Προς το περιεχόμενο

Εφέ που να κάνει την κιθάρα βιολί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες να στε καλά!! θα δοκιμάσω αυτό με το volume up μόλις πιάσω την κιθάρα...

όσο για τον βιολιτζί σπανίζουν στην ηλικία μου (15) τουλάχιστον να γουστάρουν ροκ.

αν κατάλαβα καλά δηλαδή και με την πολυεφφέ πεταλιέρα μου γίνεται σε ένα full gain ,και με μηδενισμένο Attack delay, mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όπως είπαν και τα παιδιά, είναι μια αρκετά διαδεδομένη τεχνική που χρησιμοποιώ κι εγώ συχνά, τα volume swells:

 

 

Όπως είπαν και μερικοί πιο πάνω, ο ένας τρόπος είναι με το παίξιμο στις χορδές τη στιγμή που το volume knob είναι κλειστό - το ανοίγεις αμέσως μετά. Ακούγεται πιο ωραία σε delay. Πιο εύκολα το κάνεις σε στρατ μιας και το vol. knob είναι πολύ κοντά στις χορδές, γίνεται όμως με λίγη εξάσκηση και σε όλες τις υπόλοιπες κιθάρες. Ο άλλος τρόπος είναι με τη χρήση ενός volume pedal. O τρίτος, αν έχεις ένα πετάλι σαν το παλιό Boss Slow Gear ή κάποιο μοντέρνο κλώνο του όπως το Build Your Own Clone Lazy Sprocket (το φτιάχνεις μόνος σου από κιτ ή το ζητάς έτοιμο). Αυτά κόβουν το αρχικό attack της νότας και της κάνουν ένα fade in. Ποια πολυεφφέ το έχουν αυτό δεν γνωρίζω, oύτε ποιοι κομπρέσσορες το πετυχαίνουν (πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο).

 

Η εύκολη λύση? Με το vol. knob ή έστω με volume pedal. Aν τώρα ψάχνεις και τη χροιά του ήχου του βιολιού, πάμε μακριά...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μμμ το δεύτερο βίντεο καλο αλλά μακρυά απ'αυτό που σκέφτομαι!

όσο για την προηγούμενη απάντηση ευχαριστώ για τις πληροφορίες... δεν χρειάζομαι χροιά βιολιού εντάξει!  ;D  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Behringer Slow Motion και τα Attack delays των πολυεφέ είναι παραλλαγές του Boss SG-1 που πολυ σωστα αναφερθηκε, το οποιο ομως δεν ειναι απλα ενα auto-volume πεταλι, αλλα ακολουθείται απο ενα σταδιο delay. Γι' αυτο το λογο το ιδιο εφε ακουγεται με volume swell απο το knob της κιθαρας (ή με volume πεταλι) και delay .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε τα λες ωραία αλλά δεν καταλαβαίνω... :D κατάλαβα πάνω κάτω... επι το πρακτέω όμως... πως ρυθμίζω? ή αυτό λες τόση ώρα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σ'αυτό το βίντεο στο 4:47!!!!!!! σαξόφωνο βιολεντσέλο... αγνοείστε τις προστυχιές όσοι δεν τις αντέχετε :D συγγνώμη αλλά δεν είχα άλλο παράδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το οποιο παιζει ο κιθαριστας του πανουση στο εν λογω βιντεο ειναι κιθαρα με ενσωματομενο MIDI pickup (πχ Roland)

 

Σου δινει εξοδο MIdi και απο εκει και περα μπορεις να παιξεις με την κιθαρα σου ηχους απο συνθεσαιζερ αλλα και απο samplers.. To εχει χρησιμοποιισει κατα κορον ο Adrian Belew (Ενδεικτικο παραδειγμα)  των Κing Crimson, Ζαππα κτλ ...

 

Ειναι ακριβη λυση και προυποθετει να ξερεις τι θελεις απο τον ηχο της κιθαρας σου..

 

Αυτο που ζητας δε θα το βρεις στα λεφτα που λες.. Αντε με καμια boss gt που εχει καποια synth emulation αλλα ως εκει...

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου καλησπερα. το e-bow το εχω. κανει την δουλεια που θες πιστευω μια χαρα. αλλα θελει εξασκηση. δεν ειναι για γρηγορο παιξιμο. συνηθως παιζεις μια μια τις χορδες. γιατι η αλλαγη χορδων με το e-bow δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα. ειναι εφικτο αλλα θελει εξασκηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

+1000 απιστευτη ευελιξια, το λιμπιζομαι εδω και καιρο. πολυ δυνατο.

 

επεισης φιλε μου ο κιθαριστας του πανουση λογω προσωπικης εμπειριας το βιολοντσελο το παιζει με μια boss. αλλα το εφε αυτο δεν ειναι για γρηγορο παιξιμο. ΤΙ ΣΑΣ ΠΑΙΖΩ ΜΕ 5 ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ!!! Α ΡΕ ΤΖΙΜΑΚΟ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου