Προς το περιεχόμενο

Shred Overdrive!!! Υπάρχει???


Stevie@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε τι ενισχυτη παιζεις (το βασικοτερο) και ποια overdrive σου ακουστηκαν με λιγο gain και ποια χωρις ογκο;

 

Παίζω συνέχεια με το Crate Powerblock.... Απίστευτη κεφαλή... (2 έχω!)

Θα σου πω κάτι αν έπαιρνα κάποιο overdrive αυτή την στιγμή θα έπαιρνα maxon

δηλαδή προς τα εκεί τείνω.. Επίσης το nova drive μ'άρεσε, και το

Krank μ'άρεσε που προαναφέρθηκε... Σε βοήθησα?

 

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θέλω να παίξω Shred αλλά με overdrive... Λέτε να υπάρχει τρόπος? Όσα overdrive δοκιμάζω έχουν κάποιο όριο στο gain μερικά δεν έχουν αρκετό όγκο.... και γενικά δεν με βοηθάνε. Δεν υπάρχει κανένα (αναλογικό πάντα) overdive με τόνους gain και με όλα εκέινα τα χαρακτηριστικά των overdrive όπως το presence, ο smooth ήχος, η καθαρότητα στις νότες κτλ.? Τα distortion δεν μου την λένε πλέον...   :o

 

Tα παιδιά έκαναν μερικές πολύ σωστές υποδείξεις. Αλλά κατ'αρχήν πρέπει να μας πεις με τι κιθάρα παίζεις, σε τι ενισχυτή και ποια πετάλια dist δοκίμασες και δεν σου άρεσαν, όπως επίσης και το γιατί. (Διόρθωση: o Crate είναι καλός αλλά όχι για τον σκοπό σου - θα συνιστούσα έναν καλό λαμπάτο με καθαρό κανάλι, ή αν το αντέχει η τσέπη σου έναν με αξιοπρεπές δικό του gain. Ποια dist έχεις δοκιμάσει?)

 

Ακόμη, το "αναλογικό" δεν εννοείται καθόλου - το αν έχει αγνή και παρθένα αναλογικίλα ή τα κακά ψηφία που βοηθούν τον Πούτιν να κυριεύσει τον κόσμο δεν παίζει κανένα ρόλο - γνωρίζω "αναλογικά" πετάλια που δεν κάνουν ούτε για να τα πετάξεις σε διαιτητές, και ψηφιακά που απλά δεν πιστεύεις στα αυτιά σου πόσο όμορφα είναι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μάκη εσύ που έχεις δοκιμάσει 298 πετάλια στην ζωή σου,

δεν λες καμία συμβουλή ρε αδερφέ...

Το landmine το είχα κάποτε...  ;D

 

Εβαλα το landmine στο καθαρό κανάλι του Peavey Classic το κατέβασα στην αποθήκη

Καταπληκτικό πετάλι Shred Overdrive.

Είναι το μοναδικό πετάλι που μπορεί, να σου βρεί δουλειά  ;D ;D

 

 

SPATA,

GR  27.02.2009  15:00  ΣΑΡΩΣΗ ΑΦΙΞΗΣ 

MILANO,

IT  25.02.2009  22:30  ΣΑΡΩΣΗ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ 

25.02.2009  15:00  ΣΑΡΩΣΗ ΑΦΙΞΗΣ 

FRANKFURT,

DE  24.02.2009  21:46  ΣΑΡΩΣΗ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ 

24.02.2009  18:56  ΣΑΡΩΣΗ ΠΡΟΕΛΕΥΣΗΣ 

DE  24.02.2009  10:37  ΕΛΗΦΘΗΣΑΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗΣ

 

 

Την Τρίτη κανε μια βόλτα να δείς το Μεγάλο μου πετάλι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vBloondy Sunday,δεν έχω δοκιμάσει πάρα πολλά πετάλια αλλά καμιά 15ρια μάλλον είναι ρε αδερφέ

και τα έχω πουλήσει όλα εκτός απο 3. To TELEGUN MSD, to Fulltone OCD kai to AMT ss20.

H κιθάρα μου είναι IBANEZ S670FM-ATF με 2 Rockfield Fatt Ass μαγνήτες επάνω.  ;D

Μάκη το μεγάλο σου πετάλι???????????????????????????????????? ποσο μεγάλο είναι?????  :o

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα αυτα που λεει ο @bloody_monday( :))

 

Νομιζω φιλε @Steve σε καλυψα αρκετα,σου εκανα καποιες προτασεις αναλυτικα κ ειναι στο χερι σου να τις δοκιμασεις.

Εαν οχι,πηρες τουλαχιστον μια ιδεα πως πρεπει να ενεργησεις.

 

Δεν νομιζω με το να σου πουμε ολοι απο ενα OD θα σε βοηθησουμε,στο κατω κατω ολα ειναι κ θεμα γουστου.

 

Ολα τα γνωστα OD ειναι καλα κ λιγο πολυ σε βοηθουν να παιξεις καλυτερα.

 

 

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα αυτα που λεει ο @bloody_monday( :))

 

Νομιζω φιλε @Steve σε καλυψα αρκετα,σου εκανα καποιες προτασεις αναλυτικα κ ειναι στο χερι σου να τις δοκιμασεις.

Εαν οχι,πηρες τουλαχιστον μια ιδεα πως πρεπει να ενεργησεις.

 

Δεν νομιζω με το να σου πουμε ολοι απο ενα OD θα σε βοηθησουμε,στο κατω κατω ολα ειναι κ θεμα γουστου.

 

Ολα τα γνωστα OD ειναι καλα κ λιγο πολυ σε βοηθουν να παιξεις καλυτερα.

 

 

Να στε καλά ρε παιδιά,ειδικά εσένα και του Bloondy Sunday.  8)

Ναι πάνω κάτω κατάλαβα τι πρέπει να ερευνήσω...

Μάκη το έχω το msd και με την κεφαλή μου δουλευει άψογα... 8)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.  ;D Το εκτιμάω..

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το καλύτερο αποτέλεσμα θα το είχες με τα πετάλια που ήδη έχεις (εξαιρετικά και τα τρία) πάνω σε κάποιον λαμπάτο που αρχίζει λίιιιγο να τα παίρνει στο κρανίο... αν ήμουν στη θέση σου & δεν ήθελα να αλλάξω ενισχυτή, θα συνέχιζα να δοκιμάζω πολλά λαμπάτα πετάλια μέχρι να βρω αυτό που μου αρέσει.

 

Το Telegun Fat Foot είναι μια σοβαρή πρόταση, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι το κόστος για αυτά ανεβαίνει τόσο που θα μπορούσες να βρεις κάποιον λαμπάτο με τόσα χρήματα, και να αξιοποιήσεις περισσότερο τα πετάλια που ήδη έχεις. Κάνε πχ. μια δοκιμή: πάρε την κιθάρα σου & τα πετάλια σου και πήγαινε σε κάποιον φίλο με καλό λαμπάτο ή σε κάποιο μαγαζί, και εξήγησέ τους τι ψάχνεις... πιστεύω ότι θα διαπιστώσεις διαφορά.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Stevie@ από eq πως τα πας; Έχεις κάποιο eq πετάλι; Τι ρύθμιση χρησιμοποιείς; Μήπως μπορείς να μας κάνεις μια ηχογράφηση να ακούσουμε τον ήχο σου όπως είναι τώρα να σου προτείνουμε συγκεκριμένες βελτιώσεις;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Stevie@ από eq πως τα πας; Έχεις κάποιο eq πετάλι; Τι ρύθμιση χρησιμοποιείς; Μήπως μπορείς να μας κάνεις μια ηχογράφηση να ακούσουμε τον ήχο σου όπως είναι τώρα να σου προτείνουμε συγκεκριμένες βελτιώσεις;

 

Το eq δεν μου χρειάζεται κατάλαβα τι εννοείς. Ευχαριστώ πάντως.  ;D

 

Bloondy Synday κλείνω συνέχεια πρόβες στα studio να δοκιμάσω πράμματα

πάω σε μαγαζιά πάω σε φίλους αλλά τελικά δεν τον γλιτώνω τον λαμπάτο.....  :-[

Εκει καταλήγουμε... εκτός αν πάρω λαμπάτο τελικό..... που πάλι ακριβοί είναι...

www.facebook-codes.info

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου