Προς το περιεχόμενο

Ανανέωση κάρτας ήχου.


panos ampalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους!  Αυτή τη στιγμή έχω μια κάρτα mbox 2 mini και ενδιαφέρομαι να πάω ένα βήμα παραπάνω (και δύο βρε αδερφέ). Έχω στο μυαλό μου την rme uc/fireface 400, τη motu ultralate mk3 ή την motu 896 mk3. Επίσης έχω αρχίσει να σκέφτομαι σαν εναλλακτική λύση να πάρω μια pci κάρτα σε συνδυασμό με κάποιον προενισχυτή (golden age pre 73 και grace m501 έχω ακούσει ότι είναι τίμιοι για τα λεφτά τους) ωστόσο δεν έχω ιδέα με τις pci τι παίζει και αν θα μπορούσα να συνδέσω κατευθείαν προενισχυτή σε μια pci κάρτα. Γιατί αν πρέπει να πάρω και μετατροπέα ξεφεύγουμε μάλλον από το budget. Γενικά ψάχνω για συνδυασμό κάρτας με καλούς μετατροπείς και προενίσχυση γύρω στα 1000  ευρώ (και λίγο παραπάνω αν αξίζει ). Χρησιμοποιώ τα  pro tools 9 σε pc (windows 7) και ενδιαφέρομαι κυρίως για ηχογράφηση ακουστικών κυρίως οργάνων και μίξη. Αν έχετε καμιά ιδέα ή κάποια άποψη για τις κάρτες που προανέφερα θα με βοηθούσατε! Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσόρισες!

 

Καταρχάς προφανέστατα εννοείς PCI Express κάρτα.  ;)

 

Εγώ στην κατηγορία τιμής αλλά και για τις ανάγκες που περιγράφεις, πριν από μερικά χρόνια επένδυσα στην RME Fireface 400 και δεν το μετάνοιωσα στιγμή. Η RME έχει τώρα και άλλα μοντέλα (όχι μόνο firewire) σ'αυτή την κατηγορία. Το έχω γράψει 100.000 φορές στο φόρουμ, ότι σημασία δεν έχει μόνο η αρχική ποιότητα (πολύ υψηλή) που αγοράζεις, αλλά και το support σε drivers και firmware που θα απολαμβάνεις για χρόνια. Σ'αυτή την κατηγορία η RME είναι κορυφαία.

 

Για εξωτερικούς προενισχυτές κοιτάς αργότερα (οι ενσωματωμένοι είναι εξαιρετικοί), αν χρειάζεσαι περισσότερα ταυτόχρονα κανάλια, ή ένα διαφορετικό flavor.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pci express σωστά! (Μάλλον πρέπει να το εγκαταλείψω το σχέδιο pci express)

Και εγώ την rme ψήνω πιο πολύ σαν πιο σίγουρη λύση ωστόσο με προβληματίζει λίγο το ότι είναι αρκετά παλιό μοντέλο και φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα αργότερα. Επίσης δεν ξέρω πως τα πάει με τα pro tools 9. Την έχεις δουλέψει καθόλου με τα pro tools? … ένας φίλος (ηχολήπτης) μου πρότεινε τη σειρά mk3 της MOTU σαν πιο καλή λύση σε αναλογία με τα χρήματα της.  ευχαριστώ για τη βοήθεια!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μια rme pro 8 που ειμαι πολυ ικανοποιημενος κια μια μοτου 828 που ειμαι απλα ικανοποιημενος.χρειαζομαι ομως κα πολλα καναλια.και για προενισχυσεις εχω κονσολα και preamp racks.οι καρτες (uc/fireface 400, motu ultralate mk3 ή την motu 896 mk3) που αναφερεις εχουν 8 εισοδους και 8 εξοδους. το να πας βηματα μπροστα δεν σημαινει πολλα ins/outs.δεν αναφερεις τι θελεις να κανεις.μπορει να καλυπτεσε να παρεις ενα preamp που να εχει digital out και να εχεις δυο εισοδους σωστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά τα pro tools δεν δουλεύουν μόνο με "δικές τους" κάρτες?

Πως θα δουλέψεις pro tools με RME?

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη σειρά 9 και μετά τα PT δουλεύουν με οποιαδήποτε κάρτα.

 

Τι λες :o ???

Sorry δεν το ήξερα, έχω χάσει επεισόδια μάλλον.

off topic--> έχει και καμία φθηνή lite έκδοση? Για στείλε κανένα PM

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ την rme ψήνω πιο πολύ σαν πιο σίγουρη λύση ωστόσο με προβληματίζει λίγο το ότι είναι αρκετά παλιό μοντέλο και φοβάμαι μήπως έχω πρόβλημα αργότερα.

 

Δηλαδή τι πρόβλημα?  ???

 

Ναι, είναι παλιό μοντέλο όσο είναι και το F-16.  :P Άλλα όλες οι αεροπορίες του κόσμου, F-16 έχουν (ή θα ήθελαν πολύ να έχουν).

 

Εδώ οι αναβαθμίσεις έρχονται, όχι σε hardware, αλλά σε firmware και drivers. Αν ήθελες να έχεις τους πρώτους drivers που βγήκαν, ας πούμε, για Win7, παίρνεις RME.

 

Για τις MOTU δεν ξέρω περισσότερα απ'αυτό που λένε σχεδόν όλοι, πως προτείνονται αν έχεις Mac. Μετά την εμπειρία μου με την RME βέβαια, και σε Mac να πήγαινε, δεν θα την άλλαζα.

 

 

εγω εχω μια rme pro 8 που ειμαι πολυ ικανοποιημενος κια μια μοτου 828 που ειμαι απλα ικανοποιημενος.χρειαζομαι ομως κα πολλα καναλια.και για προενισχυσεις εχω κονσολα και preamp racks.οι καρτες (uc/fireface 400, motu ultralate mk3 ή την motu 896 mk3) που αναφερεις εχουν 8 εισοδους και 8 εξοδους. το να πας βηματα μπροστα δεν σημαινει πολλα ins/outs.δεν αναφερεις τι θελεις να κανεις.μπορει να καλυπτεσε να παρεις ενα preamp που να εχει digital out και να εχεις δυο εισοδους σωστες.

 

Για την ακρίβεια, οι Fireface (δεν ξέρω για τις Motu), έχουν και ADAT και SPDIF εισόδους, οπότε με τη χρήση εξωτερικών προενισχυτών μπορούν να αποκτήσουν άλλα 18 κανάλια.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την εμπειρία μου με την RME βέβαια, και σε Mac να πήγαινε, δεν θα την άλλαζα.

Άσε πρώτα φίλος...να αποκτήσεις εμπειρία και με Mac... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μια rme pro 8 που ειμαι πολυ ικανοποιημενος κια μια μοτου 828 που ειμαι απλα ικανοποιημενος.χρειαζομαι ομως κα πολλα καναλια.και για προενισχυσεις εχω κονσολα και preamp racks.οι καρτες (uc/fireface 400, motu ultralate mk3 ή την motu 896 mk3) που αναφερεις εχουν 8 εισοδους και 8 εξοδους. το να πας βηματα μπροστα δεν σημαινει πολλα ins/outs.δεν αναφερεις τι θελεις να κανεις.μπορει να καλυπτεσε να παρεις ενα preamp που να εχει digital out και να εχεις δυο εισοδους σωστες.

 

πιστεύεις ότι η διαφορά της mbox με τις rme, motu έχει να κάνει πιο πολύ με των αριθμό των εισόδων και όχι με την ποιότητα? Γιατί αν είναι έτσι έχεις τα δίκια σου...

  Για την ώρα με δύο εισόδους μικροφώνου και άλλες δυο για όργανα βολεύομαι είναι η αλήθεια, οπότε σίγουρα η  motu 896 είναι υπερβολή(απλά την κοίταξα επειδή είναι στα ίδια λεφτά περίπου με την rem). ωστόσο στο μέλλον θα χρειαστώ παραπάνω εισόδους που και από την rme και από τη motu θα μπορώ να έxω (πολύ παραπάνω και με τις adat kai spdif εισόδους που έχουν και οι δυο κάρτες). Η mbox  με περιορίζει αρκετά και νομίζω ότι δεν έχει ίδιου επιπέδου μετατροπείς. Δεν είμαι και σίγουρος αλλά έτσι έχω ακούσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου