Προς το περιεχόμενο

Sound mangling & Impro with Roland V-Synth με ακομπανιαμέντο Omnisphere plus Stylus RMX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To είδε ένας φίλος μου στο κανάλι και με πήρε τηλέφωνο και μου λέει, τι κάνεις ρε συ, γιατί παίζεις σαν μουρλός και φοράς και τα γυαλιά θα σε πάρουν για ΤΡΕΛΟ🤣 Φτιάξε ένα σοβαρό βίντεο🤣

 

 Δεν ξέρω αν είμαι τρελός 🤣 εσείς το ξέρετε καλύτερα από όλους χαχαχαχχαχαχχχαχαχα🤣 εγώ στο πλαίσιο της δοκιμής και to know us better με τα νέα ηχεία μου και θα ακολουθήσει μάλλον και νέο ζεύγος ακουστικών σύντομα, είπα να τραβήξω το βίντεο και να το δούμε παρέα να μου πείτε απόψεις. Πιο πολύ ο ήχος με ενδιαφέρει και την ώρα που γράφω και γενικά είμαι ευχαριστημένος

 

 Έφτιαξα ένα δικό μου multi στο omni και έβαλα ένα patch στο Stylus RMX για ρυθμό και τα arpeggios για fingered ακομπανιαμέντο

 και σας δίνω και την ευκαιρία να δείτε λίγο real time πείραγμα και performance από ήχους του Roland V-Synth μου.

 

 Ένα ακόμα  μικρό παράδειγμα συνεργασίας software και hardware σε πραγματικό χρόνο σε ένα minimal setup ικανό όμως να κάνει τα πάντα με περιορισμό

 μόνο τη φαντασία.

 

 ΜΙDI.  ένα πρωτόκολλο επικοινωνίας για τη διασύνδεση μουσικών οργάνων που κάνει  εδώ και ΣΑΡΑΝΤΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ και την κουτσή Μαρία😃 μουσικαρά σε στούντιο που πλέον χωράει στη χούφτα.

 

 Το MIDI βγήκε δηλαδή όταν κυκλοφόρησε το Rock the Casbah των The Clash και αποτελούν και τα δύο σταθερή αξία και ανεκτίμητη💪

 

 Απολαύστε όσο αντέξετε και γιατί όχι, ακούω απόψεις.

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Like 9

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Man Cave Avocation. Αυτός θα έπρεπε να είναι ο τίτλος του συγκεκριμένου αυτοσχεδιασμού. Πάντως, εκτός του οτι δεν είχες προετοιμάσει λίστα με τους ήχους που θα χρησιμοποιήσεις, κατά τα άλλα ναι, παίζεις με ένα 90% των δυνατοτήτων στα χέρια σου. Αν είχες οργανωμένη λίστα στις εναλλαγές των σολιστικών ήχων, θα ήσουν κομπλέ γιατι δε θ'ακουγόταν τόσο random. Η μίξη δεν είναι και ο,τι καλύτερο (κατά στιγμές ξύνει και λίγο) αλλά το σώζει η εκτέλεση. Τέλος, βρίσκω πολύ σημαντικό το γεγονός οτι διαθέτεις το κουράγιο να εκτεθείς με τέτοιο τρόπο μέσω βίντεο και για αυτό και μόνο σου αξίζει ένα Μπράβο απο όλους μας πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Man Cave Avocation. Αυτός θα έπρεπε να είναι ο τίτλος του συγκεκριμένου αυτοσχεδιασμού. Πάντως, εκτός του οτι δεν είχες προετοιμάσει λίστα με τους ήχους που θα χρησιμοποιήσεις, κατά τα άλλα ναι, παίζεις με ένα 90% των δυνατοτήτων στα χέρια σου. Αν είχες οργανωμένη λίστα στις εναλλαγές των σολιστικών ήχων, θα ήσουν κομπλέ γιατι δε θ'ακουγόταν τόσο random. Η μίξη δεν είναι και ο,τι καλύτερο (κατά στιγμές ξύνει και λίγο) αλλά το σώζει η εκτέλεση. Τέλος, βρίσκω πολύ σημαντικό το γεγονός οτι διαθέτεις το κουράγιο να εκτεθείς με τέτοιο τρόπο μέσω βίντεο και για αυτό και μόνο σου αξίζει ένα Μπράβο απο όλους μας πιστεύω.

Χαίρομαι που διασκεδάζετε, μπορώ να σας κάνω και τον καραγκιόζη δεν έχω πρόβλημα🤣, σας θεωρώ φίλους😃.

 Έχω προσπαθήσει και έχω δώσει ανά καιρούς καλύτερο αποτέλεσμα αλλά επειδή δεν αφιερώνω πολύ χρόνο, όταν μου έρχεται βάζω ότι να ναι😃 Βασικά παίζω ένα 40% γιατί δεν παίζω συχνά εδώ και χρόνια, δεν έχω πλέον ρεπερτόριο, τα ΚΣΕΧΑΣΑ όλα και αυτό επηρεάζει και τον αυτοσχεδιασμό μου. Ο στόχος ήταν πιο πολύ να δείξω το synth και το πείραγμα και όχι το παίξιμο.

 

 Η μίξη είναι το πιο αδύνατο σημείο μου και στις πιο "σοβαρές" παραγωγές που επιχειρώ, προσπαθώ όσο μπορώ, με εξιτάρει το αντικείμενο και λατρεύω τους γνώστες της ηχοληψίας και τους μηχανικούς ήχου, στο λίγο διάστημα της ζωής μου που έπαιζα live ή γράφαμε demo στα στούντιο τους αγάπησα και τους εκτίμησα (τους καλούς😃) ακόμα περισσότερο και έχουν τον σεβασμό μου, θα αναφέρω ξανά το πόσο με έχει βοηθήσει αυτό το forum και μέλη του όλα αυτά τα χρόνια για να κατανοήσω το αντικείμενο καλύτερα και με έχουν κατευθύνει για να βελτιωθώ.

 

 Όσο μπορώ γιατί είναι δύσκολο άθλημα😃

 

 θα φτιάξω καλύτερα βίντεο στο μέλλον, ουουουουουουο χρόνια έχουμε χαχαχαχαχαχχαχα😃

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

θα φτιάξω καλύτερα βίντεο στο μέλλον

Δώσε τροφή για έμπνευση λέμεε.. Εγώ μόλις το είδα πάντως, πήρα τηλέφωνο έναν φίλο μου που έχει σπουδάσει σκηνοθεσία και τον ρώτησα αν έχει να μου δανείσει καμιά κάμερα ("απο τα παραπεταμένα σας..")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δώσε τροφή για έμπνευση λέμεε.. Εγώ μόλις το είδα πάντως, πήρα τηλέφωνο έναν φίλο μου που έχει σπουδάσει σκηνοθεσία και τον ρώτησα αν έχει να μου δανείσει καμιά κάμερα ("απο τα παραπεταμένα σας..")

Εκτεθείτε όλοι άφοβα. Οι σκλάβοι της μουσικής δεν έχουν να χάσουν παρά μόνο τις αλυσίδες τους.🤣

 Το κινητό μου είναι η καλύτερη κάμερα και δεν είναι δα και ακριβό, είναι κινητό για πεινασμένουςχαχαχαχχαχα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Το κινητό μου

Εμένανε το κινητό μου είναι ένα Νόκια με ΚΟΥΜΠΙΑ, αξίας €29.90 και κάμερα δεν είχα ποτές, εκτός απο μια portable φωτογραφική μηχανούλα του 50ευρου που τραβούσες και 720ρ βιντεάκια (μοντέλο 2013) και δεν τράβηξα βίντεο ποτέ. Και τον φίλο πιό πολύ τον πήρα τηλέφωνο για να δώ αν αυτός ψήνεται να μου γυρίσει κανα κλίψ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Smartphone ποτέ των ποτών ώ ποτάμι απο πετούνιες. Τηλέφωνο θέλω, όχι φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή τσέπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Smartphone ποτέ των ποτών ώ ποτάμι απο πετούνιες. Τηλέφωνο θέλω, όχι φορητό ηλεκτρονικό υπολογιστή τσέπης.

Εγώ δεν μπορώ να ζήσω χωρίς smartphone 😃

Εγώ πάντως θέλω μια μέρα να μάθω να ΜΙΞΑΡΩ ένα κομμάτι και να ακούγεται έτσι

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

να ακούγεται έτσι

Αυτό το πετυχαίνεις μόνο σε επαγγελματικά στούντιο, επιπέδου 100 ευρώ την ώρα. Ξέρω καναδυό στην Αθήνα αμα θες να πας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου