Προς το περιεχόμενο

Shred Overdrive!!! Υπάρχει???


Stevie@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να παίξω Shred αλλά με overdrive... Λέτε να υπάρχει τρόπος? Όσα overdrive δοκιμάζω έχουν κάποιο όριο στο gain μερικά δεν έχουν αρκετό όγκο.... και γενικά δεν με βοηθάνε. Δεν υπάρχει κανένα (αναλογικό πάντα) overdive με τόνους gain και με όλα εκέινα τα χαρακτηριστικά των overdrive όπως το presence, ο smooth ήχος, η καθαρότητα στις νότες κτλ.? Τα distortion δεν μου την λένε πλέον...  :o

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω τεράστια πείρα, αλλά αυτό το πετάλι έχει, αυτό το κρεμώδες, το smooth, που ζητάς... Μάλιστα, είναι λαμπάτο με 12ΑU7, οπότε, αν το γκάζι του δεν σε καλύπτει, βάζεις μια 12ΑΤ7, ή για ακόμη περισσότερο μια 12ΑΧ7... ;)

 

Εγώ που το έχω, δεν έχω αλλάξει λυχνία, γιατί το γκάζι που μου προσφέρει αυτή είναι υπερ-αρκετό για μένα...

 

Α, επίσης, όπως θα διαβάσεις, είναι πολύ ευέλικτο γιατί έχει δύο κανάλια, οπότε φτιάχνεις δύο ρυθμίσεις (μια ήπια και μία high gain, για παράδειγμα), και βγάζεις ένα live μια χαρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τεράστια πείρα, αλλά αυτό το πετάλι έχει, αυτό το κρεμώδες, το smooth, που ζητάς... Μάλιστα, είναι λαμπάτο με 12ΑU7, οπότε, αν το γκάζι του δεν σε καλύπτει, βάζεις μια 12ΑΤ7, ή για ακόμη περισσότερο μια 12ΑΧ7... ;)

 

Εγώ που το έχω, δεν έχω αλλάξει λυχνία, γιατί το γκάζι που μου προσφέρει αυτή είναι υπερ-αρκετό για μένα...

 

Α, επίσης, όπως θα διαβάσεις, είναι πολύ ευέλικτο γιατί έχει δύο κανάλια, οπότε φτιάχνεις δύο ρυθμίσεις (μια ήπια και μία high gain, για παράδειγμα), και βγάζεις ένα live μια χαρά...

 

Φίλε μου μάλλον ξέχασες να μας πεις ποιο....  ???

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου μάλλον ξέχασες να μας πεις ποιο....  ???

 

Α, καλά αλλού το 'χω το μυαλό μου... Συγγνώμη :-X

 

VOX Cooltron Duel Overdrive...

 

http://www.thomann.de/gr/vox_cooltron_duel_overdrive.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fulltone Distortion Pro.Μην σε μπερδεύει το Distortion ου γράφει.Πιστέυω ότι θα σου κάνει τη δουλεια γιατί έχει το gain ενός distortion αλλά δεν έχει τις "άκρες" του.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην εαν παιζεις με πολυ distortion δεν υπαρχει περιπτωση να εχεις clarity στις νοτες σου,το οποιο εαν καταλαβα καλα ειναι κ ενα απο τα προβληματα σου.

 

Επισης πρεπει να αποφασισεις με ποιον μαγνητη θα παιζεις,να δοκιμασεις 2-3 απο αυτους που συνηθως εχουν ενα καλο ονομα κ να διαλεξεις αυτον που σου ακουγεται καλυτερα.Μετραει πολυ ο μαγνητης κ στον ογκο κ στο note definition.

Συνηθως ενας καλος μπλανσαρισμενος μονοπηνιος neck position ειναι η δικη μου επιλογη για σολο.

 

Λοιπον τι προτεινω εγω τωρα-

Θα βαλεις ενα Krank Distortus Maximus με το Gain ρυθμισ.σε νορμαλ επιπεδα(4-5),στο καθαρο σου καναλι + ενα YJM DiMarzio neck η Fast track 1 της ιδιας εταιριας εαν θες κατι με περισσοτερο comp κ ογκο αλλα λιγοτερο definition.

Υπαρχουν κ αλλες επιλογες φυσικα.

 

Πριν το Krank θα βαλεις να Boss CS3 compressor με ρυθμισεις 3 η ωρα στο attack 10 η ωρα sustain κ προσαρμοσε το tone,level στα γουστα σου.Μπορεις να το χρησιμοποιεις σαν boost μονο εαν θελεις,οπως κ εγω.

 

Πιστευω οτι με αυτα τα υλικα θα εχεις αυτο που ζητας,αρκει να θυμασαι οτι χρειαζεσαι λιγοτερο gain απο αυτο που νομιζεις.

 

Krank

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου