Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση DAW Mixing Console (Midi-USB)


akisgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

 

Ψάχνω να βρω μία DAW Mixing Console (Midi-USB) σε όσο γίνεται πιο καλή τιμή (λόγω εποχών...). Το βασικό στοιχείο που μ' ενδιαφέρει είναι να προσαρμόζονται τα faders της με τα fader του DAW αυτόματα (σύμφωνα με το track πάντα)....να είναι δηλαδή ρομποτικά. Έχετε να μου κάνετε κάποια πρόταση;; Το budget μου κυμαίνεται από 0-200 Ε (και λίγο παραπάνω πιθανότατα).

 

*Στο παρελθον είχα πάρει ένα Korg Nanocontrol2 αλλά ο λόγος που δε με βόλεψε ήταν ότι τα faders δεν προσαρμοζόντουσαν με τα fader του DAW και είχα μόνο 8 κανάλια να ελέγχω...σ'ένα track με 45 channels  :P

 

Ευχαριστώ.

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με motorized faders σε αυτα τα λεφτα περιπου υπάρχει η Behringer BCF2000

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με motorized faders σε αυτα τα λεφτα περιπου υπάρχει η Behringer BCF2000

 

 

 

Φίλε μου αξίζει λες;;; Το έχεις τσεκάρει;;;

 

 

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αξίζει λες;;; Το έχεις τσεκάρει;;;

 

 

 

ναι, το εχει ενας φιλος μου το πιο μεγαλο μοντελο βεβαια, δουλευουν τα faders, πλακα εχει.

 

Αν και εγω προτιμω τα faders της δικης μου στην αισθηση και την εργονομια (zero sl mkii) και ας μην ειναι motorized, αλλα αυτα ειναι γουστα.

 

Θα πρεπει να την δοκιμασεις εσυ και να σου κανει εργονομικά στο χώρο σου, να σε βολευουν τα ρυθμιστικα κλπ. Ειναι προσωπικη επιλογη.

 

Γι αυτα τα λεφτα και για χρηση home studio, beach studio κλπ πιστευω καλη ειναι.

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι, το εχει ενας φιλος μου το πιο μεγαλο μοντελο βεβαια, δουλευουν τα faders, πλακα εχει.

 

Αν και εγω προτιμω τα faders της δικης μου στην αισθηση και την εργονομια (zero sl mkii) και ας μην ειναι motorized, αλλα αυτα ειναι γουστα.

 

Θα πρεπει να την δοκιμασεις εσυ και να σου κανει εργονομικά στο χώρο σου, να σε βολευουν τα ρυθμιστικα κλπ. Ειναι προσωπικη επιλογη.

 

Γι αυτα τα λεφτα και για χρηση home studio, beach studio κλπ πιστευω καλη ειναι.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Οκ i will give a check :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μηχανικα faders εχω δει τριγυρω πολυ το tascam us2400 οπως επισης και το Mackie MCU PRO .

Με προσωπικη προτιμηση στο tascam μπορω να πω οτι και τα δυο δεν εχουν σχεση με τα φθηνα controller απλα  παιζουν γυρω στα 400-500 μεταχειρισμενα .

Θεωρω οτι ειναι η πιο ολοκληρωμενη λυση αν φθανεις σε τετοιο αριθμο tracks και θες να εχεις ελεγχο χωρις ιδιαιτερο κοπο.

Ποιοτικό controller στα 200 ευρώ δυσκολα θα βρεις για να ειμαι ειλικρινης εκτος αν εισαι τυχερος και πιασεις στον υπνο κανα listing στο ebay.

 

Παλιότερα υπήρχε ενα καταπληκτικό controller της doepfer με 16 faders αλλα πλεον ειναι δυσκολο να το βρεις και τελευταια φορα που κοιταξα οι τιμες που παιζει ειναι too much εχοντας ως δεδομενο και τα χρονια του.

 

Πολυ καλο και καινουριο και στα λεφτα που θες ειναι το launchcontrol xl χωρις ομως motorised faders αλλα με πολλα assignable knobs κλπ.Και γενικα ωραια και κομψη κατασκευη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε μηχανικα faders εχω δει τριγυρω πολυ το tascam us2400 οπως επισης και το Mackie MCU PRO .

Με προσωπικη προτιμηση στο tascam μπορω να πω οτι και τα δυο δεν εχουν σχεση με τα φθηνα controller απλα  παιζουν γυρω στα 400-500 μεταχειρισμενα .

Θεωρω οτι ειναι η πιο ολοκληρωμενη λυση αν φθανεις σε τετοιο αριθμο tracks και θες να εχεις ελεγχο χωρις ιδιαιτερο κοπο.

Ποιοτικό controller στα 200 ευρώ δυσκολα θα βρεις για να ειμαι ειλικρινης εκτος αν εισαι τυχερος και πιασεις στον υπνο κανα listing στο ebay.

 

Παλιότερα υπήρχε ενα καταπληκτικό controller της doepfer με 16 faders αλλα πλεον ειναι δυσκολο να το βρεις και τελευταια φορα που κοιταξα οι τιμες που παιζει ειναι too much εχοντας ως δεδομενο και τα χρονια του.

 

Πολυ καλο και καινουριο και στα λεφτα που θες ειναι το launchcontrol xl χωρις ομως motorised faders αλλα με πολλα assignable knobs κλπ.Και γενικα ωραια και κομψη κατασκευη.

 

 

Σε άλλη περίπτωση θα διέθετα περισσότερα χρήματα γι' αυτό που θέλω αλλά δυστυχώς δε με παίρνει αυτή τη στιγμή. Όπως και να χει όμως θα το ψάξω και ελπίζω να βρω κάποια ευκαιρία.

 

Thank you :)

-=Music is my Aeroplane=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου