Προς το περιεχόμενο

Ήχος Hammond


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους πληκτράδες της παρέας! Απευθύνομαι σε εσάς για τη λύση ενός προβλήματος που αντιμετωπιζω.

 

Προσπαθώ να αναπαράξω έναν ήχο, μάλλον hammond - δουλεύω με plugins. Είναι συγκεκριμένος, ιδιαίτερος, και ακούγεται στο κομμάτι "Εδώ μωρή θα λέγεσαι Μαρία" των Ενδελέχεια, αλλά πολύ γνώριμος και από άλλα ακούσματα. Θυμίζει μουσική υπόκρουση cult ελληνικής ταινίας, και όπως και το συγκεκριμένο τραγούδι περιγράφει θα μπορούσε να ακούγεται σε σκηνή γυρισμένη σε σκυλάδικο εθνικής οδού.

 

Γνωρίζετε μήπως αν ανήκει σε συγκεκριμένο synth, ή αν είναι προϊόν επεξεργασίας με εφφέ; Δηλαδή αν είναι patch από κάποιο KORG ή κάποιας άλλης μάρκας synth ή πώς μπορώ να δημιουργήσω το αντίστοιχο με effects. Βγάζει μια ιδιαίτερη "βρωμιά", κι επειδή είναι χαρακτηριστικός θεώρησα ότι ίσως βρίσκεται σε ήδη υπάρχον preset κάποιου synth.

 

Επίσης, επειδή είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιος θα έχει απάντηση στο πρώτο μου σκέλος (πάντα έβρισκα απαντήσεις από τα φιλαράκια στο noiz!) θέλω και το flute του "Με λένε Αλέξη, σε λένε Σοφία"! -Πείτε με καμμένο, αλλά τους γουστάρω πολύ αυτούς τους δύο ήχους :/

 

Παραθέτω link για τα δύο τραγούδια:

 

-

-

 

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρώτο πρεπει να ειναι hammond B3

 Με καποιο συγχρονο συνθ που κανει emulation το Β3 (τα korg εχουν τετοια patch π.χ.) και εχει ρυθμισεις (λιγο rotary εφφε αν ακουω καλά) θα ακουστεί ετσι

 

Το δευτερο δεν ξερω απο ποιο ακριβως synth ειναι, μαλλον συνθ ειναι αλλα αυτος πρεπει να ειναι ο Γαρδέλης που τραγουδάει  ;D ;D ;D

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε διευκρίνησα ότι δουλεύω με vst οπότε αυτό σημαίνει ότι μετά την απάντηση θα ψάξω για αντίστοιχο patch (πιο πολύ με το sylenth που με έχει βολέψει). Έχω βρει patch από organ (οδηγό δημιουργίας του από το μηδέν ακολούθησα για να είμαι ακριβής, διότι τώρα μαθαίνω σύνθεση). Δεν ακούγεται όμως η "βρωμιά" και το accent. Θα μπορούσες μήπως να μου εξηγήσεις τι είναι το rotary εφφέ; Στο google τα αποτελέσματα είναι χαοτικά! Φαντάζομαι ότι δεν εννοείς το modulation δίπλα στο pitch...

 

Στο δεύτερο δε φαίνεται καθαρά, λόγω παλαιότητας και ποιότητας, ούτε το synth ούτε αν είναι ο Γαρδέλης!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάρε εδώ να κάνεις τη δουλειά σου

 

http://untermkittel.de/rumpelrausch//?download=azr3.zip

 

θα κάθεσαι με το μυστρί να ανοίγεις κονσέρβες; Αυτό είναι ωραίο και τσάμπα, πέτα το dll στα vst μια χαρά είναι για τσάμπα, καλό είναι, έχει και ρόταρυ και γρέζι, σιγά μη μπαίνεις στο τρυπάκι να κυνηγάς κοτσίφια με ψαροτούφεκο, γίνεται και αυτό δηλαδή, αλλά γιατί να μην μπουμπουνίσεις με το αντιαρματικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Μάνο έχω να πω μονάχα αυτό: Άγριο sex! Έχω να προσθέσω χρόνια καινούριο plugin, γιατί με τη γκάμα που κυκλοφορεί είναι πολύ εύκολο να χάσεις τη μπάλα και το χρόνο σου στα ατελείωτα patches,  οπότε και είχα αποφασίσει "λίγα και καλά". Το συγκεκριμένο όμως με κατέπληξε, μπαίνει στη βιβλιοθήκη μου εύκολα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

(Μοναδικό μείον ότι δεν το εμφανίζει στο bitwig -ίσως λόγω παλαιότητας- αλλά μικρό το κακό.. Αυτό που προσπαθώ να κάνω γίνεται και στο Cubase πανεύκολα!) Και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω και το flute του "Με λένε Αλέξη, σε λένε Σοφία"!

 

Με το που διάβασα αυτή τη φράση με έπιασε μία ακατέργαστη αγνή ζωηρή μελαγχολία που ο πνευματικός μου κόσμος γέμισε με δάκρυα. Γιατί ή ζωή είναι μελαγχολική? Γιατί δεν γεννήθηκα κατσαρίδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που διάβασα αυτή τη φράση με έπιασε μία ακατέργαστη αγνή ζωηρή μελαγχολία που ο πνευματικός μου κόσμος γέμισε με δάκρυα. Γιατί ή ζωή είναι μελαγχολική? Γιατί δεν γεννήθηκα κατσαρίδα?

 

Όχι, όχι, μη στενοχωριέσαι!! Όλα καλά θα πάνε! /SpoilerAlert: Στο τέλος τα φτιάχνουν! :P

 

Κλείνοντας, και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, χαίρομαι πολύ που έιμαι μέλος αυτής της κοινότητας, και άλλη τόση χαρά που υπάρχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου