Προς το περιεχόμενο

Philip Sayce Performance


Mistral

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο για τον satch που αναφερθηκε, εδω στο 6.45 που ανοιγει το line6 και παιζει, αν εβαζαν σε φαν του satch να ακουσει αυτες οι νοτες, θα αναγνωριζε τον satch ή μαλλον καποιον που προσπαθει να παιξει λιγο σαν τον satch?

 

 

Όποτε γυριζει στον ενισχυτη να φτιαξει λιγο τον ηχο για να παιξει, τον κοιταει σε υφος "να'ταν κλειστες οι καμερες να σ'εσπαγα"  ;D

Τη φατσα του μονο στο 47.25 που παει να παιξει ενα Lick και δεν βγαινει νοτα χαχαχα

 

Κι εχει κι αλλα του satch που παιζει με κατι καροτσια και ακουγεται να μη πω πως.

Σε καποιο βιντεο, δεν θυμαμαι ποιο,  τα χωνει στον ενισχυτη που δεν βγαζει αυτο που θελει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να είναι παραμύθι αυτό που λέει ο Bonamassa έχει κάποιο λόγο και λέει ψέματα????!!!!!! ;).Αυτό το περιστατικό αν κατάλαβα καλά μιλάει για το 2009 αν είναι έτσι σίγουρα δεν είναι πιτσιρίκος.Οι ρυθμίσεις όντως είναι κάτι που κάνουν τον Clapton να ξεχωρίζει για την αισθητική του ως μουσικός σε όλη την διάρκεια της πορείας του

Δεν ξερω για ποιο λογο, αλλα φυσικα και ειναι παραμυθι.

Ηχος strat σε fender tweed και les paul σε bluesbreaker τι σχεση εχουν? (και χωρις πεταλια)

Απλα επαιξε ο clapton τα κομματια του ιδια, οπως ξερει αυτος, αλλα με διαφορετικο ηχο.

Φυσικα και γινεται αυτο.

Ολα τα αλλα που λεει περι οτι ακουσε ακριβως τον ιδιο ηχο ειναι .... υπερβολες.

 

Και ξαναλεω, δεν του δωσανε και τιποτα  jim harley να παιξει.

ή κατι εκτος κλιματος, Πχ 8χορδη με active σε diezel

Το θεμα εδω δεν ειναι "Ολα τα κανουν τα χερια"?

Ε οχι δεν το κανουν ΜΟΝΟ τα χερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ο PS, και ωραίος ήχος (αν μπείτε να ακούσετε και τα τραγούδια του σε spotify...)

 

Τελευταία έχω κολλήσει και με αυτόν και με Walter Trout.

 

 

 

Τώρα, όσων αφορά στο gas syndrome και στο ποσο καλοί είμαστε και χωρίς αυτα... Ε, εντάξει...

 

Και στο Μισσισιπη όταν ξεκίνησαν τα blues, για σκεφτείτε ποσο εξοπλισμό είχαν και με τι όργανα έπαιζαν...

 

Αυτο σκέφτομαι που και που, και κάνω στην άκρη τα πολλά καλώδια και πετάλια (...για λιγο...)  :P

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως  στην προκειμένη περίπτωση, ο Philip Sayce δεν λέει ούτε κοιταξτε πόσο μάγκας είμαι εγώ και με τί παίζω, αλλά ούτε κι εγώ προσωπικά έβαλα το post γι'αυτό το λόγο ή για ν'αποδείξω κάτι.

 

Η αλήθεια είναι στη μέση, μιλώντας πάντα για εμένα προσωπικά.

1. Πρέπει να ξέρεις να παίζεις.

2. Να ξέρεις τί ζητάς.

3. Να έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό γι'αυτό που θες, που χρειάζεσαι και που σ'εξυπηρετεί γενικότερα.

 

Στην προκειμένη περίπτωση απλά εντυπωσιάστηκα γιατί θα περίμενα (στο επίπεδο που βρίσκεται ο sayce) να παίζει με έναν deluxe reverb / super reverb τσιτωμένο, ένα tube screamer κι ένα wah. Αντ' αυτού, αντικρίζω το 'μαγνητόφωνο' (10 watt modeling amp) πίσω του κι από την άλλη πλευρά ένα ήχο αντάξιο με αυτό που θα περίμενα από Philip Sayce.

 

Αν τώρα το τραβήξουμε το θέμα, φυσικά κι ο εξοπλισμός ΠΑΙΖΕΙ ρόλο σε συνδυασμό πάντα με τον παίκτη. Αλλά τα έχουμε ξαναπεί αυτά πολλάκις  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίος ο PS, και ωραίος ήχος (αν μπείτε να ακούσετε και τα τραγούδια του σε spotify...)

 

Τελευταία έχω κολλήσει και με αυτόν και με Walter Trout.

 

 

 

Τώρα, όσων αφορά στο gas syndrome και στο ποσο καλοί είμαστε και χωρίς αυτα... Ε, εντάξει...

 

Και στο Μισσισιπη όταν ξεκίνησαν τα blues, για σκεφτείτε ποσο εξοπλισμό είχαν και με τι όργανα έπαιζαν...

 

Αυτο σκέφτομαι που και που, και κάνω στην άκρη τα πολλά καλώδια και πετάλια (...για λιγο...)   :P

Ένας είναι ειδικός για να μιλήσει για το gas syndrome!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δείτε (όσοι δεν ξέρετε) και τον Walter Trout. Νομίζω οτι μπορει και παίζει πολύ περισσότερα ακομα και απο τον Philip Sayce.

 

Και τελευταία έκανε και μεταμόσχευση ήπατος (και αυτός πέφτει γαμωτο...)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι παίχτες αυτοί είναι σαν οδηγοί φόρμουλα. Θα πάρει το φιατάκι και θα το τρέξει όπως δεν έχεις φανταστεί ποτέ. Αν κάτσω εγώ με μία απλή φεντερ και ο βάι με μία ίδια και με ένα απλό ενισχυτάκι η διαφορά θα είναι εξωφρενική. Φυσικά δεν θα είναι ο ήχος του βάι από το δίσκο αλλά θα είναι ο ίδιος παίχτης και θα ακουστεί αυτό. Το ίδιο με μποναμάσα κλπ κλπ. Προφανώς για να κάνουν τα θαύματα που κάνουν, όμως, χρειάζοναται τοπ εξοπλισμό.

 

Καλά τα λέει ο Μποναμάσας. Υπερβάλλει λίγο αλλά σε γενικές γραμμές έχει δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου