Προς το περιεχόμενο

Τι εφέ χρησιμοποιεί ;


backys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό καλοκαίρι σε όλους !!!!

Μπορεί κάποιος να ''αποκρυπτογραφησει'' σε αυτό το τραγούδι των Τρυπών τι εφέ χρησιμοποιειται στα τελειώματα του  ριφ της κιθάρας ;

 

Το τραγουδι ειναι αυτό:

 

Το ριφ ξεκιναει στο 1:36 και το εφέ το βάζει στο 1:41  και 1:51

 

Ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καποιο Leslie emulator/vibrato ή απλα (το πιθανοτερο) καποιο chorus σε πολυ γρηγορη ταχυτητα ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν μου ακούγεται για εξωτερικό εφφέ. Κάποιο tremolo wobble ή κάτι με χρήση του tremolo μου φαίνεται. Ίσως.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω είναι κάποιο phaser σε extreme settings. είχα μια digitech rp20 στα 90's και είχα φτιάξει ένα παρόμοιο εφέ...

 

edit: rp12 εννοώ....

 

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μου ακούγεται για εξωτερικό εφέ. Κάποιο tremolo wobble ή κάτι με χρήση του tremolo μου φαίνεται. Ίσως.

 

Αυτό ακριβώς ήρθα να γράψω.

Κι εμένα έτσι μου ακούγεται.

Η γνωστή "γαργάρα".

Αν έχεις κάποιο καλής ποιότητας floyd rose, μπορείς να το κάνεις. Αν κρατώντας μια νότα ή συγχορδία χρησιμοποιήσεις το τρέμολο όπως ο τύπος στο παρακάτω βίντεο στο 5ο λεπτό

 

 

 

θα έχεις αυτό το αποτέλεσμα.

Πρακτικά, είναι το αποτέλεσμα της φθίνουσας ταλάντωσης των ελατηρίων. Οπότε όσο καλύτερης ποιότητας floyd rose και κατ επέκτασιν ελατηρίων έχεις, τόσο πιο πιθανό να βγεί.

Το ίδιο αποτέλεσμα βγαίνει και αν έχεις κλασικό strat bridge αλλά το έχεις floating. Πάλι εξαρτάται όμως από την ποιότητα και την ρύθμιση. Ο Jeff Beck το κάνει σε strat, ενώ ο Vai το κάνει συνέχεια με το floyd.

Εγώ με το licensed floyd δεν μπορούσα να το κάνω. Μόνο με το original floyd γινόταν. Και πάλι αρκεί να ήταν καλά ρυθμισμένη η κιθάρα. Αν έχεις κιθάρα με floyd και δεν βγαίνει το συγκεκριμένο εφέ, μην φρικάρεις.

 

Δεν νομίζω να βάζει εφέ για 1 δευτερόλεπτο ο άνθρωπος. Επίσης, αν είχε ρυθμίσει κάποιο εφέ για ένα δευτερόλεπτο, ο ήχος της κιθάρας στο κομμάτι θα είχε περισσότερη ποικιλία. Δεν το λέω μειωτικά, το λέω σαν ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν νομίζω να βάζει εφέ για 1 δευτερόλεπτο ο άνθρωπος. Επίσης, αν είχε ρυθμίσει κάποιο εφέ για ένα δευτερόλεπτο, ο ήχος της κιθάρας στο κομμάτι θα είχε περισσότερη ποικιλία. Δεν το λέω μειωτικά, το λέω σαν ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ.

 

Και γω νομίζω πως δεν ειναι εφφε αλλά το τρέμολο της κιθάρας, απλώς για την ιστορία και χάρην πληρότητας μιας και αναφέρθηκε, να πω πως το να βάλεις εφφέ για 1 sec γίνεται άνετα είτε με στιγμιαίο διακόπτη είτε με true bypass looper με στιγμιαίο διακόπτη [αν και συνήθως, έστω και ενα μικρό τοσοδούλικο ποπ -είτε λόγω capacitance στο διακόπτη (ακόμη και με αντιστάσεις προς τη γείωση σε κάθε jack) είτε λόγω αλλαγής στη στάθμη του σήματος- είναι αναπόφευκτο]

 

(το σκισα λιγο με τις παρενθέσεις, ελπίζω να βγάζει νόημα  ;D )

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Κατι καταφερα με γρηγορη ταχυτητα σε chorus-οιεδες εφε....

Αλλα εχω πιασει μονο το 80% ας πουμε.

Οταν σκασει καμμια κιθαρα με flοyd θα πειραματιστω.

Ευχαριστω και παλι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου