Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για επιλογή ενισχυτή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στο forum και για να μπω γρήγορα στο θέμα που με βασανίζει είναι καιρός για αγορά καινούριου ενισχυτή και έχουμε 3 διαφορετικούς ενισχυτές!

Όπως είχα πει και σε παλιότερο post Παίζω πλέων σε μια Hard rock/Punk banda οποτε ψάχνομαι για βρετανικό ήχο!

Μόλις πούλησα τον randall stack μου για 250 λίρες και έχω 3 επιλογές που πολύ πιθανών όπως παρακολουθώ το forum να γίνουνε 25 αλλα ας ξεκινήσουμε με τις 3 που έχουμε!

Marshall dsl401! σε αυτών είναι οι 2 επιλογές! η μια είναι ένας μεταχειρισμένος σχετικά παλιό μοντέλο και το υπέρ του είναι ότι είναι ένας κλασσικός jcm οποτε έχουμε τον κλασσικό ήχο που όλοι αγαπάμε και ποθούμε! η τιμή του είναι στα λεφτά μου και δεν μπλέκω ούτε με δώσεις αλλα δεν έχω εγγυήσεις! A και δεν είναι άσπρος... (με βάση το nick name μου καταλαβαίνετε ότι είναι μεγάλο point αυτό!)

Ο δεύτερος είναι το ίδιο μοντέλο αλλα καινούριος! με τα λεφτά που έχω μπορώ να δώσω τη προκαταβολή και να τον πάρω! Πάλι κλασσικός ήχος mpla mpla mpla αλλα έχει και αυτός όπως και ο προηγούμενος μονο 1 ηχείο που θέλω να μου πείτε αν πιστεύετε ότι θα με βγάλει για live σε μαγαζιά με τύμπανα κλπ + proves με τη banda! το μεγάλο του υπέρ είναι ένα κουμπί στο πίσω μέρος που από 40 watt τον πάει στα 20 οποτε δεν θα έχουμε δράματα στο σπίτι από γείτονες και γυναικα! επίσης είναι άσπρος....

Ο 3os τις λίστας και πάλι στα λεφτά μου είναι ένας jcm 800 combo ο οποιος είναι σε ένα μαγαζί με μεταχειρισμένα τίγγα στην σκόνη και στην μπίχλα αλλα αυτό διορθώνεται! φυσικά και θα παίχτη πριν αγοραστεί και αν δεν είναι στην κατάσταση που τον θέλω θα μείνει εκεί πέρα αλλα υπάρχει μέσα στο μυαλό μου! το καλο αυτού είναι ότι είναι jcm 800  τα κακά είναι όλα τα υπόλοιπα!

Πείτε μου την γνώμη σας και για να προλάβω ερωτήσεις ο εξοπλισμός μου για τη banda είναι :

Gibson λες paul studio

Bc rich στ προ (ναι η κουκλάρα σε άσπρο :P με dime set μαγνήτες)

dime wah

blackstar ht dual overdrive

graphic ΕΦ

delay

chorus

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

 

Υ.Γ κανένας δεν έχει v30 ηχείο που για εμενα είναι ένα μειονέκτημα καθώς έχω ακούσει τόσα πολλά για αυτό το ηχείο και θα ήθελα να μου πείτε από εμπειρίες αν αξίζει με οποιον ενισχυτή και να καταλήξω να το βάλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μεγάλο του υπέρ είναι ένα κουμπί στο πίσω μέρος που από 40 watt τον πάει στα 20 οποτε δεν θα έχουμε δράματα στο σπίτι από γείτονες και γυναικα!

 

Χμμμ..... Εδώ κάνεις λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O JCM 800 combo ειναι σαφεστατα ο καταλληλοτερος ενισχυτης για αυτο που θες να παιξεις.

 

 

κανένας δεν έχει v30 ηχείο που για εμενα είναι ένα μειονέκτημα

 

σιγα το μειονεκτημα και σιγα το μεγαφωνο (οχι ηχειο οπως λανθασμενα το αποκαλεις)...εχασε η Βενετια βελονι... ;D

 

τι μεγαφωνο φοραει ο JCM800?

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη γνωμη μου ο jcm 800 ειναι καλυτερος ενισχυτης αλλα μπορει να μη σου φτανει το gain του και να χρειαστεις booster-overdrive.επισης δεν μας ειπες αν χρειαζεσαι λουπα.τα celestion v30 ειναι καλα αλλα μπορεις να βρεις και καλυτερα...

 

 

Every guitarist wants to play well.

But in reality, if good intentions were all it took, then everyone would be great.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ κανένας δεν έχει v30 ηχείο που για εμενα είναι ένα μειονέκτημα καθώς έχω ακούσει τόσα πολλά για αυτό το ηχείο και θα ήθελα να μου πείτε από εμπειρίες αν αξίζει με οποιον ενισχυτή και να καταλήξω να το βάλω

 

Δεν κάθετε σε όλους καλά το συγκεκριμένο μεγάφωνο.

Αν το ακούσεις σε Α/Β σύγκριση με το σύνηθες G12t75 παίζοντας τον ενισχυτή στο δωμάτιο μπορεί να μην το προτιμήσεις.

 

Και εγώ για Jcm800 θα πήγαινα ανάλογα με το μοντέλο και αν έχει fx loop.

Βασικά και ο παλιός 401 δεν είναι κακή λύση.

Κοιτάς μόνο σε combo 1x12 ή και σε κεφάλι?

Θα μπορούσες να χτυπήσεις έναν DSL50 κεφάλι κοντά στα λεφτά σου και αργότερα να πάρεις και μια 1χ12 ή 2χ12 καμπίνα.

 

Επίσης με λίγη δουλειά μπορείς να αλλάξεις αργότερα το tolex του ενισχυτή σε άσπρο οπότε μην το θεωρείς τραγικό μειονέκτημα αν δεν έχει.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπων! Σορρυ για τα ορθογραφικα αλλα γνκ δεν το εχω και ειμαι απο κινιτο!

Ο jcm 800 και εμενα ειναι η πρωτη μου επιλογη για πολους λογους!

Για τν λουπα ωσες φωρες πυγα να συνδεσω κατι ειχα τεραστια μυωση ηχου οποτε και σταματισα να ελπιζω!

Για το drive θα κωλισω το blackstar το οποιοπαντα με βγαζει ασπροπρωσοπο και απο τν ενισχιτη περιμενω το κλασσικο marshall crunch!

Γενικα με τν μπαντα παιζουμε ενα στυλ μεταξη  sex pistols και acdc αλλα εγω θελω δωσω μια νεα δυασταση στον ηχο σαν lead κιθαριστας! Κατι αναμεσα σε jimmy page kai angus young με μονα εφφε ενα wah kai delay! Γιατι θεωριτε μυων το απο 40 watt sta 20?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε τον 800άρη με κλειστά...αφτιά.  ;D

 

Και πιο κόντά ηχητικά είναι στο είδος που θες να παίξεις και σχετικά πιο σπάνιος. Πάντως να σαι ψυχολογικά προετοιμασμένος για ενδεχόμενα μικροπροβλήματα, δεδομένης της κατάστασης που λες οτί βρίσκεται (λάμπες, πυκνωτές κτλ) Φρόντισε να τον "παζαρέψεις" αναλόγως.

 

 

σιγα το μειονεκτημα και σιγα το μεγαφωνο (οχι ηχειο οπως λανθασμενα το αποκαλεις)...εχασε η Βενετια βελονι... ;D

 

Θα σε μαλώσω...  ;D 

 

(Παρεμπιπτόντως και για τους αρχάριους, υπάρχουν καμιά 500αριά παραλλαγές των V30s...)

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι θεωριτε μυων το απο 40 watt sta 20?

 

Δεν είναι "μυων", απλά αν έχεις την ψευδαίσθηση οτί με 20 -λαμπάτα- watt δεν θα χεις πρόβλημα με τους γείτονες και αν δεν μας πιστεύεις, "τελίκιασέ" το στα 20 -"μόνο"- watt και χρονομέτρησε σε πόσα λεπτά θα έρθουν οι μπάτσοι καβάλα στ΄άλογα...  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου