Προς το περιεχόμενο

Θέλω πληροφορίες για κατασκευή πεταλιών!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

βλεποντας το booster του jam, μου ηρθε η ιδεα να κατασκευασω κ γω καποια πεταλακια, με τη βοηθεια ενος "πολυτιμου" θειου....

θελω να ρωτησω αρχικα αν αξιζει τον κοπο.

επισης θελω να μαθω αν μπορω να βρω σχεδια ΣΩΣΤΑ Κ ΠΛΗΡΗ για γνωστα πεταλια.

 

αρχικα ενδιαφερομαι για τα εξης :

 

shredmaster distortion (marshall νομιζω)

dod440 envelope filter

αν υπαρχει καποιο "ευκολο" και γνωστο tremolo (tr2 πχ.....)

επισης φιλε jam σε παρακαλω πες μου απο που ψωνιζεις κουτακια!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ενα μηνα περιπου ξεκινουσα με τις ιδιες αποριες στο DIY.Πλεον μπορω να σου πω οτι αξιζει να ασχοληθεις,1ον γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις σου βγαινει ποιο φθηνα απτο να αγορασεις κατι απο μαγαζι,2ον γιατι αν ψαξεις λιγο θεωρεια θα αρχισεις τους πειραματισμους με διαφορετικους ηχους και δεν θα εξαρτασαι απολυτα απο τα σχεδια,και 3ον παντα μενει η χαρα της προσωπικης δημιουργιας.

Οσον αφορα τα σχεδια κανενας δεν ξερει αν οντως αυτα που κυκλοφορουν ειναι ιδια με τα αυθεντικα.Παραδειγμα ειναι η Mesa που ολοι λενε οτι δεν αφηνει να βγουν προστα εξω τα σχεδια της και οσα βγαινουν κανει οτι μπορει να τα αλλαξει.Αλλα πιστευω στο 90% ειναι ιδια.Συνηθως καποιοι απλα ανοιγουν τα καινουργια τους πεταλια και τα αντιγραφουν.

https://schematicheavencom.secure.powweb.com/veffects/dodenvf.pdf

https://schematicheavencom.secure.powweb.com/veffects/kaytrem.pdf

Εδω εχει τα σχεδια για το DOD που ανεφερες και ενα tremolo.Παντως με ενα search στο google θα βρεις εκατονταδες σχεδια και πληροφοριες για το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά ο jam είχε γράψει ότι το αγόρασε απ τον Φανό

στην Κάνιγγος - έλεγξε τα παλιότερα ποστ του για diy.

Ωραίο χρωματάκι είχε το κουτάκι του ε;

Επίσης όταν τους πάρεις τον αέρα θα μπορείς εύκολα

πχ αλλάζοντας έναν πυκνωτή να βελτιώσεις τον ήχο του

pedal που θα 'χεις φτιάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από όσα διάβασα στο νετ, οικονομικά δεν αξίζει τον κόπο και πολλές φορές ίσως ξεπεράσεις το κόστος ενός πεταλιού της αγοράς και σίγουρα η ποιότητα δεν μπορεί να είναι η ίδια εκτός αν ξέρεις πολύ καλά τι κάνεις..(επαγγελματίας) η χαρά της δημιουργίας είναι ένα πολύ καλό κίνητρο όμως για να ασχοληθείς..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.geofex.com/effxfaq/bldfx.htm

http://www.geofex.com/effxfaq/bldfx.htm#practical

οτι διαβασα σας λεω..μακαρι να λεει αυνανιες ο τυπος...

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mechmg93 θα σε ενθάρυνα να ασχοληθείς ! Για παράδειγμα το booster που έφτιαξα καινούριο κάνει 150+ ¤ και εμένα μου στοίχησε 25¤. Υπάρχουν βέβαια πετάλια όπως πχ το overdrive της boss που καινούριο κάνει 60¤. ε, θα σου έλεγα αγόρασέ το.

 

ps- Το original χρώμα του κουτιού ήταν ασημένιο. Το καταπληκτικό χρώμα που βλέπετε οφείλεται σε εμένα... :roll:

 

ps-2 : Να σημειώσω ότι χωρίς την πολύτιμη βοήθεια του electritabs δεν θα είχα φτιάξει το πετάλι αυτό.

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άσχετο με τη μουσική, αλλά έχει σχέση με το κόστος.

Ένα "μάτι" υπερύθρων για να στέλνεις κ να παίρνεις αρχεία

στο κινητό το πουλάνε γύρω στα 20 ευρώ αν θυμάμαι καλά.

Στο http://infraredport.de/ έχει αναλυτικές οδηγίες για τη

κατασκευή ενός τέτοιου με χρήση ολοκληρωμένου.

Σχεδόν όλες οι motherboard έχουν δυνατότητα να συνδεθούν

με εξωτερικό ir module. Μπορεί να χεις πρόβλημα με την τάση

[δεν είναι όλες ίδιες, στη σελίδα λέει κάποιες μητρικές που δουλεύουν]

και να μη σου δουλέψει σωστά. Αν είναι "τυχερός" αυτός που

θα το φτιάξει χρειάζεται μόνο ένα καλώδιο, το ολοκληρωμένο,

μια αντίσταση και μια 'θηλυκή άκρη' για το καλώδιο [δε θυμάμαι πως

το λένε αλλά δε θες να το κολλήσεις πάνω στη μητρική].

Το ολοκληρωμένο που λέει ο τύπος δεν το βρήκα, αλλά βρήκα

ένα απ΄την telefunken που κάνει τα ίδια [κάπου στο σάητ το γράφει το μοντέλο ]. Κόστος του ολοκληρωμένου 1,5 ευρώ και 50 πες σεντς

η αντίσταση κ το καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.geofex.com/effxfaq/bldfx.htm

http://www.geofex.com/effxfaq/bldfx.htm#practical

οτι διαβασα σας λεω..μακαρι να λεει αυνανιες ο τυπος...

 

 

Ο τύπος είναι λίγο ακραίος εσκεμμένα για να αποτρέψει άτομα που θα το κάνουν μόνο επειδή θα τους έρχεται φθηνότερα…Τέτοιοι συνήθως όταν αποτύχουν μια-δυο φορές θα τα παρατήσουν…

Ο λόγος που ξεκίνησα να φτιάχνω πεταλάκια ήταν γιατί ήθελα ένα booster για την Brian Μay κιθάρα μου. Απέτυχα 2 φορές μέχρι να πετύχω αυτό που ήθελα…και μετά ήρθε το «κάψιμο».Τρελό κόλλημα. Τα τελευταία δύο χρόνια πιο πολύ έχω ξενυχτήσει μ’ένα κολλητήρι στα χέρια μου παρά μ’ένα καφέ ή ποτό όπως παλιότερα.Την κιθάρα την έχω σχεδόν μόνο για να δοκιμάζω τα δημιουργήματα μου.

Μου βγαίνει συνήθως φθηνότερα να τα φτιάχνω παρόλο που τα περισσότερα δεν είναι για δική μου χρήση.

Όπως είπε κι ο jam δεν αξίζει να φτιάξεις τα overdrive-distortion της boss ή κάτι αντίστοιχο.Ένας πολύ καλός κανόνας που έμαθα από έναν «γέρο» ενισχυτομανή,πεταλομανή κλπ. είναι ότι αν μπορείς να το βρεις μεταχειρισμένο-σε καλή κατάσταση στη διπλάσια τιμή απ’ότι αν το έφτιαχνες εσύ,τότε αγόρασε το.

Ο κανόνας αυτός δεν ισχύει βέβαια για μεγάλες διαφορές π.χ. για boutique ενισχυτές.

 

Κι επειδή πολλοί έχουν αυτή την απορία παραθέτω πιο κάτω την αξία ενός εφφέ,ενισχυτή του εμπορίου ή από τα χεράκια ενός diyer.Οι τιμές είναι στο περίπου μόνο για να σας δώσουν μια ιδέα, εξαρτώνται από τα υλικά που θα χρησιμοποιηθούν και προϋποθέτουν να έχει κανείς τα κατάλληλα εργαλεία και γνώσεις…Αν κάποιες diy τιμές σας φανούν μικρές σκεφτείτε ότι πρέπει να έχετε την ανάλογη εμπειρία για να τα φτιάξετε αλλιώς αν κάνετε λάθη κλπ πολλαπλασιάστε επί 1.5 ή 2.

Επίσης πρέπει να τονίσω για χιλιοστή φορά την επικινδυνότητα κάποιων κυκλωμάτων ειδικά για τους άπειρους.

 

Boss SD-1

Εμπόριο: 60€ Καινούριο, 40€ ΜΤΧ

DIY: 35€

 

Mesa Boogie V-Twin

Εμπόριο: 650€ Καινούριο,400€ περίπου ΜΤΧ

DIY: 150€

 

Fender Champ/Princeton (vintage full λάμπα λιγότερο από 10W)

Εμπόριο: 300-400€ MTX

DIY: 150-200€

 

Laney LC-15

Εμπόριο:300€ Καινούριος, 200-250€ ΜΤΧ

DIY: 200-250€

 

Marshall Super Lead Plexi Head Reissue

Εμπόριο: 1600€ Καινούριος, 1000-1200 περίπου ΜΤΧ(Reissue)

DIY: 400-500+ €

 

Fender Twin Reverb Head

Εμπόριο: 1600€ Καινούριος, 1000€ ΜΤΧ

DIY: 400-500+€

 

Soldano SLO-100 Head

Εμπόριο: ΧΧΧ € καινούριος, 1500-2000€ ΜΤΧ

DIY: 500-700€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου