Προς το περιεχόμενο

Tremolo Strat Mexico (έτσι πρέπει να είναι?)


m_aztec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι τη θες τη stratocaster οταν υπαρχει η telecaster!!!!!

 

Κοτσαρεις πανω και 5 διπλους super distortion DiMarzio & you are ready to RAWK...!

 

Ή κάποιος hackαρε τον λογαργιασμό του superfunk και μας κάνει πλάκα, ή ο νίκος άρχισε να τα ... χάνει... :D

 

n0 0ffence φυσικά...

LEGO people live in houses made of their own flesh.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τη θες τη stratocaster οταν υπαρχει η telecaster!!!!! :lol:

 

Αφου δεν το θες το τρεμολο τι την πηρες τη μπουρουχα??? :lol: :lol:

 

Αφου δεν χρησιμοποιεις το tremolo παρε αγορι μου μια tele να δεις το φως!!! :lol:

 

Ουτε blocks ουτε ελατηρια ουτε τιποτα... :lol:

 

Κοτσαρεις πανω και 5 διπλους super distortion DiMarzio & you are ready to RAWK...! :lol:

 

ΝΑΙ !! ΝΑΙ !! ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΨΩ ΤΗΝ Π@Τ#Ν# !!!

 

ΚΑΤΩ ΤΑ TREMOLO ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΑΤΗΡΙΑ !!!! ΖΗΤΩ ΟΙ TELECASTER !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Διάβασα μετά από καιρό ξανά posts του Flipper και συγχυστηκα... :twisted: :twisted:

 

Ωραίος τύπος ήταν αυτός :lol:

 

Για την κιθάρα δεν έχω να προσθέσω κάτι' date=' αλλά είδα το site σου και άκουσα ένα δυο κομματάκια, οπότε είπα να αναφέρω ότι μου άρεσαν ;)[/quote']

 

Ευχαριστώ menelaos :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμίζοντας την μεξικάνα Strat μου παρατήρησα ότι το γέφυρα του τρέμολο είχε σηκωθεί παρα πολύ (είχα αλλάξει τις χορδές απο 9αρες σε 10αρες). Ανοιξα την κιθάρα για να κατεβάσω το τρέμολο και ήταν έτσι http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/m_aztec/tremolo.jpg.

 

Μοιάζει σαν να λείπουν ελατήρια ! :roll: Ετσι πρέπει να είναι ? :!:

 

PS: 1) Η κιθάρα δεν έχει πειραχθεί ξανά

2) τέτοιου είδους επέμβαση έχω κάνει πρώτη φορά (οπότε μη γελάτε)

Aυτό το χα πάθει και εγώ και μου βγήκανε τα μάτια έξω!!

Το τρέμολό σου είναι double locking και στηρίζεται απόλυτα στα ελατήρια.

Ότνα την πήρες,η κιθάρα ήταν ρυθμισμένη έτσι ώστε η γέφυρα να είναι παράλληλη με το σώμα.Τώρα όμως που έβαλες βαρύτερες χορδές,η πίεση που ασκείται στα ελατήρια είναι μεγαλύτερη άρα πρέπει να ρυθμίσεις τις βίδες στην άκρη των ελατηρίων έτσι ώστε ο καβαλάρης να είναι παράλληλος με το σώμα.

Θα σου συνιστούσα να αφήσεις λίγο τον καβαλάρη έτσι και να δοκιμάσεις αν σου κάνει αυτό το μέγεθος χορδών.Αν ναι,κάνε τις ρυθμίσεις. :wink:

Τα 3 ελατήρια νομίζω πως πρέπει να είναι αρκετά.Αν βάλεις επιπλέον ελατήρια ο καβαλάρης μπορεί να κινείται λιγότερο όταν ξεκουρδίζεις κλπ.

Τονίζω όμως ότι τέτοιοι καβαλάρηδες δεν είναι καλοί για εναλακτικά κουρδίσματα,γιατί ο καβαλάρης δε θα είναι παράλληλος με το σώμα.

Ελπίζω να σε κάλυψα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τη θες τη stratocaster οταν υπαρχει η telecaster!!!!! :lol:

 

Αφου δεν το θες το τρεμολο τι την πηρες τη μπουρουχα??? :lol: :lol:

 

Αφου δεν χρησιμοποιεις το tremolo παρε αγορι μου μια tele να δεις το φως!!! :lol:

 

Ουτε blocks ουτε ελατηρια ουτε τιποτα... :lol:

 

Κοτσαρεις πανω και 5 διπλους super distortion DiMarzio & you are ready to RAWK...! :lol:

πεντε pickups? 8O
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου