Προς το περιεχόμενο

ESP (E-II) Eclipse DB


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα αγαπητοι!

 

    Εχω την LTD EC-1000 Deluxe την οποια και λατρευω (αν εξαιρεσεις λιγο την ταστιερα που οκ Jackson δεν ειναι) και σκεφτομαι να δωσω για πρωτη φορα ενα μπατζετ γερο και να κανω Upgrade σε ενα τοπ κλας οργανο.

 

http://www.thomann.de/gb/esp_e_ii_eclipse_db_vb.htm

 

Υπαρχει καποιος που να εχει την Eclipse να μου πει την γνωμη του? Ακομα καλυτερα, υπαρχει καποιος που να εχει παιξει και με την ESP και με την LTD?

 

Η ταστιερα της ESP εχει ακτινα 305mm εναντι 350mm της LTD. Ξερει καποιος πρακτικα τι σημαινει αυτο? Ευχαριστω :)

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η ταστιερα της ESP εχει ακτινα 305mm εναντι 350mm της LTD. Ξερει καποιος πρακτικα τι σημαινει αυτο? Ευχαριστω :)

 

Μικροτερη ακτινα σημαινει πιο καμπυλωτη ταστιερα. Γενικα, η μικροτερη ακτινα βοηθαει στα barre ακορντα, ενώ μεγαλυτερη ακτινα (πιο flat ταστιερα) βοηθαει στο σολαρισμα και τα bends.

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχει φιλος και εχω παιξει αρκετες φορες με αυτην..Ειναι μια πολυ καλη κιθαρα,με υψηλα standar ποιοτητας η οποια εχει ξεκαθαρα ΜΕΤΑΛ προσανατολισμο..το μανικι της ειναι καπως μικρο, και η ταστιερα ειναι σχετικα σκληρη..ο εβενος που ειχε η esp vintage plus strat που ειχα ηταν σαφως πιο μαλακος και πιο "φιλικος"..Αν θελεις παντως καλο θα ηταν να κοιταξεις και για μεταχειρισμενη gibson les paul standard σε αυτα τα χρηματα..οι περισσοτεροι τις προσεχουν πααρα πολυ και ειναι πολυ πιθανο να βρεις μια σε κατασταση βιτρινας..νομιζω η gibson θα σε καλυψει καλυτερα και θα σου δωσει και μεγαλη μεταπωλητικη αξια..

Ακομη και αν θελεις καινουργια κιθαρα η διαφορα με τη standard ειναι μικρη

http://www.thomann.de/gb/gibson_les_paul_standard_2014_hb.htm

Υπαρχει και αυτη

http://www.thomann.de/gb/gibson_lp_traditional_ts_2015.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταστιερα της ESP εχει ακτινα 305mm εναντι 350mm της LTD. Ξερει καποιος πρακτικα τι σημαινει αυτο? Ευχαριστω :)

305mm ειναι το 12'' radius και 350mm ειναι το 14'' radius (13,7 για την ακριβεια). Το μπρατσο της Jackson που σου αρεσει αν καταλαβα καλα μαλλον ειναι 16". Παιζουν ομως και αλλα ρολο οπως το nut width και το neck shape.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Εν τω μεταξυ εχουνε φαγωθει ολοι οτι οι E II δεν ειναι οπως λεει η εταιρεια καινουργιο μοντελο της ESP standard αλλα κατι σαν την LTD Deluxe... Εμενα δεν με χαλαει το καινουργιο λογκο, ισα ισα οι 3 γραμμες τα σπανε, αλλα οχι να δωσω ενα 1000αρικο παραπανω για να παρω ιδιο οργανο με την LTD deluxe μου... Οι γνωμες διιστανται σε αυτο.

 

Gibson δεν με ενδιαφερει, δεν μου κανουνε κατι σαν κιθαρες (ισως ειμαι ο μονος).

 

Θελω να παρω μια ΕSP Eclipse II δηλαδη την E II αν οντως ειναι ιδιας ποιοτητας. Αλλιως θα ψαξω για πιο παλια (αν και το ESP το σημα το "καλλιτεχνικο" ειναι χαλια)΄.

 

Βαγγελη το 350 η το 305 ειναι το 12αρι? Εχεις γραψει 2 φορες το ιδιο. Θενξ παντως βοηθαει πολυ να καταλαβω επιτελους τι παιζει ετσι οπως το θετεις.

 

Οποτε....

 

Αξιζει η Ε ΙΙ ΝΕΑ eclipse? Ειναι το ιδιο καλα φτιαγμενη και αξια οπως η πιο παλια? (προηγουμενο μοντελο) Το μονο που ξερω σιγουρα ειναι οτι εχει καλυτερα κλειδια η EII (Gotoh αντι Tonepros)

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jackson warrior XT 2002 μοντελο εχω!

 

Δηλαδη η eclipse εχει ακομα πιο μικρη ταστιερα απο την EC-1000? ωχ...

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jackson warrior XT 2002 μοντελο εχω!

12"-16"

 

Δηλαδη η eclipse εχει ακομα πιο μικρη ταστιερα απο την EC-1000? ωχ...

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τον ορο "πιο μικρη" αλλα μη βασιζεσαι παντα στη θεωρια. Διαφορετικη αισθηση εχει το 12αρι με λεπτο μπρατσο και 43mm nut και αλλη το 12αρι με λιγο πιο παχυ και 42mm κ.ο.κ. Πολλοι συνδυασμοι οπως καταλαβαινεις  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Eχεις δικιο απολυτο αλλα δεδομενου οτι δεν υπαρχει στην Ελλαδα να την δοκιμασω και του οτι στο ιντερνετ διαβαζεις 1000 γνωμες + ο,τι review διαβασεις μονο καλα λογια ακους προσπαθω να βγαλω ακρη...

 

Γι αυτο θελω γνωμες απο οσους εχουνε παιξει και με τις 2 να μου πουνε τι και πως!

 

Οσον αφορα το ESP και το E II logo  επικρατεστερη θεωρια ειναι οτι πλεον το ESP το κλασσικο θα το εχουνε μονο οι custom made...προς το παρων τουλαχιστον. Και η ποιοτητα αναμεσα σε EII eclipse  2014 και ΕSP eclipse 2010 ειναι (θεωρητικα) η ιδια....

 

Μπερδεμα.

Ητοι μεν πρωτιστα χαος γενετο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου