Προς το περιεχόμενο

Tremolo Strat Mexico (έτσι πρέπει να είναι?)


m_aztec

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρυθμίζοντας την μεξικάνα Strat μου παρατήρησα ότι το γέφυρα του τρέμολο είχε σηκωθεί παρα πολύ (είχα αλλάξει τις χορδές απο 9αρες σε 10αρες). Ανοιξα την κιθάρα για να κατεβάσω το τρέμολο και ήταν έτσι http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/m_aztec/tremolo.jpg.

 

Μοιάζει σαν να λείπουν ελατήρια ! :roll: Ετσι πρέπει να είναι ? :!:

 

PS: 1) Η κιθάρα δεν έχει πειραχθεί ξανά

2) τέτοιου είδους επέμβαση έχω κάνει πρώτη φορά (οπότε μη γελάτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία ελατήρια είναι μια χαρά... αν θέλεις να το χρησιμοποιείς δηλαδή κιόλας το τρέμολο! :lol:

 

Απλώς θέλουν σφίξιμο οι βίδες πάνω στο claw (αυτό το μεταλλικό μαραφέτι που κρατάει τα ελατήρια, κοντά στο neck).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρία ελατήρια είναι μια χαρά... αν θέλεις να το χρησιμοποιείς δηλαδή κιόλας το τρέμολο! :lol:

 

Απλώς θέλουν σφίξιμο οι βίδες πάνω στο claw (αυτό το μεταλλικό μαραφέτι που κρατάει τα ελατήρια' date=' κοντά στο neck).[/quote']

 

Ευχαριστώ abraxas. Το τρέμολο έχει έρθει στην σωστή θέση ... Στην πραγματικότητα δεν το χρησιμοποιώ (μακάρι να μη το είχα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ abraxas. Το τρέμολο έχει έρθει στην σωστή θέση ... Στην πραγματικότητα δεν το χρησιμοποιώ (μακάρι να μη το είχα).

 

Αν δεν το χρησιμοποιείς' date=' μπορείς να προσθέσεις 2 ακόμα ελατήρια και να το κλειδώσεις σε non floating θέση. Μερικοί επίσης χρησιμοποιούν ένα μικρό μπλοκ από ξύλο, ανάμεσα στο μπλοκ του τρέμολο και το πίσω μέρος του tremolo cavity.

 

Ωστόσο αν ακολουθήσεις αυτή τη μέθοδο πρέπει να κάθεσαι τώρα [b']να κουρδίζεις [/b]το κομματάκι ξύλου, κλπ κλπ, οπότε άστο καλύτερα... 8) :P :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε m_aztec όπως σου έχω ξαναπεί και σε άλλο post, νομίζω ότι πρέπει να βάλεις ένα ατσάλινο (steel) full size block στην κιθάρα σου. Κάτι σαν αυτό:

 

block_c.jpg

 

Θα εκπλαγείς πολύ από το πόσο καλύτερος θα γίνει ο ήχος σου ;)

 

 

To είχα γράψει και παλιότερα εδώ http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=44487

 

Edit: Διάβασα μετά από καιρό ξανά posts του Flipper και συγχυστηκα... :twisted: :twisted:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν το χρησιμοποιεις τοτε βαλε 5 ελατηρια και σφιξε τερμα το claw,ετσι ωστε να εφαπτεται το Plate με το σωμα ,θα σου δωσει περισσοτερο...sustain (λεμε τωρα.. :lol: :lol: ) & η κιθαρα δεν θα ξεκουρδιζεται αν σπασει καποια χορδη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι είναι όλα αυτά ρε παιδιά 8O !!! Steel blocks, ελατήρια .... 8O

 

Με βάλατε στο trip να ξάχνω όλα τα site για διάφορα εξαρτήματα ... και το χειρότερο δεν ξέρω εάν όλα αυτά παίζουν για την συγκεκριμένη κιθάρα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Edit: Διάβασα μετά από καιρό ξανά posts του Flipper και συγχυστηκα... :twisted: :twisted:

 

Ωραίος τύπος ήταν αυτός :lol:

 

Για την κιθάρα δεν έχω να προσθέσω κάτι, αλλά είδα το site σου και άκουσα ένα δυο κομματάκια, οπότε είπα να αναφέρω ότι μου άρεσαν ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι τη θες τη stratocaster οταν υπαρχει η telecaster!!!!! :lol:

 

Αφου δεν το θες το τρεμολο τι την πηρες τη μπουρουχα??? :lol: :lol:

 

Αφου δεν χρησιμοποιεις το tremolo παρε αγορι μου μια tele να δεις το φως!!! :lol:

 

Ουτε blocks ουτε ελατηρια ουτε τιποτα... :lol:

 

Κοτσαρεις πανω και 5 διπλους super distortion DiMarzio & you are ready to RAWK...! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου