?

Να σου πω την αληθεια δεν με πολυ νοιαζει κι ολας γιατι δεν χρησιμοποιω την λουπα και δεν θελω να χασω τον χρονο μου ασκοπα με το αν ακουγεται ο θορυβος ή οχι. :D :D :D

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο, διάβαζα τώρα στα πρόχειρα το manual της TL και έσκασα αυθόρμητο χαμογελάκι:

 

ORANGE DIST

This models a classic distortion unit manufactured in Japan and packaged in an

orange box.

 

SUPER OD

This models a yellow overdrive pedal manufactured in Japan, and is popular as a

booster.

 

Να υποθέσω ότι είναι η "δεν-πληρώνω-διακιώματα" βερσιόν των DS-1 και SD-1???

:) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχετο, διάβαζα τώρα στα πρόχειρα το manual της TL και έσκασα αυθόρμητο χαμογελάκι:

 

ORANGE DIST

This models a classic distortion unit manufactured in Japan and packaged in an

orange box.

 

SUPER OD

This models a yellow overdrive pedal manufactured in Japan, and is popular as a

booster.

 

Να υποθέσω ότι είναι η "δεν-πληρώνω-διακιώματα" βερσιόν των DS-1 και SD-1???

:) :) :)

 

Προφανώς.....! σε όλα τα μόντελινγκ έχω δεί τετοιες περιγραφές.... σου τα λέει στο περίπου και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ψεκασα σημερα το προβληματικο switch, και το προβλημα σταματησε. προαιρετικα ψεκασα ολα τα switches. απ οσο διαβασα ειναι συνηθες να κολλανε καμια φορα τα switches, και βεβαια δεν με απασχολει κ ιδιαιτερα αν ξανασυμβει, καθως η επιδιορθωση του ηταν η πλεον ευκολη διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα ψεκασα σημερα το προβληματικο switch, και το προβλημα σταματησε. προαιρετικα ψεκασα ολα τα switches. απ οσο διαβασα ειναι συνηθες να κολλανε καμια φορα τα switches, και βεβαια δεν με απασχολει κ ιδιαιτερα αν ξανασυμβει, καθως η επιδιορθωση του ηταν η πλεον ευκολη διαδικασια.

 

Είχε κολλήσει μόνιμα, ή ψιλο-κόλλαγε (μια δουλευε και μια όχι)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα προβλημα με το fx on/off το οποιο κατα διαστηματα δεν δουλευε(αν το πατουσες πολλες φορες ομως τελικα επιανε). ψεκασα και εσωτερικα αλλα και εξωτερικα(υπαρχει μια εσοχη στο switch εξωτερικα-ενα κενο αναμεσα στα 2 κυλινδρακια) και με οσες δοκιμες εχω κανει τωρα φαινεται να λειτουργει κανονικοτατα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πρέπει να ήταν, χρειάζοταν λίγο ψέκασμα.... πρεπει κι εγώ να το κάνω κάποια στιγμή, έχει γίνει άσπρο (!!!) απο την σκόνη και την βρωμιά....! φοβάμαι πως θα μου το κάνει κι εμένα κάποια στιγμη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου