Προς το περιεχόμενο

Θέλω πληροφορίες για κατασκευή πεταλιών!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.geofex.com

 

έχει ότι χρειάζεσαι

λένε ότι το ts808 έχει καλύτερο ήχο απ'ότι οι άλλες εκδόσεις(TS-5,TS-9,TS-10 κλπ)

υπάρχουν όμως και πολλοί boutique κλώνοι που ίσως να ακούγονται ακόμα καλύτερα.Fulltone Fulldrive,Menatone Blue Collar,Runoffgroove Tube Reamer,...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις φτιάξει M.B. V-twin? Είχα κατεβάσει τα σχέδια αλλά χαώθηκα. Δεν ξέρω καν αν ειναι σωστά. Αν είχα κάποια βοήθεια θα το προσπαθούσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.geofex.com/effxfaq/bldfx.htm

οτι διαβασα σας λεω..μακαρι να λεει αυνανιες ο τυπος...

 

Ο R.G. Keen τα λέει μια χαρά! Αν κάποιος προσπαθήσει να φτιάξει ένα μοντέρνο "σχεδιαστικά" πεταλάκι, είναι πολύ πιθανό να σπαταλήσει περισσότερα χρήματα από ότι να το αγόραζε καινούριο.

Η παρακάτω πρόταση περιέχει όλη την ουσία του άρθρου:

It is NOT usually cheaper to build something that is not a "vintage" item.

 

Δε νομίζω να αποτρέπει κάποιον από το να ασχοληθεί!

Τώρα, όσον αφορά τη μανία περί οικονομικής σύγκρισης "diy vs εμπόριο" τη θεωρώ ολίγον άτοπη. Σύντομα, ανακαλύπτει ο εκκολαπτόμενος diyer ότι αυτά που τον ενδιαφέρουν να κατασκευάσει δεν υπάρχουν στο εμπόριο.

 

Τετριμμένη συμπεριφορά ατόμου που ενδιαφέρεται να ξεκινήσει με diy :

Είναι ποιο φθηνά έτσι;

Είναι το αποτέλεσμα ίδιο με του εμπορίου;

 

Απαντώ αρνητικά στα παραπάνω, λέγοντας όμως παράλληλα ότι είναι λάθος ερωτήσεις προερχόμενες από λάθος προσέγγιση του diy. Αυτοί που ασχολούνται λίγο σοβαρότερα με το θέμα γελάνε με τις χαζές απορίες που είχαν κάποτε.

 

8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα.Η σύγκριση τιμής εμπορίου-diy έγινε μόνο γιατί πολλοί το ρώτησαν και σε άλλο topic.Ποτέ δεν ξεκίνησα να φτιάξω κάτι με βάση αυτή τη σκέψη.

Το αποτέλεσμα δεν σημαίνει ότι θα είναι το ίδιο καλό.'Οπως είπα εξαρτάται από την εμπειρία και τα υλικά που θα χρησιμοποιήσει κανείς.Μπορεί να είναι τελείως αποτυχία μπορεί να είναι και καλύτερο.Ποιος ξέρει, είναι λίγο voodoo.

Τα περισσότερα κυκλώματα που ασχολούμαι δεν υπάρχουν στο εμπόριο πολύ απλά γιατί τα πιο πολλά πεταλάκια του εμπορίου δεν μου αρέσουν(ειδικά οι παραμορφώσεις)

 

(Νίκο το ήξερα ότι δεν έπρεπε να βάλω τη σύγκριση παρόλο που με ρώτησαν πάρα πολλοί.Πιο πολύ ζημιά έκανα παρά καλό.Ειδικά σε όσους νομίζουν ότι από το τίποτα θα φτιάξουν την υπερενισχυτάρα :D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις φτιάξει M.B. V-twin? Είχα κατεβάσει τα σχέδια αλλά χαώθηκα. Δεν ξέρω καν αν ειναι σωστά. Αν είχα κάποια βοήθεια θα το προσπαθούσα..

 

Όχι έχω φτιάξει κάτι σαν το V-twin ,ουσιαστικά χωρίς τα ολοκληρωμένα

δηλαδή all tube και μου κόστισε περίπου 100€ ,τα υλικά τα έφερα από εξωτερικό.Τώρα φτιάχνω άλλο ένα περίπου ίδιο σε συσκευασία της electro-harmonix. Όταν το τελειώσω θα ανεβάσω φωτό.

By the way toneless το synth γ... από εμφάνιση,θέλω πολύ να το ακούσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

πάνω στην ώρα samoth μόλις τελείωσα την προενίσχυση στο κουτί της electro-harmonix και γ...

θα ανεβάσω σε κανα δύο μέρες ένα μίνι αρθράκι με φωτό κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου