Προς το περιεχόμενο

Εφέ που να κάνει την κιθάρα βιολί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες άκουσα σε ένα ζωντανό του Πανούση τον κιθαρίστα να παίζει το ταγκο της νεφέλης με την ηλεκτρική του και ακουγόταν σαν να ήταν βιολί ή τσέλο δεν είμαι σίγουρος να πω την αλήθεια!!

δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου πεταλάκι τέτοιου εφέ. έχω μια πολυεφέ πεταλιέρα digitech rp300a αλλά δεν έχει καμία επαφή με το κλασσικό έγχορδο στα εφε...

τι προτείνεται????? που θα βρω κάτι τέτοιο....  ???  ???

 

ευχαριστώ!!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ευχαριστώ φίλε μου!! ωστόσο η πρότη λύση είναι λίγο ακριβή και την δεύτερη την κοιτάω τώρα... κάτι σε πεταλάκι μόνο του δεν παίζει ε? για 40ευρω να λεμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο δουλευει με εντολες midi που σημαινει οτι μπορεις να βαλεις οτι ηχο θελεις.. ::)

Το δευτερο ειναι καλο. :P

 

Βασικα ηχο βιολιου μπορεις να μιμηθεις με αρκετο γκαζι στο πεταλι σου σε συνδυασμο με το volume control.

Κλειστο volume-πικαρεις την χορδη-ανοιγεις volume κ.τ.λ..

Jam House

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ φίλε μου!! ωστόσο η πρότη λύση είναι λίγο ακριβή και την δεύτερη την κοιτάω τώρα... κάτι σε πεταλάκι μόνο του δεν παίζει ε? για 40ευρω να λεμε???

Mα αγαπητέ μου φίλε, δεν ζητάς και κάτι συνηθισμένο...με 40 ευρώ νομίζω μπορείς να νοικιάσεις ένα βιολιτζή από τα πανηγύρια ;D ;D

sifnos4.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To απλο ειναι αυτο που σου προτειναν, καποιο guitar synth. Καποιοι πονηροι κιθαριστες κανουν κατι που πλησιαζει πολυ σε βιολι, κλεινοντας το volume, παιζοντας τη νοτα, και ανοιγοντας σταδιακα το ποτενσιομετρο της εντασης. Ειναι αυτο που κανει εδω ο S.Morse

 

 

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις ειδα τυχαια αυτο..

 

http://www.dv247.com/studio-equipment/behringer-sm200-slow-motion-swell-pedal--38144

 

Που υποτιθεται οτι κανει swells, οχι ακριβως ηχος βιολιου κλπ αλλα μπορει να βοηθησει σε κατι παρομοιο με αυτο που περιγραφει ο alekelis. Επειδη εγω αυτη τη τεχνικη τη χρησιμοποιω συνεχεια, σκεφτομαι να δοκιμασω ενα...μπλιαχρινγκερ ειναι, φτηνο ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο "τζάμπα" υπάρχει ένα εφέ στο Guitar Rig (νομίζω στα FX) που λέγεται Attack Delay, κάνει κάτι-κάπως, όπως το περιγράφει ο fenderiarhs. Βιολί δεν είναι πάντως.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, αν δεν κανω λαθος και το πεταλλακι κομπρεσσορας της BOSS εχει μια ρυθμιση για ηχο τυπου βιολιου...ουσιαστικα μηδενιζει το attack της κιθαρας...μαλλον με ολους τους κομπρεσσορες μπορεις να το κανεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου