Προς το περιεχόμενο

Σειρά πεταλιών για ακουστική!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Εγω θα δοκιμαζα κιθαρα>EQ>PRE>Looper, η κιθαρα>PRE>EQ>Looper, αναλογα τι προσπαθεις να κανεις. Aλλα χρειαζεσαι eq και στην κιθαρα, και στον προενισχυτη και στο πεταλι EQ? Εκτος αν χρησιμοποιεις το πεταλακι EQ για ευκολια που το καταλαβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποφασισα :D

Στη θέση σου, με την κιθαρα που εχεις, σίγουρα θα καταργούσα το boss eq, στη συνέχεια, σε αντίθεση με την κοινή πρακτική, θα σκεπτόμουν σοβαρά την πρόταση του superfunk με το pre τελευταίο, γιατί δίνει balanced σήμα στην κονσόλα, ειδικά εάν έπαιζα σε μαγαζί. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα πρώτο το Looper και έπειτα το AD-8 .Θα πουλούσα το GE-7 και στην θέση του θα έβαζα η ένα delay η ένα reverb η κάποιο  modulation (προσωπικά θα έβαζα και τα τρία G.a.s. Junkie) πριν το Looper . Με το GE-7 δεν κερδίζεις ιδιαίτερα πολλά απ’ την στιγμή που μπορείς να κόψεις η να προσθέσεις απ’ την κιθάρα σου σε συνδυασμό με το AD-8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε 3 πεταλακια ειναι, 6 συνδυασμοι μπορει να γινουν. δεν ειναι πολλοι.

Δοκιμασε τους ολους και οτι σου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο αν ήταν θέμα γούστου καθαρά δε θα άνοιγα καν το θέμα. Η απορία μου ήταν εάν βάζοντας σε διαφορετική σειρά τα πετάλια χαλάει ο ήχος... Όχι αν αλλάζει. Δηλαδή εάν βάλω το looper στην αρχή δεν θα έχει τα εφέ η λούπα όταν παίζει. :D Δεν ξέρω αν παρουσιάζω σωστά το πρόβλημά μου, ευχαριστώ πάντως για όλες τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

συνηθως εφφε οπως reverb delay κτλ μπαινουν μετα το preamp. κανε τον ηχο της κιθαρας οπως τον θελεις με eq & pre, περνα τον απο τα εφφε και μετα λουπαρε τον. Ετσι εχεις ευελιξια με διαφορετικα εφφε και ηχους στο λουπερ, ενω αν βαλεις το λουπερ πριν τα εφφε, οτι γραφεις θα εχει τα ιδια εφφε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο αν ήταν θέμα γούστου καθαρά δε θα άνοιγα καν το θέμα. Η απορία μου ήταν εάν βάζοντας σε διαφορετική σειρά τα πετάλια χαλάει ο ήχος... Όχι αν αλλάζει. Δηλαδή εάν βάλω το looper στην αρχή δεν θα έχει τα εφέ η λούπα όταν παίζει. :D Δεν ξέρω αν παρουσιάζω σωστά το πρόβλημά μου, ευχαριστώ πάντως για όλες τις απαντήσεις.

Ειναι φυσικο, ο ηχος αφου περναει σε σειρα απο ολα τα "πεταλια", να εχει διαφορετικο αποτελεσμα αναλογα τη σειρα της επεξεργασιας.

 

Το οτι αλλαζει ο ηχος ειναι σιγουρο.

Το αν "χαλαει" ειναι θεμα υποκειμενικο.

Ηταν φυσικο, ο καθενας να σου πει το δικο του "σωστο" τροπο.

Για αυτο σου εγραψα δοκιμασε κι εσυ ολους τους συνδυασμους και με διαφορα "presets".

 

Η δικα μου αποψη ειναι οι προενισχυσεις μπροστα. Τα delay effects τελευταια.

Αλλα οχι παντα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου