Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακα plug ins σε Live. Αξίζει;;;


Holystone

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.

Θα ηθελα τη βοηθεια σας για πρακτικο θεμα ψηφιακου setup σε live:

 

Την τελευταια φορα που ειχα καλύψει ηχητικα μια παρασταση σε ενα χωρο live (οχι αρκετα μεγαλο) στο setup ειχα:

 

-Το macbook pro να παιζει τους ηχους με το ableton live, και miking με πυκνωτικό μικρόφωνο στη σκηνη,

-Από την εξοδο του mac σε ενα stereo καναλι κονόλας Dynacord, και το mic σε αλλο καναλι της κονσόλας, και mix μεσω της κονσολας.

 

Αν θελησω να κανω το mix & ηχογραφηση μεσω του mac με το presonus firestudio project (αρα, αποριπτουμε τα dsp effects), ποια ειναι η πιο σταθερη και αξιοπιστη λύση;

 

α) Μεσω του mainstage του Logic και τα δικα του plug ins(που το γλυκοκοιταζω για αγορα στα 450€);

β) Απλα μεσω του Ableton live; (το εχω ήδη)

γ) Κατι πηρε το ματι μου για για το waves multirack στα 400$, ως native (δεν ξερω τι σημαινει αυτο...)

 

Γιατι να αρχισω να αγοραζω ξεχωριστα rack για pa συστημα, δεν με παιρνει οικονομικα, ουτε μια ψηφιακη κονσολα στα 2000-2300 €

 

Thanx ;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω στη θεση σου θα τα περναγα ΟΛΑ μεσα απο το DAW (μεσω της καρτας ηχου) και δεν θα ειχα καν κονσολα (φυσικα υποθετω οτι η καρτα ηχου σου ειναι συνδεδεμενη με monitor & power amps)

 

 

Φυσικα και θα χρησιμοποιουσα μονο τα plug ins του  daw μου (ειτε τα δικα του ,ειτε οτιδηποτε αλλο ειχα στην κατοχη μου)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα, αλλα δεδομενου πως ο χωρος ειναι ηδη σεταρισμενος στην κονσολα με τα subs, μου φαινεται πιο πρακτικο να περασουν μεσα απο την κονσολα και split μετα σε FOH και stage.

 

Βεβαια πριν την εξοδο περναει και απο 31 graphic eq για τις διαρροες.

 

Τα plug ins του logic, αξιζουν τον κόπο;

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προγραμμα ειναι κορυφαιο και φυσικα και τα plug ins του ειναι κορυφαια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ομως το logic για live mix/rec ή μετα ειναι η συμβιβαστικη λυση το mainstage; (δεν ξερω αν μπορει να κανει και ηχογραφηση

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λυση αναγκης ειναι μια χαρα,τωρα να σου πω δεν θα το χρησιμοποιουσα για να βγαλω και τους U2 στο ΟΑΚΑ... ;D σαν βασικο μου μιξερ,φυσικα για ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ μαμει και δερνει και ειναι ενα απο τα industry standards. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως και να μην κολλαει, αλλα:

 

Με αυτο: Macbook Pro 15.4" 2.53GHz Intel Core 2 Duo, 4GB Ram, 250GB HDD 5400 rpm, FW Lacie 500gb external (Late '09)

 

Τι αξιζει για το Logic; Αναβαθμιση στα 8gb ή αναβαθμιση σε 7200 αρη σκληρο, ή σε ssd σκληρο, για αρχη;

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου